Domovská stránka Obrazom a slovom Aktuálne - stručne Fotogaléria
 
Pokročilé vyhľadávanie
 
RSS
Prihlásenie
Prihlasovacie meno: Heslo:
Obrazom aj slovom
Obrazom aj slovom > Z tratí ŽSR a SŽDC > Spojka Bratislava hl. st. – Nové Mesto

Spojka Bratislava hl. st. – Nové Mesto

 
V cestovnom poriadku ju nájdeme pod číslom 132, v zošitovom cestovnom poriadku pod číslom 127. Ide o jednu z najvyťaženejších tratí nášho hlavného mesta.Trať spája bratislavskú hlavnú stanicu a stanicu Bratislava Nové Mesto. Jej dĺžka je 5,309 km a jej stúpanie je 11 promile. Trať bola daná do prevádzky v roku 1962, je elektrifikovaná na 25 kV 50 Hz, má jednokoľajný charakter a je jednou z mála bratislavských tratí so starými návestidlami ešte „ruského“ typu.

 
Jej dôležitosť spočíva predovšetkým v priamom spojení hlavných železničných tepien s Českom, Rakúskom, Maďarskom a ostatnými bratislavskými stanicami (ÚNS, Petržalka, Rusovce). Okrem množstva nákladných vlakov tu stretneme aj nespočetné množstvo súpravových vlakov, ktoré sú udržované v stanici Bratislava Nové Mesto a potom pristavované na odchod do hlavnej stanice (a opačne).Asi najčastejšie objavujúce rušne na tejto spojke sú rušne radu 263 „princezná“. Okrem pravidelných Os sa objavujú najčastejšie aj v čele prázdnych súpravových vlakov. Bolo obdobie, keď ich bolo možné stretnúť pravidelne na jednom z nich vo dvojici tak ako na nasledujúcej fotografii. Na ďalšej je možné zhliadnuť osobný vlak miznúci popod 4-koľajnú hlavnú trať na Mladej Garde.


Nezabudnuteľným koloritom tejto spojky bola aj pravidelná prevádzka 400kových InterCity vlakov do Viedne. Prvá z nich zachytáva prvé IC 405 Tatran v čele s 263.007, jedinou blonski s orámovanými oknami, druhá taktiež po EH 240.013 v čele IC 405 na rovnakom mieste uprostred prírody obliekajúcej si jesenný kabát.


Okrem IC vlakov do Viedne je minulosťou aj náter 263.009. Nasledujúca fotografia ju zachytáva v obľúbenom nátere na IC 402 Šariš nad výjazdom z bratislavského Predmestia.Okrem rušňov rady 240 sme sa mohli na týchto výkonoch stretnúť aj s rušňami rady 363. 363.147 v čele IC 403 Šariš s panorámou chemického závodu Istrochem sa chystá prekročiť Račiansku ulicu a prekonávať stúpanie na hlavnú stanicu.Stanica Bratislava Nové Mesto nie je len dôležitou na odstavovanie prázdnych súprav ale aj dôležitým dopravným uzlom. Stretávajú sa tu trate z hlavnej stanice, od Žiliny, Štúrova, Rajky, Kittsee a Dunajskej Stredy. A to je aj dôvodom prečo tu prichádza k prepriahaniu kontajnerových nákladných expresov do terminálu Metrans v Dunajskej Strede. Tie najčastejšie privezú rušne rady 230 alebo 240 ČD a preberú ich naše 751, 756, v prípade núdze aj 771 ZS Cargo.


Niekoľkokrát za deň sa tu môžeme stretnúť aj s rušňami rady 750 Okuliarnik. Okrem mimoriadnych výkonov (kedysi pravidelných) na zrýchlených vlakoch do Prievidze je ich možné zhliadnuť pravidelne v čele osobných vlakov medzi Bratislavou a Komárnom. Od poslednej zmeny GVD v piatok ráno niekedy vo dvojici (návoz pre Zr 1521), ale väčšinou sólo ale za to je tu možné sa stretnúť aj s takými krásavicami ako je 750.166.


Na spojke z hustou osobnou a aj nákladnou dopravou pribudli za posledné roky aj mnohé vlaky súkromníkov. Rovnako ako aj cargácke aj tieto si vďaka prudkému stúpaniu vyžadujú postrk alebo príprah vlaku.

Spojka Bratislava hlavná stanica – Nové Mesto patrí medzi jednu z najfotogenickejších v Bratislave. Charakter jednokoľajky v prírode necháva človeka zabudnúť na charakter veľkomesta a v duši zanechá mnohé príjemné spomienky ako na dnes už neexistujúci R 337 Báthory smerujúci do Maďarska popod hlavnú štvorkoľajku.


Autor: Juraj Streber
Foto:
Sprc:Verzia pre tlač Pošli priateľovi
Komentáre
Zobrazenie:
Názory sa nemusia sa zhodovať s názorom redakcie. Redakcia za ne nepreberá zodpovednosť
Palo
Zaslaný: 02.04.2010 8:38  
Administrátor
Založený: 30.11.2007
Miesto: kúsok od Bratislavy
Príspevkov: 5046
 Re: Spojka Bratislava hl. st. – Nové Mesto
Fotografie sú to naozaj pekné, najviac sa mi páči tá s 240.013. Popisovaná spojka je podľa môjho názoru spoločne so zastávkou Železná studienka najkrajšie, ktoré sú v Bratislave.
Richardino
Zaslaný: 02.04.2010 12:38  
Spolupracovník
Založený: 26.10.2009
Miesto: Bratislava, Dúbravka
Príspevkov: 2099
 Re: Spojka Bratislava hl. st. – Nové Mesto
Veru, pekné obrázky. Aj ja sa tu občas zastavím. Je to pekné miesto.
cas


Eleonóra
prispejteFotkaStručneČlánok
spolupracujeme
KHT Zvolen

LTE Slovakia

Železniční magazín

SPDŽ Žilina

TRAINFOTO.eu

IHO.hu

klubmodryhorizont.sk
 
Spomienka na Pala
uzivateliaPoužívateľov online: 42 Používateľov v sekcii
Obrazom aj slovom: 4

Registrovaných: 1
Anonymných: 41

eminem, Viac ...