Domovská stránka Obrazom a slovom Aktuálne - stručne Fotogaléria
 
Pokročilé vyhľadávanie
 
RSS
Prihlásenie
Prihlasovacie meno: Heslo:
Obrazom aj slovom
Obrazom aj slovom > Z tratí ŽSR a SŽDC > MDD 2012 alebo parná rošáda na strednom Slovensku I.

MDD 2012 alebo parná rošáda na strednom Slovensku I.

 
Každý človek na tomto svete sa snaží venovať sa niečomu zmysluplnému. Niekto športuje, niekto sa venuje ručným prácam, a niekto (kto to asi môže byť?) zasvätil svoj život aktívne, či aspoň pasívne železnici. Ľudia s podobnými záujmami sa stretávajú, vznikajú kolegiálne a kamarátske vzťahy, či dokonca pevné priateľstvá. A každý takýto spolok ľudí zvykne mať aj svoj nepísaný sviatok, ktorého oslavu si nemôže nechať ujsť za žiadneho počasia a podľa možností ani za žiadnych okolností. Tak je tomu aj u nás, železničných fotografov.

 


Už nejaký ten rôčik sa na začiatku júna zhromaždí na horských tratiach stredného Slovenska množstvo fotografov z tuzemska i zo zahraničia, aby si zvečnili parnú či dieselovú trakciu, popočúvali koncertné umenie parných strojov a poklonili sa práci dobrovoľníkov. Nebolo tomu inak ani v júni 2012, a ja Vás pozývam na dvojdielne defilé tejto akcie, zaznamenané mojim a Tomášovým objektívom. Nech sa páči...
Akcia začala pre nás v podstate vo štvrtok, keď som si na Hornej Štubni obci bol vyzdvihnúť môjho súputníka Toma. Predhlásil mi 300ku, a aj keď počasie nebolo nejaké hviezdne, zaťahovalo sa, nemohol som si ju nezvečniť na Os 7304.V piatok sme sa prebudili do daždivého, no teplého prvého júnového dňa. Po výdatných raňajkách (praženici na masle a cibuli, ktorú môj hosť tak zbožňuje), vytiahli sme dvojkolá a šup medzi Holešku a Dlžiny. Tam sme si obligátne odfotili Os 7525 v podaní Danky a Janky (913 008) a parná akcia sa mohla začať. Naokolo ťažké mraky, no dážď ustal. (foto Tomáš Sliačan)Po prechode osobného vlaku sa už mohla začať nostalgická rošáda. Dlho očakávaný parný expres v podaní krásnych Šľachtičien 475.196 a 475.179 sa vynoril z Turčianskych Teplíc a my sme nachystali postrojenstvo na fotenie. (foto Tomáš Sliačan)Po prechode parného vlaku neostávalo veľa času do požiarneho, pretože odhláška do Diviak sa dáva z neďalekej Odbočky Dolná Štubňa. Osedlali sme bicykle a po rozbahnenom poli sme sa presunuli k priecestníkom na Holeške. Smelší Tomáš z vrchu, ostražitý Maroš zospodu, zvečnili sme si požiarny vlak. Totálna pohodička, tešili sme sa z parádnej akcie, z radostných tvárí mávajúcich z expresu i z akustických pozdravov a zamávaní posádok lokomotív. (foto Tomáš Sliačan)


Zvažovali sme, čo ďalej. Do obeda sme ešte mali čas, a tak sme sa vybrali na zastávku Harmanec.
Cestou hore sa mi podarilo zazrieť prekrásneho živočícha – veľmi vzácnu a zákonom chránenú Salamandru škvrnitú. Veľmi som sa jej potešil, túto jaštericu som nevidel roky. Potom sme už stúpali k fleku. Odfotili sme dokumentačne Os 7302 na čele so 750 221 (s tou sa ešte stretneme na krajšom fleku). Z vlaku vystúpil aj Adam Gajdoš, s ktorým sme prehodili pár slov a začali hľadať miesta na fotenie.Prvé sa nám pozdalo na obľúbenej trampskej a turistickej lúke nad zastávkou. Zvečnili sme si tam parný expres.
(foto Maroš Kubík)Následne sme zišli dole a v oblúku sme efektne zachytili dve červené krásavice – vrútockého Sergeja a zvolenskú 300ku. Bolo to vskutku krásne, spojiť tieto dve mašinky na požiarnom vlaku. Presne ako v 80. rokoch. Len tie pásy sa mierne líšia odtieňom, 300večka má taký citrónovejší, Sergej skôr do oranžova, ako som bol poučený. Nič to však nemení na tom, že toto bola jedna z tých vychytanejších dvojíc mašiniek na celej akcii. (foto Maroš Kubík)Po fotení na Harmanci sme sa bežali skryť do auta pred dažďom. Naštartoval som a kopol do vrtule, doma nás už totiž čakal skvelý obed, no neostávalo naň príliš veľa času. Na pláne bola tradičná Kremnica s cieľom odfotiť si vlak medzi Hrencami na Nevoľnom, no, ako sa dalo predpokladať, miesto už bolo obsadené. Hans Peter na rebríku, mnoho ľudí na stromoch, vysunuté statívy, a tak, aby som nikomu nezavadzal a medzi niekoho sa nepchal, zvolil som si moje vlaňajšie miesto, na ktorom nikto nebol.
Nemýlite sa, je to obvod vchodového návestidla do Kremnice. Vydriapali sme sa na stĺp a odfotili prichádzajúci parný expres. Šľachtičné v jeho čele si vo Zvolene vymenili poradie a do čela sa dostala děčínska kráska.
(foto Tomáš Sliačan)Z opačnej strany stĺpu som číhal ja a zachytil Šľachtičnú z bližšieho pohľadu. (foto Maroš Kubík)Na lov požiarneho vlaku sme sa posunuli trošku nižšie, smerom k Jastrabej. Tomo sa krátko pred príchodom vlaku rozpamätal, že by ho bolo načim z predzvesti odfotiť, no ja som sa bál, že ho nestihneme. A tak sme zaujali miesta aj tu, a myslím, že výsledky sú veľmi dobré.(foto Tomáš Sliačan)Ja som ostal verný vnútornej strane oblúka – milujem tie pohľady na mašinky a súpravu práve z tejto strany.
(foto Maroš Kubík)Nákladný požiarny vlak mal toho dňa aj zaujímavý postrk v podobe krásnej zvolenskej trojky T478.3109. Pred Kremnicou jej majster pridal a ten zvuk motora...krááása. (foto Maroš Kubík)Po vyfotení sme sa voľným krokom presunuli do kremnickej stanice, pozdraviť sa s kamarátmi, podebatovať, pofotiť vlaky stojace vedľa seba. Bolo zamračené, a preto sa mohlo fotiť prakticky zo všetkých strán, čo sa práve tu dalo využiť. (foto Tomáš Sliačan)Aj trojka sa dala veľmi pekne fotiť, de facto bola aj nasvietená. (foto Tomáš Sliačan)Spoločná fotka Tomáša Sliačana (Somatko) a Jožiho Huťku (BB-MB). Aj kvôli takýmto ľuďom sa oplatí ísť, stretnúť sa, porečniť a pofotiť. Dvaja zo skvelých priateľov, ktorých mi dala práve železnica. (foto Maroš Kubík)Ešte profilovka jahodovej 300ky a pomaly sa lúčime s kamarátmi, s Kremnicou a ideme oprobuvať jedno, pre nás nové miesto, ktoré nám odporučil Maťo Majtán. Priznám sa, nebolo by mi napadlo tam skočiť práve v piatok, hoci som si na Peklo dlho brúsil zub. Maťo síce tvrdil, že tam nikto nebude, ale ja som hneď vedel, že preháňa – tak krásne miesto by si len tak niekto ujsť nenechal. (foto Maroš Kubík)Po príchode do Pekla (miestami, najmä pri liepaní sa na portál tunela, to tam ozaj aj tak vyzeralo, a navyše, s Tomášom sme to poňali vskutku športovo – on CROXY, ja gumené šľapky, no keď sme tam čunty nevyvalili, už nevyvalíme) visela ťažká oblačnosť ledva na vlásku. Privítala nás spomínaná 750 221 na Os 7505, ktorá sa rútila do Kremnice.My sme sa zatiaľ usalašili a čakali na príchod parnej nostalgie. Tomáš si ju zvečnil s krásnym dymovým efektom v polovici oblúka...... ja tesnejšie pred tunelomPomaly sa stmievalo, ISO muselo nutne nahor. Púšťal sa dážď a všetci sme nedočkavo pozerali k bývalému hradlu, kedy sa odtiaľ konečne vynorí požiarny vlak. Počkali sme si a vynoril sa. Krásna dvojica 300ky a Sergeja neuveriteľne pasovala do tohto prostredia – tunel, tehlové hradlo, hory... prekrásne! (foto Maroš Kubík)Na postrku stále verne slúžila T478.3109, ktorej motor, údajne z nebohej 750 271, má prekrásny dunivý zvuk, ako som postrehol už pri tískaní na vchode do Kremnice. (foto Maroš Kubík)


Tak rýchlo, ako sa trojka vnorila do tunela, pobrali sme sa aj my za výdatného dažďa dole k autu. Zhruba sedem minút cesty, flek prekrásny. Určite sa sem ešte dostavím aj v bežnej prevádzke. Pobrali sme sa s Tomom zahnať hlad a smäd do skvelej pizzerie Vyšehrad v Jasenove a zhodnotiť tam tento skvelý deň.

Milí kamaráti, verím, že ani počasie Vás neodradilo a neskrivilo Vám mienku o našich fotografiách. Vlaky jazdia aj v daždi, a my sme si na MDD opäť potvrdili, že fotiť sa aj vtedy rozhodne oplatí. Znovu musím povedať, že jasné Slnko by vzniku mnohých záberov priam zabránilo. Nakoľko v piatok bolo na strednom Slovensku železnične ozaj husto, rozhodli sme sa rozdeliť reportáž na dve časti. V tej nasledujúcej sa na Vás tešíme pri pohľadoch zo soboty a nedele. Zatiaľ „Do čítania“, kamaráti!

Text: Maroš Kubík
Foto: Tomáš Sliačan (Somatko) a Maroš Kubík (Maros21)

Verzia pre tlač Pošli priateľovi
Komentáre
Zobrazenie:
Názory sa nemusia sa zhodovať s názorom redakcie. Redakcia za ne nepreberá zodpovednosť
festo
Zaslaný: 18.06.2012 7:31  
Založený: 01.07.2009
Miesto:
Príspevkov: 751
 Re: MDD 2012 alebo parná rošáda na strednom Slovensku I.
Kamaráti, tíško závidím :kvetinka: Ale nie vždy môže byť človek všade :papa:
742.286
Zaslaný: 18.06.2012 14:14  
Založený: 31.12.2011
Miesto: Zvolen
Príspevkov: 2098
 Re: MDD 2012 alebo parná rošáda na strednom Slovensku I.
Mohol si ma aj nickom napísať :-D
Krásne fotky :super1: :super1:
suflo
Zaslaný: 18.06.2012 15:06  
Založený: 09.03.2011
Miesto: Bratislava-Vrakuňa
Príspevkov: 13068
 Re: MDD 2012 alebo parná rošáda na strednom Slovensku I.
Páni nádhera :super1: :super1: :super1: .
Martin_08
Zaslaný: 18.06.2012 16:08  
Založený: 20.07.2009
Miesto: Stará Turá
Príspevkov: 813
 Re: MDD 2012 alebo parná rošáda na strednom Slovensku I.
Som rád, že som poradil dobre a fotky z Pekla vyšli perfektne :-) :super2:
trenky
Zaslaný: 18.06.2012 16:36  
Založený: 05.05.2010
Miesto:
Príspevkov: 16
 Re: MDD 2012 alebo parná rošáda na strednom Slovensku I.
naozaj pekné fotky :-)
K tomu salamandrovi...keď som prišiel na Harmanec ja, videl som ho (alebo nejakého iného) vchádzať na cestu. Keď som sa vracal späť k autu, bol už zrazený v strede cesty :-(
Maarek
Zaslaný: 18.06.2012 18:06  
Spolupracovník
Založený: 25.06.2010
Miesto: České Budějovice
Príspevkov: 4327
 Re: MDD 2012 alebo parná rošáda na strednom Slovensku I.
Pekná práca chlapi,teším sa na pokračovanie ! :super2: :super1:
eminem
Zaslaný: 18.06.2012 19:27   Upravený: 18.06.2012 19:51  
Spolupracovník
Založený: 02.07.2009
Miesto: Trnava
Príspevkov: 12007
 Re: MDD 2012 alebo parná rošáda na strednom Slovensku I.
No voči tejto domácej partii je ťažké sa presadiť hlavne v poznaní trate-veľmi pekné miesta ste si vybrali...... chalani paráda a som rád že sme šli každý svojou cestou a tak vzniklo viacej pohľadov na túto parádnu akciu i keď poznačenú dažďom......inak poznámočka: na troch zo štyroch webov ""bývalá partia"" zahniezdila svojimi reportážami z tejto akcie v priebehu 24.hodín :bingo: -ale inak pokiaľ nám to časové náväznosti umožnili sme si našli priestor na to aby sme pár slov o tom ako ide život prehodili aj s členmi štvrtého webu, ktorá mala reportáž trošku skorej .....takto nejak si to predstavujem
lajos
Zaslaný: 19.06.2012 21:30  
Administrátor
Založený: 01.07.2009
Miesto:
Príspevkov: 13282
 Re: MDD 2012 alebo parná rošáda na strednom Slovensku I.
Krásné fotky, vznikající v nesnadných podmínkách. O to líp se na ně dívá.
Velmi čtivý text ! :flower:
P.S. A už vím, kdo nás v parním expresu fotil z kremnického vjezdu, a koho mám vyfoceného na vjezdovém "klacku" do Kremnice a koho vedle ve vnitřním oblouku....... :lol:
cas


Lívia
prispejteFotkaStručneČlánok
spolupracujeme
KHT Zvolen

LTE Slovakia

Železniční magazín

SPDŽ Žilina

TRAINFOTO.eu

IHO.hu

klubmodryhorizont.sk
 
Spomienka na Pala
uzivateliaPoužívateľov online: 27 Používateľov v sekcii
Obrazom aj slovom: 3

Registrovaných: 0
Anonymných: 27

Viac ...