Domovská stránka Obrazom a slovom Aktuálne - stručne Fotogaléria
 
Pokročilé vyhľadávanie
 
RSS
Prihlásenie
Prihlasovacie meno: Heslo:
Obrazom aj slovom
Obrazom aj slovom > Zo zahraničných tratí > Koleje Śląskie už aj na Zwardoni ...

Koleje Śląskie už aj na Zwardoni ...

 
Spoločnosť Koleje Śląskie, ktorá zabezpečuje osobnú dopravu na mnohých tratiach v Sliezsku sa v grafikone 2012/2013 bude objavovať aj na trase, ktorá bude končiť v pohraničnej stanici Zwardoň. S naším objektívom sme boli pozrieť na jeden z ich prvý vlakov vedených do pohraničia so Slovenskou Republikou.

 Predstavovať celú spoločnosť Koleje Śląskie si myslím nie je potrebné, kto chce si údaje, ktoré ho zaujímajú nájde na internete. Asi najdôležitejší je fakt, že táto spoločnosť zabezpečuje dopravu už takmer na 30 tratiach Sliezska. Na ich stránke (http)://kolejeslaskie.com/pl sa dá nájsť aj mapa tratí, spolu s cestovnými poriadkami, či odchodmi vlakov z jednotlivých staníc. Takisto tam nechýba cenník, ktorý aspoň pre mňa je veľmi prijateľný. Predsa len, Zwardoň – Katowice a spať za cca 10 €, to nie je zlé. Škoda len, že 113 km prejde vlak za 2 hodiny a 45 minút ...
Určite Vás zaujíma, aké vozidlá táto spoločnosť používa. Z elektrických lokomotív sú to TRAXX F140 MS a zatiaľ aj ET22, ktoré sú v prenájme od spoločnosti PKP Cargo. Potom sú to elektrické jednotky typu Flirt, Pesa ELF a prenajaté modernizované súpravy EN57 KM. Čo sa vozňov týka, môžeme sa stretnúť s českými, poľskými či nemeckými vozňami.

Druhý deň platnosti nového grafikonu sme na Zwardoni čakali prvý vlak a to KS 99013 "Rachowiec" a KS 99020 „Rachowiec“. Keďže ET22 na Zwardoň prechodnosť nemajú a elektrické jednotky sú používané na iných tratiach, čakali sme že sa v čele tohto vlaku objaví TRAXX. A tak aj bolo ... ako je to pri ostatných spojoch zatiaľ nevieme ...
S asi 5 minútový meškaním prichádza do stanice Zwardoň vlak KS 99013 vedený strojom E186.276. Krátky pobyt znamená rýchle obehnutie súpravy a vydanie sa na spiatočnú cestu do Katowíc.

Krásny stroj čo poviete? Skoro ako 361 ...Brzda hotová, odchádzame ...

Ešte pre ilustráciu, počas môjho letného výletu do okolia stanice Zawiercie som sa s týmto dopravcom stretával počas celého dňa. „ELFy“, FLIRTy od Stadleru a modernizované EN57 KM mi robili spoločnosť počas celého dňa ako spoje Częstochowa–Katowice–GliwiceTakisto trať Katowice–Ustroń–Wisła Głębce je tou, na ktorej Koleje Śląskie zabezpečujú osobnú dopravu. Pri moje návšteve sa na slniečku vyhrieval „ELF“ EN76-008.


Takže, Koleje Śląskie poskytujú spojenie regiónov, ktoré možno nie sú až tak atraktívne ako hlavné koridorové trate, ale ľudia sú za ne isto vďačný, hlavne preto že sú vedené v celku dobrých časoch a dobrých taktoch (aspoň na tých tratiach, ktoré som navštívil).

AUTOR: PaP Vlčkovci
ZDROJE: Wikipédia, spz.logout.cz (Stránka přátel železníc)

Verzia pre tlač Pošli priateľovi
Komentáre
Zobrazenie:
Názory sa nemusia sa zhodovať s názorom redakcie. Redakcia za ne nepreberá zodpovednosť
cas


Jaromír
prispejteFotkaStručneČlánok
spolupracujeme
KHT Zvolen

LTE Slovakia

Železniční magazín

SPDŽ Žilina

TRAINFOTO.eu

IHO.hu

klubmodryhorizont.sk
 
Spomienka na Pala
uzivateliaPoužívateľov online: 32 Používateľov v sekcii
Obrazom aj slovom: 4

Registrovaných: 0
Anonymných: 32

Viac ...