Domovská stránka Obrazom a slovom Aktuálne - stručne Fotogaléria
 
Pokročilé vyhľadávanie
 
RSS
Prihlásenie
Prihlasovacie meno: Heslo:
Obrazom aj slovom
Obrazom aj slovom > Z tratí ŽSR a SŽDC > Výlety za kúpeľnou električkou...

Výlety za kúpeľnou električkou...

 
Nebudem sa mýliť, ak napíšem, že každý z nás má svoju obľúbenú železničnú trať či miesto, kam sa v každom ročnom období rád vracia a kde sa cíti príjemne. Medzi takéto miesta, ktoré sa naozaj oplatí navštíviť je zaiste aj úzkorozchodná železničná trať Trenčianska Teplá – Trenčianske Teplice, ktorá má za sebou už 100 rokov prevádzky a aj dnes v sebe nosí určitý nádych nostalgie a romantiky...


 


„Najužšia“ železničná trať v sieti ŽSR má rozchod 760 mm, je elektrifikovaná a má celkovú dĺžku 5,9 km. Tvorí spojnicu medzi Považskou železnicou, teda železničnou traťou Bratislava – Trenčín – Žilina a známym kúpeľným mestom Trenčianske Teplice. Prevádzku tu striedavo zabezpečujú elektrické vozne 411.901 – 411.903 (pôvodne EMU 46.1), deponované v samostatnom, možno povedať úzkorozchodnom depe v Trenčianskej Teplej. Osobné vlaky jazdia len v dennej polohe, kde ako prvý vychádza na trať z Trenčianskej Teplej Os 3400 s odchodom o 5.25h, naopak, posledný spoj z Trenčianskych Teplíc je Os 3421 s odchodom o 17.55h.

Obec Trenčianska Teplá

Pohľad na depo úzkeho rozchodu v Trenčianskej. V zime za tmy, v lete za svitania sa pomaly otvorí jedna z brán a električka môže začať svoju každodennú prácu...Kto sa skrýva za bránami depa? Zatiaľ čo mala „službu“ 411.903, v depe odpočívali 411.901 + 902 a už nevyužívaný riadiaci vozeň 911.902. Snímka je už historická, nakoľko 411.901 vymenila svoj slušivý červený kabát za reklamný...Dňa 16.12.2009 začalo na Považí večer snežiť. Cesty boli síce, ako to už býva na Slovensku tradíciou neupravené, ale to ma neodradilo, aby som si nešiel spraviť „večernú klasiku“ do Trenčianskej Teplej...
Aj fanúšikovia autobusovej dopravy si tu prídu na svoje, urobiť spoločné foto Karosy a električky tu nie je až taký veľký problém.A takto to vyzerá v lete, keď má električka už „fajront“. Fotografovať sa síce ešte dá, ale cestovný poriadok je neúprosný a tak nasleduje posun späť do depa.Pohľad na vchádzajúcu električku do Trenčianskej Teplej z úrovne koľaje do depa.A z rovnakého miesta, ako predchádzajúca fotografia, len so zmeneným uhlom pohľadu, je zachytená 411.901.Medzi zastávkou Trenčianska Teplá obec a žst.Trenčianska Teplá z brehu potoka Teplá.Kúpeľná električka vchádza s ranným spojom do zastávky Trenčianska Teplá obec v smere do Trenčianskych Teplíc.V zastávke Trenčianska Teplá obec a stretnutie s Tesco Karosou...O pár metrov ďalej stretnutie so „Zásobovaním“ s legendárnou Ifou, ktorá ešte brázdi cesty v okolí Trenčína aj dnes.V uliciach Trenčianske Teplej...Prvé metre v Trenčianskej Teplej zo smeru Trenčianske Teplice prechádza 411.901 koncom minuloročného tela.O niekoľko metrov skôr, ako predchádzajúca fotografia, je zachytená 411.902 už s nádychom zimnej atmosféry.

Samotná železničná trať, ak sa vôbec dá použiť takýto výraz pre túto železničku, prechádza obcou Trenčianska Teplá, v ktorej má dve zastávky - „obec“ a „zastávka“. V celej tejto trase je doprevádzaná potokom Teplá z jednej a štátnou cestou z druhej strany. Po opustení uvedenej obce trať vychádza do prírodne zaujímavej scenérie a vedie cez zastávku Kaňová, v ktorej zastavujú vlaky len na znamenie a dvoma križovaniami s cestou nakoniec príde do Trenčianskych Teplíc. Tu má zhodne dve zastávky a to - „sídlisko“ a „zastávka“, kde druhá uvedená je položená tesne pod skalným masívom, na ktorom je výhliadková terasa, poskytujúca krásny výhľad na kúpeľné mesto i časť železničky.

Úsek Trenčianska Teplá – Trenčianske Teplice
411.901 vchádza do Trenčianskej Teplej s poobedným spojom z Trenčianskych Teplíc411.902 fotografovaná zo zhodného miesta, ako predchádzajúca fotografia. Na konci obce je pri trati odbočka z hlavnej cesty a malé parkovisko, z ktorého sa dajú robiť takéto obrázky.A opäť zhodné miesto, len iný uhol pohľadu...Štátna cesta do Trenčianskych Teplíc vedie za Trenčianskou Teplou vyššie, ako je teleso trate a tak sa dá z nej urobiť aj jemný nadhľadový záber.Sme pri zastávke Kaňová, ktorá bola kedysi výhybňou. Blížiaca sa jeseň je na fotografií neodškriepiteľná...Niekoľko metrov za Kaňovou je zachytená 411.902 pri jazde do kúpeľného mesta.V zime sa tu fotografuje ťažšie, nakoľko slnko je nízko a rýchlo sa skrýva za neďaleké kopce. Ručičky hodín ukazujú pár minút po štrnástej, ale sú to pomaly posledné záblesky dnešného zubatého slnka... (14.12.2009)Zhodné miesto, ako predchádzajúci, len na jar, kedy sa dni citeľne predlžujú a fotograf to tu má už bez starostí.


Pri zastávke KaňováJesenná podvečerná „náladovka“ z úseku Trenčianske Teplice sídlisko - Kaňová


Je naozaj zbytočné písať o tom, že fanúšik si tu zaiste nájde tie svoje pravé pohľady či miesta a bude tieto končiny opúšťať spokojný so sľubom, že sa sem ešte niekedy vráti. K dobrej nálade či pocitu tu kladne prispieva aj samozrejmý pozdrav rušňovodiča fotografovi zamávaním, doprevádzaný s úsmevom na tvári. Trať nieje dlhá a tak sa tu dá plne realizovať aj malá prechádzka či túra s istotou, že vlak Vás tu naozaj len tak neprekvapí. Viac ako slová sú na mieste ilustračné fotografie, ktoré snáď aspoň trocha potvrdia moje predchádzajúce vety a možno Vám dajú malý námet, kam sa v najbližšej dobe vyberiete na výlet...

Kúpeľné mesto Trenčianske TepliceZastávka Trenčianske Teplice zastávka sa nachádza pod skalou, na ktorej je výhliadková terasa poskytujúca prekrásny výhľad na panorámu kúpeľov.411.901 ešte v modrom nátere v uliciach Trenčianskych Teplíc.Kto je rýchlejší? Bežný pohľad z Trenčianskych Teplíc.Vchádzame do koncovej staničky v Trenčianskych Tepliciach.Na cestu späť do Trenčianskej Teplej sa vydáva 411.901 dňa 26.8.2008.


...a niečo na záver...

Text a foto : Palo

Spracoval :

Verzia pre tlač Pošli priateľovi
Komentáre
Zobrazenie:
Názory sa nemusia sa zhodovať s názorom redakcie. Redakcia za ne nepreberá zodpovednosť
marcelino
Zaslaný: 25.12.2009 10:21  
Založený: 15.08.2009
Miesto: Ochodnica / Texas
Príspevkov: 123
 Re: Výlety za kúpeľnou električkou...
Sa mi páči - v Trenčianskej Teplej Tesco Karosa s kysuckou ŠPZ - KM :-)
hrabe
Zaslaný: 25.11.2011 22:18  
Založený: 21.11.2011
Miesto:
Príspevkov: 5
 Re: Výlety za kúpeľnou električkou...
Profesionální oko profesionálního fotografa......
Adam
Zaslaný: 25.12.2009 13:07  
Založený: 11.07.2009
Miesto:
Príspevkov: 2382
 Re: Výlety za kúpeľnou električkou...
nádherné fotky :kvetinka:
mathulo
Zaslaný: 25.12.2009 21:17  
Založený: 20.08.2009
Miesto: Veľký Kýr (Trať ŽSR 140)
Príspevkov: 63
 Re: Výlety za kúpeľnou električkou...
Mohli sa sem pridat aj fotky sluzobnych vozidiel a fotky pary c.1 760/90d inak pekne fotky
festo
Zaslaný: 26.12.2009 0:19  
Založený: 01.07.2009
Miesto:
Príspevkov: 751
 Re: Výlety za kúpeľnou električkou...
Tá električka eš :ejha: te stále tak pekne cinká - zvoní. Pamätám si ju zo školského výletu v roku 1986 :papa: :papa:
Maros21
Zaslaný: 26.12.2009 17:54  
Založený: 29.08.2009
Miesto:
Príspevkov: 1321
 Re: Výlety za kúpeľnou električkou...
Krásna a príjemná reportáž :kvetinka:
cas


Mikuláš
prispejteFotkaStručneČlánok
spolupracujeme
KHT Zvolen

LTE Slovakia

Železniční magazín

SPDŽ Žilina

TRAINFOTO.eu

IHO.hu

klubmodryhorizont.sk
 
Spomienka na Pala
uzivateliaPoužívateľov online: 28 Používateľov v sekcii
Obrazom aj slovom: 5

Registrovaných: 0
Anonymných: 28

Viac ...