Domovská stránka Obrazom a slovom Aktuálne - stručne Fotogaléria
 
Pokročilé vyhľadávanie
 
RSS
Prihlásenie
Prihlasovacie meno: Heslo:
Obrazom aj slovom
Obrazom aj slovom > Z tratí ŽSR a SŽDC > ''Štiavnický Nácko ide do sveta''

''Štiavnický Nácko ide do sveta''

 
Aj v roku 2017 sa za účasti Klubu historickej techniky pri rušňovom depe Zvolen a mestu Banská Štiavnica podarilo zorganiovať akciu ''Štiavnický Nácko ide do sveta'', deň naplánovanej akcie bol 21. apríl 2017.

 
Akcia je určená pre širokú verejnosť, počas ktorej bol vypravený mimoriadny osobný vlak na trase Zvolen os.st. - Banská Štiavnica a späť. V čele tohto mimoriadneho vlaku bol zvolenský „pišta“ T 466.0253 a súprava bola zložená z osobných dvoch vozňov radu Ci a jednoho služobného vozňa. Tento mimoriadny vlak sme sa rozhodli zdokumentovať spolu s kolegom z webu - s Janom.Prvým miestom, kde odchytávavam ''pištíka'', je úsek medzi Zvolenom a Hronskou Dúbravou, presnejšie Ostrá lúka (foto: kaoz)


Nasledoval náš presun do železničnej stanice Hronská Dúbrava, kde mala súprava pobyt približne jednu hodinu, počas ktorej ''pištík'' obehol vlak.Miestopisná fotka pred staničnou budovou v Hronskej Dúbrave (foto: kaoz)


Kým sa súprava vydala na cestu do Banskej Štiavnice, tak sme spolu s Janom vybehli zmapovať potencionálne fotomiesta. Prvé bolo hneď za rýchlostnou cestou – kúsok od Hronskej Dúbravy a ďalšie vytipované miesto bola stanička Kozelník. Medzitým sme zvažovali aj nad viaduktom ponad cestu pred Kozelníkom, ale ten som ''zamietol'', nakoľko mi tentokrát viac vyhovovalo fotomiesto v Kozelníku. Po preskúmaní potencionálnych miest sa teda vraciame ''na začiatok'', teda k miestu neďaleko rýchlostnej komunikácie.Prvý snímok prikladám od kolegu Jana
Z ''druhej'' strany fotím vlak aj ja (foto: kaoz)
Druhým fotomiestom je zastávka Kozelník. V tejto zastávke je možné vykrižovať v prípade potreby vlaky, nakoľko sa tu nachádzajú dve koľaje a po ich preskúmaní sme zistili, že obidve koľaje sa používajú, nakoľko boli ''vybrúsené'' po jazdách vlakov. Prvá fotka v Kozelníku je dokumentovaná Janom
Ja som zvolil miesto o niekoľko desiatok metrov ďalej, nakoľko som chcel mať na fotke aj staničnú budovu s miestopisnou tabuľou (foto: kaoz)
Do Banskej Štiavnice prichádzame krátko pred príchodom vlaku, čo nám trochu narušilo plán si vyfotiť ''pištu'' pri tuneli, ale ...
Skôr ako sa dostaneme k tomu ''ale'' ... Jano fotí hlavnú postavu Štiavnického Nácka, ktorý drží v jednej ruke svoj neodmyslitelný cestovný kufor (foto: Jano)
Spoločné fotenie pred vlakom, ktorý nesie názov ''Štiavnická Anča'', tento názov vlaku pochádza ešte z čias Uhorska, pod ktoré Slovensko vtedy patrilo (foto: jano)
Tabuľa akou v minulosti bývali označené nie len osobné vlaky, ale aj rýchliky... (foto: kaoz)
Nahliadol som aj do priestorov železničnej stanice v Banskej Štiavnici, kde sa konalo sprevodné podujatie v podaní ''Štiavnického Nácka'',
ktorý rozprával už pomaly zriedkavým, no krásnym štiavnickým nárečím. Aké slová a čo znamenajú si môžete pozrieť v nasledovnej stránke: Banskoštiavnicko-slovensko slovník
Kým sa hostia ''zabávali'' na vtipoch a príbehoch ''Štiavnického Nácka'', vonku sa pripravoval ''pištík'' na obeh okolo súpravy (foto: kaoz)
... a tu sa dostávame už k vyššie spomenutému ''ale''. Po odchode osobného vlaku z Banskej Štiavnice sa nám po uvoľnení trasy podarilo dohodnúť krátku zachádzku k tunelu, aby sme rýchlo zdokumentovali ''Pištíka'' pri tunelovej rúre Banskoštiavnického tunela, ktorý má dlžku viac ako 1100 m (foto: kaoz)


Kedže každá sekunda bola dobrá, spúšť fotoaparátu cvakala, čo jej ''sily'' stačili ... (foto: kaoz)
Poslednou fotkou ''pištu - pielsticka'' T 466.0253 sa s Vami lúčim ...


Na záver by som chcel poďakovať Klubu historickej techniky pri rušňovom depe Zvolen (KHT) za zorganizovanie tejto nezabudnuteľnej jazdy, ako aj kolegovi Janovi za odvoz.

Text: kaoz
Foto: kaoz, jano

Verzia pre tlač Pošli priateľovi
Komentáre
Zobrazenie:
Názory sa nemusia sa zhodovať s názorom redakcie. Redakcia za ne nepreberá zodpovednosť
lajos
Zaslaný: 14.05.2017 9:08  
Administrátor
Založený: 01.07.2009
Miesto:
Príspevkov: 11175
 Re: ''Štiavnický Nácko ide do sveta''
Hezká série snímků.
A šikovně proloženo těmi čb obrázky :kvetinka:
cas


Júlia Juliana
prispejteFotkaStručneČlánok
spolupracujeme
KHT Zvolen

LTE Slovakia

Železniční magazín

SPDŽ Žilina

TRAINFOTO.eu

IHO.hu

klubmodryhorizont.sk
 
Spomienka na Pala
uzivateliaPoužívateľov online: 7 Používateľov v sekcii
Obrazom aj slovom: 4

Registrovaných: 0
Anonymných: 7

Viac ...