Domovská stránka Obrazom a slovom Aktuálne - stručne Fotogaléria
 
Pokročilé vyhľadávanie
 
RSS
Prihlásenie
Prihlasovacie meno: Heslo:
Obrazom aj slovom
Obrazom aj slovom > Zo zahraničných tratí > Vlakom do výšky 3454 metrov nad morom 5. diel – Zubačkou na Gornergrat

Vlakom do výšky 3454 metrov nad morom 5. diel – Zubačkou na Gornergrat

 
Je ešte šero, ja sa budím na „zvonkohru“ kráv, ktoré v stáde prechádzajú pod mojimi oknami. Takéto prebudenie má niečo do seba, najmä ak je to v nadmorskej výške 2222 m n.m. Rozospato pozerám z okna a obraz, ktorý sa mi naskytol ma úplne prebral. Krásna jasná obloha ma prinútila sa rýchlo obliecť a ísť spraviť niekoľko ranných záberov, po ktorých nasledovali raňajky a cesta za ďalším dobrodružstvom – zubačkou na Gornergrat...

 Vraví sa, nikdy nechváľ deň hneď z rána, čo sa potvrdilo aj v dnešný deň. Krásne slnečné ráno netrvalo dlho, prihnala sa oblačnosť a po nej aj dážď. Neubralo nám to na nálade, nakoľko na takéto počasie sme si už plne zvykli. Po raňajkách nás odváža lanovka do Fieschu, kde prestupujeme do nášho dobrého autobusu a pokračujeme s ním do mestečka Täsch, kde musíme prestúpiť na vlak, nakoľko ďalej do Zermattu je autám vjazd zakázaný. Ak by ste tento zákaz porušili, v cieli Vašej cesty Vás čaká „mastná“ pokuta a nekompromisný príkaz vrátiť sa späť do Täschu... Aj takto sa dá riešiť ochrana prírody či úcta človeku k nej. Ako to teda v tomto prípade funguje? Odpoveď je jednoduchá – jednoducho ! Na odstavenie áut či autobusov je v mestečku Täsch vybudovaný veľký parkovací terminál s dostatočným počtom parkovacích miest, z ktorého sa pešo dostanete na miestnu železničnú stanicu, odkiaľ je zo samostatných nástupíšť zavedená intervalová doprava, kde každých 20 minút odchádza elektrický úzkorozchodný vlak jednokoľajnou traťou železnice Matterhorn gotthard bahn (MGB), ktorá má 5 tunelov, dve výhybne a jeden ozubnicový úsek do Zermattu....

Nastupujeme teda do súpravy podobnej našim tatranským električkám a pohodlne sa za 15 minút presúvame do Zermattu. Je to malé mestečko, v ktorom na cestách stretnete len elektromobili a ktoré je prestupným miestom na Gornergratbahn (GGB), teda ozubnicovú úzkorozchodnú železnicu na Gognergrat v nadmorskej výške 3089 m n.m, ktorej výchozia stanica je prakticky cez ulicu vedľa stanice MGB. Treba tu poznamenať, že ozubnicová železnica GGB je v Zermatte spojená spojkou do koľajiska MGB, ktorá je využívaná len pre služobné účely, napríklad pristavenie nákladných vozňov s tovarom pre hotel na vrcholovej stanici.
Ozubnicová železnica GGB bola projektovaná na rozchod 800 mm a výstavba bola realizovaná hneď na elektrickú prevádzku a využitím Abtovej ozubnice. Jej súčasná celková dĺžka je 9,339 km, maximálne stúpanie 200 promile, prevýšenie 1469 metrov a do prevádzky bola slávnostne uvedená 20.8.1898. Prvý úsek Zermatt – Findelbach – Riffelalp je jednokoľajný, pričom v zastávke Findelbach, pred ktorou je prekrásny viadukt, sú vykonávané pravidelné križovania vlakov, za ňou sa nachádzajú tri krátke tunele.
V úseku Riffelalp – Výhybňa Riffelboden je trať dvojkoľajná, pričom dôvodom prechodu do jednokoľajného úseku je prejazd vlaku pod snehovou galériou, dlhou 770 metrov. Za ňou vlak vchádza do zastávky Riffelberg (2 582 m n.m.), odkiaľ až do vrcholovej stanice pokračuje opäť dvojkoľajný úsek, ktorých celková dĺžka je 3 790 m. Vrcholová stanica Gornergrat, ktorá nás privítala s drobným snežením, je dvojkoľajná s jednou slepou odstavnou koľajou, postavená v nadmorskej výške 3089 m n.m. Nájdete tu okrem reštaurácie, lanovky a prekrásneho výhľadu Matterhorn, Monte Rosu či Breithorn, aj malú kaplnku, v ktorej symbolicky horia sviečky za obete, ktoré si tunajšie hory vyžiadali.Aj návšteva tejto pozoruhodnej ozubnicovej železnice mala u nás svoj vymedzený čas a tak sme sa museli pomaličky vrátiť späť do Zermattu, aby sme stihli ten náš spoj do Täschu. Ešte teda niekoľko fotografií na tunajšej stanici, ktorú o pár minút definitívne opúšťame.

Je za nami ďalší zaujímavý deň a tradične sa už tešíme na chvíľku zaslúženého odpočinku na hotely v mestečku Grächen (1 617 m n.m.). Takže to by bolo na dnes všetko, odpočiňte si trochu aj Vy. Ale ak máte záujem v našej ceste pokračovať ďalej, teším sa na naše spoločné stretnutie o týždeň !


Text a foto : Palo
Spracoval :

Verzia pre tlač Pošli priateľovi
Komentáre
Zobrazenie:
Názory sa nemusia sa zhodovať s názorom redakcie. Redakcia za ne nepreberá zodpovednosť
montoya
Zaslaný: 08.11.2010 19:40  
Založený: 31.08.2009
Miesto:
Príspevkov: 554
 Re: Vlakom do výšky 3454 metrov nad morom 5. diel – Zuba...
Zaujimave a pekne rozpravanie ako vzdy. A tie dva zberace vedla seba... 8-)
cas


Zlatica
prispejteFotkaStručneČlánok
spolupracujeme
KHT Zvolen

LTE Slovakia

Železniční magazín

SPDŽ Žilina

TRAINFOTO.eu

IHO.hu

klubmodryhorizont.sk
 
Spomienka na Pala
uzivateliaPoužívateľov online: 33 Používateľov v sekcii
Obrazom aj slovom: 3

Registrovaných: 0
Anonymných: 33

Viac ...