Domovská stránka Obrazom a slovom Aktuálne - stručne Fotogaléria
 
Pokročilé vyhľadávanie
 
RSS
Prihlásenie
Prihlasovacie meno: Heslo:
Obrazom aj slovom
Obrazom aj slovom > Z tratí ŽSR a SŽDC > Spod Tatier k Dunaju... III. - Od stanice Turany po Hričovskú priehradu

Spod Tatier k Dunaju... III. - Od stanice Turany po Hričovskú priehradu

 
Do tretice sa dnes stretávame, aby sme v našej prázdninovej ceste pokračovali s riekou Váh ďalej. Rozprávanie a fotografie sme prerušili v Turanoch, odkiaľ dnes prejdeme cez známe miesta, teda cez Strečno a Žilinu až po Hričovskú priehradu. Čaká nás, možno povedať, najkrajšia časť cesty, ktorá práve začína!

 

Opúšťame teda Turany a dolu prúdom sa presúvame cez Vrútky do malebného Strečnianskeho priesmyku. Prichádzame do miest, kde je elektrická železničná prevádzka spestrená aj motorovou trakciou, ku ktorej neodmysliteľne patria zvolenské „štvorky“ Michaela, Vašo, Renátka či Júlia...

Strečno - toto miesto netreba zaiste nikomu zvlášť predstavovať, veď patrí medzi najkrajšie, v údolí Váhu sa tu nachádzajú tri tunely, jeden dvojkoľajný a dva jednokoľajné. Je naozaj jedno, či ste medzi nimi, alebo len z ich druhej strany, všade nájdete to, čo pre peknú fotografiu potrebujete. Za jednokoľajnými trať ústí priamo na dva oceľové mosty a tak našu rieku musíme opäť sledovať z ľavej strany, na ktorej nám dotvára zaujímavú kulisu aj hrad Strečno z jednej či Starý hrad z druhej strany.

Strečno

Presuňme sa o štyri kilometre ďalej a do našej cesty sa nám postaví Varín – teda ďalšie, veľmi fotogenické miesto. Z hľadiska našej rieky je to miesto, kde sa z pravej strany vlieva riečka Varínka a nachádza sa tu aj traťová odbočka na nákladnú stanicu v Tepličke nad Váhom, nesúca meno Váh, nakoľko sa nachádza v blízkosti tejto rieky. Toto miesto netreba zhodne nijako zvlášť predstavovať, je z neho veľa fotografií a mali sme o ňom aj malú fotoreportáž. Váh tu síce tečie okrajovo, ale toto prekrásne miesto sa jednoducho nedalo nespomenúť. Ťažko sa preto opúšťa, ale taký je už život, musíme pokračovať v našej ceste ďalej, v ktorej nás čaká Žilina.

Varín


Žilina - veľký železničný uzol, do ktorého vchádzajú trate od Košíc, Čadce či Bratislavy vždy po mostoch. Z pohľadu rieky Váh je to most pri celulózke pod vodným dielom Žilina, kde sa dostáva na pravú stranu a po tejto strane vedie až po Trenčín. Je teda na mieste aj uverejnenie jednej spomienkovej fotografie, ktorá zobrazuje rekonštrukciu, či výmenu starých mostov za nové, teda súčasné. Druhý žilinský most je pri Budatíne (cez Váh nesie poradové číslo 8), po ktorom vedie trať už na spomínanú Čadcu a pri ktorom je sútok riek Kysuca a Váh.

Žilina

Keď sme spomenuli most zo smeru Bratislava, tak ten je cez riečku Rajčianka, ktorá sprevádza malebnú jednokoľajnú trať z Rajca. Nachádza sa za žilinskou zriaďovacou stanicou, na ktorej okrem iného zastihnete ešte na pravidelnom posune jedného zo žilinských čmeliakov. Je to súčasne v miestach, kde sa koryto Váhu rozširuje a vchádza do vodnej nádrže Hričov.

HričovPohľady na Hričovskú priehradu sa v súvislosti s výstavbou diaľnice veľmi zmenili, dajú sa z nej robiť krásne panoramatické fotografie, no i z opačnej strany stoja za to. Miesto je známe aj vďaka rybárom, ktorí tu s trpezlivosťou čakajú na svoj úlovok. Sadnime si teda na chvíľku aj my k nim a naberme ďalšie sily k v poradí štvrtému a súčasne poslednému dielu nášho seriálu, na ktorý Vás samozrejme o týždeň pozývame. Takže zatiaľ „Dovidenia, priatelia !“Text a foto : Palo, Pavol a Peter Vlčekovci
Spracoval :Verzia pre tlač Pošli priateľovi
Komentáre
Zobrazenie:
Názory sa nemusia sa zhodovať s názorom redakcie. Redakcia za ne nepreberá zodpovednosť
pedro
Zaslaný: 09.08.2010 2:54  
Založený: 13.08.2009
Miesto:
Príspevkov: 74
 Re: Spod Tatier k Dunaju... III. - Od stanice Turany po ...
Na tej 4. fotke zhora s ICeckom je 363.097?

A inak - ta odbocka pri Varínke je odbočka Potok, odbocka Váh je pri Tepličke nad Váhom.
Palo
Zaslaný: 09.08.2010 7:39  
Administrátor
Založený: 30.11.2007
Miesto: kúsok od Bratislavy
Príspevkov: 5046
 Re: Spod Tatier k Dunaju... III. - Od stanice Turany po ...
Ďakujeme za upozornenie na chybu, no a čo sa týka toho rušňa, jeho číslo nevieme, nakoľko bol dosť ďaleko a za chvíľku vošiel do tunela.
DJDG
Zaslaný: 09.08.2010 10:46  
Založený: 27.12.2009
Miesto: Žilina
Príspevkov: 215
 Re: Spod Tatier k Dunaju... III. - Od stanice Turany po ...
pekna reportáž moja znama lokalita :-D poznam každy meter tohto useku som tam jako doma pekne foto :apl:
cas


Matej
prispejteFotkaStručneČlánok
spolupracujeme
KHT Zvolen

LTE Slovakia

Železniční magazín

SPDŽ Žilina

TRAINFOTO.eu

IHO.hu

klubmodryhorizont.sk
 
Spomienka na Pala
uzivateliaPoužívateľov online: 43 Používateľov v sekcii
Obrazom aj slovom: 7

Registrovaných: 1
Anonymných: 42

mathew, Viac ...