Domovská stránka Obrazom a slovom Aktuálne - stručne Fotogaléria
 
Pokročilé vyhľadávanie
 
RSS
Prihlásenie
Prihlasovacie meno: Heslo:
Obrazom aj slovom
Obrazom aj slovom > Z tratí ŽSR a SŽDC > Spod Tatier k Dunaju... II.časť - Od Ružomberka po Turany

Spod Tatier k Dunaju... II.časť - Od Ružomberka po Turany

 
Prešiel týždeň a v našich prázdninových cestách budeme pokračovať ďalej. Minulý týždeň sme prešli s riekou Váh úsek od Kráľovej Lehoty po Ružomberok, dnes sa s ňou vydáme ďalej na druhý úsek, ktorý je nemenej zaujímavý, takže nech sa páči, pokračujeme ďalej !

 


Opúšťame miesto, kde sme si pred týždňom urobili malú prestávku, mesto Ružomberok, za ktorým, možno povedať, vedie súbežne železničná trať, rieka Váh a medzinárodná cesta E 50. V súčasnosti sa tvár prírody a celkového okolia nezadržateľne mení, príčinou je výstavba diaľnice v smere na východ. Vznikajú takto nové pohľady, pričom aj napriek uvedenej stavebnej činnosti sú tu zaujímavé miesta, ako napríklad pri Svošove.

Svošov


Prechádzame Ľubochňou a blížime sa k veľmi zaujímavému miestu, ktoré nesie meno Kraľovany. Tu, tesne pred železničnou stanicou, prechádzame cez železničný most, ktorý vedie ponad rieku Orava, ktorá sa za ním následne vlieva do Váhu, čím tvorí jeho pravostranný prítok. Toto miesto sa nazýva aj ako „Vstupná brána Oravy“.

Kraľovany


Za stanicou sa na chvíľku skryjeme do tmy a v porovnaní s cestou a riekou si skrátime cestu prechodom cez kraľovanský tunel. Za ním sa cesta dostáva na našu pravú stranu už sledujeme široké koryto Krpeľanskej vodnej nádrže, vedúcej tesne pod železničnou traťou, ktorá je častým miestom návštev fanúšikov, hlavne medzi zastávkou Šútovo a Krpeľany. Z pravej strany nás už sprevádza nové pohorie – Malá Fatra.

Šútovo


Opúšťame Krpeľany a pokračujeme dolu prúdom smerom na Žilinu až k železničnej stanici Turany. Túto z oboch strán obklopujú železničné mosty, nakoľko Váh je v týchto miestach rozdelený, čo nie je u tohto vodného toku žiadnou mimoriadnosťou, na dve korytá. Matematicky sme teda prešli už cez štvrtý a piaty most pretínajúci Váh a rieka sa dostáva opäť na našu pravú stranu. Okolie popisovanej stanice dáva fanúšikom zhodne veľa námetov na fotografovanie, ale pri mostoch to až tak jednoduché nie je.

Turany
Prešli sme opäť ďalej po prúde rieky Váh, ktorá sa čoraz viac zväčšuje a naberá na svojej sile. Dnešnú prestávku v rozprávaní si spravíme v Turanoch a máme týždeň čas, aby sme nabrali ďalšie sily v prázdninovej ceste. Čaká nás známe Strečno či Žilina, ale o nich až nabudúce. Takže už tradičné – „Dovidenia o týždeň, priatelia !“


Text a foto : Palo, Pavol a Peter Vlčekovci
Spracoval :

Verzia pre tlač Pošli priateľovi
Komentáre
Zobrazenie:
Názory sa nemusia sa zhodovať s názorom redakcie. Redakcia za ne nepreberá zodpovednosť
Richardino
Zaslaný: 28.07.2010 0:18  
Spolupracovník
Založený: 26.10.2009
Miesto: Bratislava, Dúbravka
Príspevkov: 2099
 Re: Spod Tatier k Dunaju... II.časť - Od Ružomberka po ...
Veru, pekná reportáž. A najviac sa mi páči ten obrázok s kozičkami, ako ide rýchlik so zeleným peršingom. Vagóny sú vagónovo-zelené, iba poštový a jedálenský sú modré (návestná modrá)... to bola ešte pekná železnica. Dnešné pestré súpravy, kombinované z vozňov blonski, červených, hráškovo zelených vyblednutých špinavých posprejovaných, vyzerá ako v Indii v roku 1930. Vtedy to bolo krajšie. Keď chcel ísť cesujúci do jedálneho, alebo lôžkového vozňa, našiel ho úplne jednoducho - podľa farby. Dnes sa to už nedá. :blomcka:
andersen
Zaslaný: 28.07.2010 11:59  
Založený: 02.07.2009
Miesto:
Príspevkov: 345
 Tá snímka s kozičkami je výborná.
Pekná romantika, ako na starých krajinárskych maľbách. Ten fotopost je výborný, tam sa nedá nič pokaziť ! ;-)
presovcan
Zaslaný: 28.07.2010 12:58  
Založený: 09.12.2009
Miesto: Prešov
Príspevkov: 319
 Re: Spod Tatier k Dunaju... II.časť - Od Ružomberka po ...
Pekná reportáž mňa osobne zaujala fotka 150.024
neviete čo je to za vlak.
ďakujem za identifikáciu :papa:
Palo
Zaslaný: 28.07.2010 14:17  
Administrátor
Založený: 30.11.2007
Miesto: kúsok od Bratislavy
Príspevkov: 5046
 Re: Spod Tatier k Dunaju... II.časť - Od Ružomberka po ...
Je to rýchlik Excelsior fotografovaný 22.7.2007, takže spomienkové foto na pražské dvojky na uvedenom vlaku.
cas


Matej
prispejteFotkaStručneČlánok
spolupracujeme
KHT Zvolen

LTE Slovakia

Železniční magazín

SPDŽ Žilina

TRAINFOTO.eu

IHO.hu

klubmodryhorizont.sk
 
Spomienka na Pala
uzivateliaPoužívateľov online: 41 Používateľov v sekcii
Obrazom aj slovom: 9

Registrovaných: 1
Anonymných: 40

mathew, Viac ...