Domovská stránka Obrazom a slovom Aktuálne - stručne Fotogaléria
 
Pokročilé vyhľadávanie
 
RSS
Prihlásenie
Prihlasovacie meno: Heslo:
Obrazom aj slovom
Obrazom aj slovom > Z tratí ŽSR a SŽDC > „Červený expres“ alebo M 131.1443 na 350 km výlete...

„Červený expres“ alebo M 131.1443 na 350 km výlete...

 
Časť prvá – Z Nového Mesta nad Váhom do Zvolena.
Prázdniny sú v plnom prúde, deti si vychutnávajú zaslúžené voľno a radujú sa z vytúženého voľna. Čo my ostatní, „dospeláci“ ? My už len s úsmevom spomíname na časy, keď sme pred niekoľkými desiatkami rokov chodili na prázdniny k babke či do pionierskeho tábora a zažívali rôzne dobrodružstvá a príbehy. A práve urobiť si pre seba trošku času, odreagovať sa od každodenných pracovných povinností či stresu, prísť na iné myšlienky a zažiť opäť nejaké dobrodružstvo či príbeh nám umožnil „ČERVENÝ EXPRES“, s ktorým sme sa mali možnosť odviezť.

 

Nemali ste čas či možnosť cestovať s ním ? Nevadí, v nasledujúcich chvíľach môžete virtuálne spoločne s M 131.1443 cestovať aj Vy, takže nastupovať, odchádzame !

Nové Mesto nad Váhom, Púchov – dve okresné mestá, položené na Považskej železnici, vzdialené od seba rovných 60 kilometrov. Dve mestá, medzi ktorými „Hurvínek“ M 131.1443 Spoločnosti Považskej Dráhy Žilina v sobotu 24.júla 2010 prechádzal, aby, možno povedať, vlastne opustil myjavskú trať a vrátil sa späť domov do Púchova. Jeho návrat domov nebol však priamy, mal 350 kilometrov a trasa bola z Nového Mesta cez Leopoldov, Lužianky, Zlaté Moravce, Kozárovce do Zvolena, kam odviezol prípojný vozeň BDlm 6-2083 zapožičaný z KHT Zvolen, ďalej cez Banskú Bystricu, Harmanec, Vrútky, Žilinu do vytúženého cieľa -. Púchova. Všetko začalo teda v Novom Meste nad Váhom, kde v chladnom rannom tichu a tme sa odomyká, následne štartuje „Červený expres“. Ručičky hodiniek ukazujú štyri hodiny ráno, predpoveď počasia v rádií nie je najlepšia, hovorí sa o veľkej oblačnosti, daždi a silnom vetre. Oči každého z nás teda netradične často sledujú oblohu s napätím, ako sa prognózy splnia.. No nič, nechajme počasie počasím, vykonajme posun na stanicu, aby sme o 4.20h mohli vyraziť ako Ex, pardon, osobitný Os 30807 na prvú, koridorovú časť našej cesty do Leopoldova, kam sa z opačného smeru od Bratislavy osobným vlakom 3003 pricestujú cestujúci, ktorí sa s ním povezú...


Tma, samá tma. M 131.1443 sa vydáva z Nového Mesta nad Váhom do 350 km vzdialeného Púchova. Aká bude cesta, aký budú cestujúci, aký bude deň..?

„Červený expres“ bol súčasne využitý na stretnutie kolektívu internetovej stránky Railtrains, ktorú navštevujete, aby sa po dlhšom čase opäť osobne zišiel, strávil niekoľko hodín pohody a vlastne aj v skromnosti a tichosti oslávil touto jazdou rok svojej existencie na internetových koľajniciach. Tu musíme hneď úvodom vysloviť veľké poďakovanie za pochopenie a zavedenie mimoriadneho vlaku po trase, ktorú sme si zvolili a vôbec každému, kto pomohol, aby expres prešiel svojou dlhou a náročnou trasou bez väčších problémov včas a pohode. Vráťme sa ale späť do Leopoldova, kde o 5.40h zastavuje prvý vlak z Bratislavy Os 3003, z ktorého vystupujú cestujúci, na ktorých čakáme. Na tvárach je síce badať, že pobyt v teplej posteli pod perinkou by bol v chladnom ráne príjemnejší, ale stretnutie s priateľmi a následný úsmev bol zahriatím a musíme pre svoj koníček aj niečo obetovať. Čas 5.42h - Nastupovať, odchádzame !
Lumír sa ráno ešte vážne tváril, ale bolo to naozaj len chvíľku, potom mal aj on úsmev na perách...Zajace, srnky, bažanty...všetko pred nami utekalo či lietalo, ale my sme ich aj tak predbehli...Palo nám ukázal pekné miesta na fotografovanie i dával na nás pozor. Pri plánoch akcie povedal, že ak sa jazda uskutoční, tak si pri tejto príležitosti oblečie nostalgické oblečenie, slovo dodržal...

Áno, pri odchode z Leopoldova sme si spomenuli aj na slávnu éru naleštených turnusových novozámockých T 478.3, ktoré na trase, ktorou v dnešnom diely prechádzame, teda z Leopoldova do Zvolena cez Zlaté Moravce, vozili známy rýchlik R 580 / 581 „Tekov“.
Vchádzame do Rišňoviec, kde stretávame prvého fanúšika, ktorý si prišiel jazdu expresu (a nie len v tejto stanici) fotograficky vychutnať – Festa, ktorého pozdravujeme. Pravdu povediac, čakali sme ho pri Alekšinciach... Čas beží ďalej a my po dlhšej dobe zastavujeme a bez meškania zastavujeme v stanici s názvom Lužianky.
Zastavili sme v žst.Lužianky...

Po krátkom pobyte sa dávame opäť do pohybu a vchádzame na trať, kde sme miestami na pochybách, či sú na nej koľajnice. Darmo, pohľad na trať do Zlatých Moraviec i na niektoré staničky či zastávky, ktorými sme prechádzali je smutný a veru málo kto z mladšej generácie by povedal, že tu jazdil rýchlik... Ale našli sa tu aj miesta, ktoré nášmu motoráčiku pristali, takže nechajme trošku hovoriť aj fotografie z trate 141, úseku Lužianky – Kozárovce.


Fotozastávka v Podhoranoch pri Lužiankach


Pod Žiranmi...Rado z Palom v akcii


... a Jelencom...


...a v Zlatých Moravciach.Bocco so synom si jazdu naozaj vychutnávali...

Je 8.17h a vchádzame do žst.Kozárovce, v ktorej dochádza ku križovaniu R 811 Horehronec a Os 5734 zo Zvolena, ktorým prišiel za nami aj náš kolega Jano. Máme trošku času sa opäť poprechádzať a nadýchať sviežeho vzduchu a po krátkej prechádzke sa vydať na ďalší kus našej cesty, ktorá prebiehala ďalej podľa plánu. Jediné, čo sme často opakovali, bol neustáli pohľad na oblohu, po čom naše nároky na počasie výrazne klesli a veta „Hlavne že neprší“ bola tou hlavnou... Prechádzame ďalšie kilometre a vzdialenosť medzi nami a Zvolenom je čoraz kratšia. Aj pod trolejom sa nájdu zaujímavé miesta, napríklad zastávka Voznica...
R 811 Horehronec vchádza do Kozároviecžst KozárovceTak medzi nami je už aj Jano, na obrázku s Jarom a Palom.„Všetko v poriadku, ide sa ďalej...“ a ako vidieť, aj Lumír sa už usmieva !
Zastávka Voznica v roku 2010...my sme na ňu vyvalili oči tak, ako havko z neďalekého dvora na nás...


Vchádzame do Žiaru nad Hronom, v ktorom križujeme s protiidúcim R 830 „Sitno“, po ňom sa presúvame o 11 kilometrov do Hronskej Dúbravy, v ktorej čakáme na „zlatý klinec programu“, príchod M 131.1053 KHT Zvolen (Os 30714), s ktorým bude vykonaná súbežná jazda vlakov do Zvolena. Máme ale ešte dosť času na to, musíme počkať na príchod Os 7554 od Zvolena, ktorý doviezla krásavica 750.300.


Designer na vojenský či americký spôsob?


Na stanici v Hronskej Dúbrave bolo naozaj veselo a konala sa aj malá oslava, oneskorene zablahoželanie Palovi k sviatku a narodeninám Railtrains-u, darček bol originálny a musel byť hneď podrobený technicko-bezpečnostnej skúške...

Dobrá nálada a smiech bola na každom kroku, ale vráťme sa späť k nášmu expresu !Spoločná foto samozrejme nesmie chýbať
Je 10.26h a zo Zvolena prichádza krásavec M 131.1053, ktorý s M 131.1443 vytvorili krásny pár !

Je 11.05h, odchodové návestidlá menia návesť na „Voľno“, z dopravnej kancelárie žst.Hronská Dúbravy vychádza výpravca a súbežná jazda vlakov 30807 a 30813 môže začať. Netreba opisovať radosť, pocity a vôbec pohľad, aký sa naskytol každému z nás. Súbežná jazda M 131.1443 a M 131.1053 bola fantastická a veru – aj slnko bolo nakoniec na ňu trošku zvedavé... Nedá sa slovami opísať to, čo sme prežívali, takže jediné čo môžeme v tejto chvíli napísať je ešte raz veľké poďakovanie KHT Zvolen a MDC Bratislava , že našli čas i spôsob, akým dokázali túto jazdu zrealizovať, takže posielame veľa krát opakované, ale úprimné slovo - ĎAKUJEME !


Odchádzame z Hronskej Dúbravy a súbežná jazda môže začať. Darmo, vidieť ísť dve M 131.1 vedľa seba, to je nádhera. Mimochodom, ako vidíte na poslednej fotografií, bolo vyskúšané nové telefónne spojenie, ktoré bude využívané pri podobných jazdách...


Nuž a jediným slovom ukončíme aj dnešnú časť venovanú „Červenému expresu“. Vo Zvolene nastal čas na prestávku a tú si urobíme aj na našej stránke. Ale o sedem dní, či jeden týždeň sa tu môžeme opäť stretnúť a s M 131.1443 doraziť do svojho cieľa, do žst.Púchov. No a aké jediné slovo to bude? No to je jednoduché : „DOVIDENIA !“

Text : Railtrains
Foto : Palo, Bocco, Richardino, Peter a Pavol Vlčekovci, Designer, trainfoto(Balů),
Sprc:

Verzia pre tlač Pošli priateľovi
Komentáre
Zobrazenie:
Názory sa nemusia sa zhodovať s názorom redakcie. Redakcia za ne nepreberá zodpovednosť
Richardino
Zaslaný: 26.07.2010 0:20  
Spolupracovník
Založený: 26.10.2009
Miesto: Bratislava, Dúbravka
Príspevkov: 2099
 Re: „Červený expres“ alebo M 131.1443 na 350 km výlete...
Výborná akcia, kľudná, pohodová, fakt rodinná... :apl:
festo
Zaslaný: 26.07.2010 7:31  
Založený: 01.07.2009
Miesto:
Príspevkov: 751
 Re: „Červený expres“ alebo M 131.1443 na 350 km výlete...
Ďakujem za pozdrav. Rišňovce som si vybral pre istotu, aby Červený expres nepredbehol aj mňa :-D

Snáď niekedy aj v ALekšinciach, dovidenia priatelia a vďaka za peknú akciu :papa: :papa:
Designer
Zaslaný: 26.07.2010 12:51  
Založený: 26.07.2010
Miesto: Engerau
Príspevkov: 404
 Re: „Červený expres“ alebo M 131.1443 na 350 km výlete...
:ejha: SUPIŠ AKCIA !!! :ejha:

:kvetinka: Ďakujeme organizátorom akcie ale aj obom klubom "SPDZ a KHT", ktorí sa podielali na súbežnej jazde... :apl:
trainfoto
Zaslaný: 26.07.2010 19:40   Upravený: 26.07.2010 19:46  
Založený: 01.02.2010
Miesto: Hodonín
Príspevkov: 1096
 Re: „Červený expres“ alebo M 131.1443 na 350 km výlete...
Byla to perfektni akce,ze kterou chci podekovat Boccovi za pozvani,Palinovi Kukucikovi za skvelou zabavu a skvele naplanovanou trasu.A hlavne borcum ze SPDZ za skvele pripraveneho Hurvinka,ktery hrde zvladl Cerveny Expres.Panove Vsem jeste jednou velke diky za skvelou sobotu. :ejha: :angel: :ejha: :apl: :apl: :apl:
Palo499
Zaslaný: 26.07.2010 21:13  
Založený: 12.07.2009
Miesto:
Príspevkov: 4066
 Re: „Červený expres“ alebo M 131.1443 na 350 km výlete...
Akcia dopadla podľa mňa výborne, "banda" skvelých ľudí, krásne trate ... kto nezažil, neuverí ... Ešte raz Ďakujem všetkým zúčastneným za vynikajúcu atmosféru !!!
montoya
Zaslaný: 26.07.2010 21:41  
Založený: 31.08.2009
Miesto:
Príspevkov: 554
 Re: „Červený expres“ alebo M 131.1443 na 350 km výlete...
Teda vas tam teda nakoniec bolo, aj ma mrzi ze som nebol, ale nevymenil by som :ejha:
trainfoto
Zaslaný: 28.07.2010 9:26  
Založený: 01.02.2010
Miesto: Hodonín
Príspevkov: 1096
 Re: „Červený expres“ alebo M 131.1443 na 350 km výlete...
Jurko akce to byla vazne suprova,ale tebe by asi nebavila.Nabyl tam Hugo :blomcka: :ee: :blomcka:
pedro
Zaslaný: 27.07.2010 0:08  
Založený: 13.08.2009
Miesto:
Príspevkov: 74
 Re: „Červený expres“ alebo M 131.1443 na 350 km výlete...
Tu gazdinu odniekial poznam. :-D

A sa dušovala ze z nej gazdina nebude, ha :angel: :-D :-D :papa:
monika
Zaslaný: 28.07.2010 14:10  
Založený: 02.01.2010
Miesto: Bytča
Príspevkov: 98
 Re: „Červený expres“ alebo M 131.1443 na 350 km výlete...
hej?a odkiaľ ju poznáš? :-D :-D
a s tým slovom gazdiná-jemnejšie :-)
bolo skvelo :-) :papa:
E499.001
Zaslaný: 02.08.2010 21:22  
Založený: 25.06.2010
Miesto: Považská Bystrica
Príspevkov: 59
 Re: „Červený expres“ alebo M 131.1443 na 350 km výlete...
Veď my Monču máme ako klubového maskota a veru si ju nedáme :apl: Funkcia vlakvedúcej sú len mimikry. :vypljazyk:
cas


Matej
prispejteFotkaStručneČlánok
spolupracujeme
KHT Zvolen

LTE Slovakia

Železniční magazín

SPDŽ Žilina

TRAINFOTO.eu

IHO.hu

klubmodryhorizont.sk
 
Spomienka na Pala
uzivateliaPoužívateľov online: 37 Používateľov v sekcii
Obrazom aj slovom: 2

Registrovaných: 0
Anonymných: 37

Viac ...