Domovská stránka Obrazom a slovom Aktuálne - stručne Fotogaléria
 
Pokročilé vyhľadávanie
 
RSS
Prihlásenie
Prihlasovacie meno: Heslo:
Obrazom aj slovom
Obrazom aj slovom > Z tratí ŽSR a SŽDC > Testovanie ETCS na trati Bratislava Rača – Nové Mesto n./V. rušňom 1116.003

Testovanie ETCS na trati Bratislava Rača – Nové Mesto n./V. rušňom 1116.003

 
Aktualizované z Nového Mesta nad Váhom
Počas tohto týždňa prebiehajú v traťovom úseku Bratislava Rača – Nové Mesto nad Váhom už tretie testovacie jazdy pre overenie správnej funkcie zabezpečovacieho systému ETCS , ktorý je v danom úseku nainštalovaný.Spomínané testovacie jazdy je možné previesť len vozidlom ktoré je vybavené mobilnou časťou vlakového zabezpečovača ETCS.Na Slovensku doposiaľ nie je k dispozícií žiadne HDV , ktoré by bolo vybavené mobilnou časťou ETCS a preto si musí správca infraštruktúry /ŽSR/ vozidlá s takýmto vlakovým zabezpečovačom požičiavať od okolitých železničných správ /MÁV,OBB/ ,ktoré majú uvedené vozidlo k dispozícií.

 


Na tohto týždňové testovacie jazdy ETCS bolo vybrané HDV OBB radu 1116.Z trinástich taurusov , ktoré sú v súčasnosti vybavené týmto zabezpečovačom , bol vybraný rušeň s inventárnym číslom 003.Tento rušeň v predchádzajúcom roku propagoval svojím designom futbalové majstrovstvá Európy vo futbale ktoré sa konali práve v Rakúsku .Po odstránení Francúzskych národných farieb /Francúzsko bolo jedným z účastníkov EM2008/ bol rušeň opatrený reklamou rakúskeho národného nákladného dopravcu RCA.Rušeň prišiel do žst. Bratislava Petržalka v pondelok 23.11.2009 ako vlak 16291 OBB. Keďže rušne radu 1116 nemajú schválenie pre trate ŽSR musel byť na prepravu do žst. Bratislava Rača , kde začínali testovacie jazdy použitý prípražný rušeň spoločnosti ZS Cargo 240.095.Rušeň 1116.003 roluje za hustého dažďa pod napätie 25kV v žst. Bratislava Petržalka.

Oba rušne zachytené pri vjazde do žst. Bratislava ÚNS opäť za výdatného lejaku , ktorý zabraňoval urobiť lepšie zábery.prejazd pred staničnou budovou Bratislava ÚNS

Vjazd do žst.Bratislava Rača v pozadí s tzv. Modrým mostom.

Vjazd do žst. Bratislava Rača.

Pozastavení v žst. Bratislava Rača nasleduje odstúpenie príprahového rušňa.

Prestávka v stanici Trnava pred prvou jazdou do Leopoldova.

Taurus pózuje s riadiacou vežou v Trnave.
Taurus krátko po príchode do žst.Leopoldov.Detail na ovládací a informačný panel rušňa radu 1116.
Panel informuje obsluhu okrem traťovej rýchlosti aj o blížiacom sa obmedzení maximálnej rýchlosti /modrá plocha/ a potrebe vypnutia hlavného vypínača rušňa v zobrazovanom úseku.


Pre záujemcov prikladáme orientačný program testovacích jázd do piatku 27.11.2009:

Streda 25.11.2009

Jazdy v úseku Piešťany – Nov Mesto nad Váhom –Piešťany podľa dopravnej situácie.Po ukončení jázd bude rušeň odstavený v žst. Trnava.

Štvrtok 26.11.2009

Jazdy v úseku Trnava – Cífer – Trnava a jazdy po vedľajších koľajach v staniciach Leopoldov a Nové Mesto nad Váhom.
Po ukončení jázd bude rušeň odstavený v žst. Trnava.

Piatok 27.11.2009

Jazdy v úseku Trnava- Nové Mesto nad Váhom-Rača- Nové Mesto nad Váhom-Rača.V žst. Bratislava Rača sa skúšobné jazdy ukončia a rušeň 1116.003 bude prepravený s príprahovým HDV ZS Cargo do Petržalky a odtiaľ následne vlastnou silou späť do Rakúska.

Zároveň sa v piatok pristaví na montáž mobilnej časti ETCS prvý rušeň spoločnosti ZSSK radu 350.Pre tento účel bola vybraná gorila SPD Bratislava hlavné 350.006 , ktorú práve kvôli montáži ETCS nebude možné určitý čas vidieť pri výkonoch na trati.Pevne veríme , že pri nasledujúcich testovacích jazdách ETCS sa už budeme môcť stretnúť so slovenským rušňom.

Včera 24.11.2009 je to práve jeden rok od prvej skúšobnej jazdy rušňa s mobilnou časťou ETCS , ktoré bolo možné zachytiť na našich tratiach.Preto si môžeme na záver v krátkosti pripomenúť predchádzajúce skúšobné jazdy ETCS na tratiach ŽSR:


NOVEMBER 2008 , HDV V63.138 MÁV:


V novembri 2008 absolvoval tento rušeň počas niekoľkých dní testovacie jazdy ako Rv vlak v úseku Rača-Trnava.


Príjazd rušňa V63.138 s príprahom dňa 24.11.2008 do stanice Bratislava Petržalka.Odchod rušňa V63.138 na testovaciu jazdu z Pezinka do Šenkvíc.
Stretnutie vlaku R607 s rušňom V63.138 dňa 24.11.2008 v stanici Šenkvice.
Pult rušňovodiča HDV V63.138 v ktorom je zabudovaný panel ETCS.


APRÍL 2009 , HDV 1116.006 OBB:
V apríli tohto roku zavítal na Slovensko rušeň 1116.006 , s ktorým boli na systéme ETCS simulované aj jazdy so súpravou osobných vozňov. Jazdy prebiehali v úseku Rača – Veľké Kostoľany a boli zamerané okrem kontroly správnosti prenosu dát z balíz na mobilnú časť rušňa aj na simulovanie jazdy vlaku s rušňom radu 350 , ktoré zrejme v krátkom čase ako jediné budú týmto systémom vybavené.


Prejazd testovacej súpravy s rušňom 1116.006 OBB cez stanicu Šenkvice dňa 28.4.2009

Skúšobná jazda pokračovala v ten istý deň LV jazdou z Rače do V. Kostolian. Na snímke prechádza rušeň cez tzv. šenkvickú estakádu v pozadí s mestom Modra.

O deň neskôr , t.j. 29.4.2009 boli skúšobné jazdy ukončené a posledná jazda z Trnavy do Bratislavy bola využitá na prevoz správkových vložených vozňov od elektrickej jednotky radu 560.

Pracovisko rušňovodiča na HDV radu 1116 OBB aj s panelom ETCS.


A tu sú fotografie z dnešného dňa.1116 003 vchádza do žst Nové Mesto n./Váhom


Žst Nové Mesto n/VáhomMedzistaničný úsek Nové Mesto nad /Váhom - Trenčianske BohuslaviceAutor textu a foto: Taurus,Palo
Sprc:

Verzia pre tlač Pošli priateľovi
Komentáre
Zobrazenie:
Názory sa nemusia sa zhodovať s názorom redakcie. Redakcia za ne nepreberá zodpovednosť
cas


Kamil
prispejteFotkaStručneČlánok
spolupracujeme
KHT Zvolen

LTE Slovakia

Železniční magazín

SPDŽ Žilina

TRAINFOTO.eu

IHO.hu

klubmodryhorizont.sk
 
Spomienka na Pala
uzivateliaPoužívateľov online: 43 Používateľov v sekcii
Obrazom aj slovom: 3

Registrovaných: 0
Anonymných: 43

Viac ...