Domovská stránka Obrazom a slovom Aktuálne - stručne Fotogaléria
 
Pokročilé vyhľadávanie
 
RSS
Prihlásenie
Prihlasovacie meno: Heslo:
Obrazom aj slovom
Obrazom aj slovom > Z tratí ŽSR a SŽDC > Zahájenie elektrickej prevádzky CEBU - GM

Zahájenie elektrickej prevádzky CEBU - GM

 
V piatok 11. júna 2010 bol vypravený prvý elektrický vlak z Českých Budějovíc do rakúskeho Gmündu NÖ.

 

Železničná trať České Budějovice – České Velenice - Gmünd NÖ je v českom cestovnom poriadku vedená pod číslom 199. Prevádzka na tejto trati bola zahájená už v roku 1869 a jej dlhá história tak siaha až do čias cisára Franza Jozefa I. Tento traťový úsek bol súčasťou strategickej cisárskej tzv. Franz-Josephs-Bahn, dôležitej dopravnej tepny spájajúcej Viedeň s Prahou, Českými Budějovicami a Plzňou. Výstavba 455 km dlhej trate trvala takmer 4 roky a pracovalo na nej až 150 tisíc robotníkov. Aj keď pôvodne patrila súkromnej spoločnosti, ktorá jej výstavbu aj financovala, trať bola v roku 1884 zoštátnená.


O takmer 130 rokov neskôr stratila trať aj posledné zvyšky svojho historického nádychu. Na jar roku 2009 boli odstránené všetky mechanické návestidlá, ktoré nahradili modernejšie s najnovším zabezpečovacím zariadením. Dunivý zvuk dieselových rušňov a pískanie "šukafónov" o rok neskôr vystrieda bzučanie moderných elektrických rušňov českých a rakúskych železníc.


Investorom prestavby trate bola česká Správa železničnej dopravnej cesty (SŽDC), štátna organizácia, Stavebná správa Plzeň. Cieľom optimalizácie bolo uvedenie traťového úseku a železničnej stanice České Velenice do technického stavu zodpovedajúcemu európskym parametrom a štandardom železničnej dopravy. Maximálna rýchlosť bola stanovená na 100 km/hod a elektrifikácia bola realizovaná pre striedavú trakciu 25 kV 50 Hz. Rekonštrukcia a elektrifikácia trate vyšla ČD až na závratných 850 miliónov českých korún.

Nasledujúce fotografie zachytávajú stanicu České Velenice pred rekonštrukciou.

Pri príležitosti zahájenia elektrickej prevádzky na tejto trati bol v piatok 11. júna 2010 vypravený mimoriadny slávnostný vlak ČD. Súprava sa skladala z rušňa rady 340.062 (modrá laminátka, rakúskych 15 a českých 25 kV), vozňov SR 041, Bp282 a salónneho vozňa Tomáša G. Masaryka. Vlak s označením R 11001 bol z Českých Budějovíc vypravený o 14. hod. a do Českých Veleníc dorazil o 14:56 hod. Potom vlak pokračoval do rakúskeho Gmündu.


Opačným smerom sa vybral do Českých Veleníc rakúsky Taurus 1116.184 so súpravou poschodových vozňov City Shuttle Wiesel.


Po krátkej prezentácii v Gmünde sa súprava s českou 340 vrátila späť do Českých Veleníc, kde sa uskutočnilo slávnostné otvorenie elektrifikovanej trate za účasti predstaviteľov generálneho riaditeľstva ČD, starostov oboch pohraničných miest a hajtmanov krajov.

O 17:26 sa mimoriadny vlak R 11000 vybral z Českých Veleníc späť do Českých Budějovíc avšak bez salónneho vozňa T.G.M, ktorý bol po skončení akcie schovaný do dielní ŽOS České Velenice.
Autor foto a text: Ladislav Tománek (Tomala)
Sprc:

Verzia pre tlač Pošli priateľovi
Komentáre
Zobrazenie:
Názory sa nemusia sa zhodovať s názorom redakcie. Redakcia za ne nepreberá zodpovednosť
lajos
Zaslaný: 14.06.2010 9:41  
Administrátor
Založený: 01.07.2009
Miesto:
Príspevkov: 13381
 Re: Zahájenie elektrickej prevádzky CEBU - GM
České Velenice (konečně) pod trolejí.... neskutečné. Ale teď je na řadě důležitější úsek, totiž budoucí koridorový úsek Veselí nad Lužnicí - České Velenice, protože budějovická trať až tak zase významná není a zdejší přínos elektrické trakce je také dosti sporadický.
Historická vsuvka: původní "Francojosefbán" vedl z Vídně až do Chebu (na mapě je jako Eger), kde se napojoval na síť saských a bavorských drah, stejně tak i Buštěhradskou dráhu. To byla ta hlavnější část KFJB. Ta politicky viditelnější, ale pro firmu asi méně důležitá, vedla přes Tábor do Prahy.
Z Velenic, kde se ty větve dělily, kde byla významná topírna a dílny, dokonce vlaky na Cheb odjížděly z kolejí blíže k výpravní budově a u severního zhlaví pak chebská kolej nadjížděla tu pražskou ! Přežily ty mostní opěry nynější elektrizaci ?
cas


Berta
prispejteFotkaStručneČlánok
spolupracujeme
KHT Zvolen

LTE Slovakia

Železniční magazín

SPDŽ Žilina

TRAINFOTO.eu

IHO.hu

klubmodryhorizont.sk
 
Spomienka na Pala
uzivateliaPoužívateľov online: 43 Používateľov v sekcii
Obrazom aj slovom: 5

Registrovaných: 0
Anonymných: 43

Viac ...