Domovská stránka Obrazom a slovom Aktuálne - stručne Fotogaléria
 
Pokročilé vyhľadávanie
 
RSS
Prihlásenie
Prihlasovacie meno: Heslo:
Obrazom aj slovom
Obrazom aj slovom > Z tratí ŽSR a SŽDC > Fotopozdrav z Rohožníka

Fotopozdrav z Rohožníka

 
Železničná stanica Rohožník leží na trati č. 112 Zohor – Plavecký Mikuláš. Dnes tu existuje už iba nákladná doprava, keďže osobná doprava na tejto lokálke z roku 1911 sa storočnice trate nedožila. Aj keď je súčasná frekvencia nákladných vlakov neporovnateľne nižšia ako pred niekoľkými rokmi, priamo v stanici sa dajú pri troške šťastia zhotoviť zaujímavé fotografie. Niektoré z mojej občasnej dopravnej služby v Rohožníku predstavujem v tomto článku.

 

V zamračený deň 23. apríla 2010 prišiel ranný manipulačný vlak zo Zohoru kvôli množstvu záťaže s dvomi rušňami – 742.327 a 742.373 ZSCS, druhý má dodnes logá ŽSR!
Veľkosť opustených priestorov čakárne svedčí o niekdajšej frekvencii cestujúcich v tejto stanici. Na fotografii dole je posledná verzia grafikonu osobnej dopravy so zúfalým jedným párom vlakov...Súčasná stanica Rohožník stojí približne v 24. kilometri trate od Zohoru a v novej polohe bola vybudovaná začiatkom 70. rokov minulého storočia pri celkovej modernizácii trate a zabezpečovacích zariadení v staniciach. To všetko sa uskutočnilo kvôli výstavbe veľkého podniku na výrobu cementu, dnešného Holcim Rohožník. Pôvodná budova stanice s koľajiskom stojí dodnes v tesnom susedstve fabriky, o nej a zachovanom pôvodnom úseku trate bude jeden z mojich ďalších príspevkov.


S aprílovým dňom roku 2010 sa rozlúčime pohľadom na vlečkový stroj 711.001, ktorý vyťahuje z vlečky prázdnu súpravu do stanice. Kulisu mu robí domovská fabrika.


Lego 704.510 firmy Elektrizace železnic sa v Rohožníku objavovalo v uplynulých mesiacoch často. Rušeň sa zúčastnil modernizácie hlavnej trate pri Devínskom Jazere a do Rohožníka vozil súpravy vozňov na nakládku štrkového kameňa. Foto z 5. mája 2012.


Vo vychádzajúcich lúčoch slnka dňa 6.5.2012 vznikol aj záber na 740.821, ktorá mala rovnaký dôvod pobytu v Rohožníku ako predchádzajúci rušeň.Osobná doprava bola na celej trati zastavená v marci 2003. Od decembra toho roka bola v úseku Zohor - Rohožník obnovená v réžii BRKS, ktorá ju s narastajúcimi obmedzeniami dokázala prevádzkovať až do marca 2005. Odvtedy je trať doménou už iba nákladnej dopravy – aktuálne vo forme jedného ranného páru Mn vlakov ZSCS v pracovné dni a súkromných dopravcov jazdiacich podľa potreby. Okrem Rohožníka zostávajú stále obsadené aj dopravne Kuchyňa a Jablonové, všetky tri sú vybavené staničným reléovým zabezpečovacím zariadením. Zo Zohoru po Rohožník je jazda vlakov zabezpečovaná telefonickým dorozumievaním, ďalej do Plaveckého Mikuláša podľa bývalého predpisu o zjednodušenej doprave D3. Treba však pripomenúť, že do Plaveckého Podhradia dnes idú okrem motorových vozíkov na údržbu trate niekoľkokrát za rok už len mimoriadne nostalgické vlaky. Traťový úsek Plavecké Podhradie – Plavecký Mikuláš je nezjazdný.Fotograficky bohatú službu som v Rohožníku mal 30. augusta 2012. Na jednej fotografii sa stretli vlečková 711.001, 753.712 AWT (s ucelenkou kaolinu z Ostravy) a 740.148 PSŽ. Na ďalších snímkach sú spolu s druhou vlečkovou T 448.0780 zachytené počas posunu v stanici.Text a foto: mirec116

Verzia pre tlač Pošli priateľovi
Komentáre
Zobrazenie:
Názory sa nemusia sa zhodovať s názorom redakcie. Redakcia za ne nepreberá zodpovednosť
lajos
Zaslaný: 18.09.2012 20:21  
Administrátor
Založený: 01.07.2009
Miesto:
Príspevkov: 13394
 Re: Fotopozdrav z Rohožníka
Mirec,
díky za fotografický pozdrav z míst, kam se člověk jen tak nedostane.
I pro výpravčího do služby to musí být náročné, dorpavit se tam.
Nezbývá než popřát, ať se "cimentárni" daří a ať i nadále zůstává věrná železnici, jedno zda budou přepravy v rukou státního či soukromých dopravců.
Maros21
Zaslaný: 22.09.2012 7:31  
Založený: 29.08.2009
Miesto:
Príspevkov: 1321
 Re: Fotopozdrav z Rohožníka
Výborné zobrazenie priemyselnej prevádzky, toto ja môžem! Mirec, musím sa Ťa opýtať, je tam taký frmol každý deň? Nie je to v porovnaní s Malackami nuda slúžiť na stanici, kde osobná doprava už nefunguje a sú tam len občasné náklady, alebo je to práve príjemný oddych po hektických Malackách? :super1:
Maarek
Zaslaný: 28.09.2012 16:00  
Spolupracovník
Založený: 25.06.2010
Miesto: České Budějovice
Príspevkov: 4333
 Re: Fotopozdrav z Rohožníka
Tak tento článok ma veľmi potešil a oslovil,paráda :number one:
cas


Kamil
prispejteFotkaStručneČlánok
spolupracujeme
KHT Zvolen

LTE Slovakia

Železniční magazín

SPDŽ Žilina

TRAINFOTO.eu

IHO.hu

klubmodryhorizont.sk
 
Spomienka na Pala
uzivateliaPoužívateľov online: 49 Používateľov v sekcii
Obrazom aj slovom: 8

Registrovaných: 0
Anonymných: 49

Viac ...