Náckova Štiavnica 2014

railtrains.sk

Dátum:  23.05.2014 0:00   |   Rubrika:  Zaujímavosti   |   Vytlačené:  29.05.2020 15:16

 Ani sme sa nenazdali, rok sa s rokom zišiel a dňa 11.4.2014 sa uskutočnil už jubilejný 10.ročník tradičného kultúrneho podujatia Náckova Štiavnica. Podujatie zamerané na propagovanie nehmotného kultúrneho dedičstva Banskej Štiavnice, ktorým je postava veselého, šibalského a so štiavnickým dialektom hovoriaceho štiavnického Nácka, zorganizovali Banskoštiavnicko-hodrušský banícky spolok v Banskej Štiavnici, Mesto Banská Štiavnica, BBSK - Pohronské osvetové stredisko Žiar nad Hronom - Pracovisko Banská Štiavnica, Živena - spolok slovenských žien v Banskej Štiavnici a Klub historickej technicky pri Rušňovom depe Zvolen.

Toto kultúrne podujatie sa opäť nezaobišlo bez tradičnej jazdy mimoriadneho historického motorového vlaku „Štiavnickej Anči“ zo Zvolena do Banskej Štiavnice, v réžii Klubu historickej techniky pri Rušňovom depe Zvolen, ktorú okrem iného dokumentujú nasledujúce fotografie.Historický motoráčik „Štiavnická Anča“ M131.1053 + BDlm 6-2083 vychádza na svoju jazdu z Rušňového depa Zvolen.Nástup cestujúcich vo Zvolene os.st. a ide sa ďalej.

Po príchode do Hronskej Dúbravy – spoločné foto s 730.621

Posun s M131.1053 v Hronskej Dúbrave

Posun ukončený, súprava je pripravená na cestu do Banskej Štiavnice, no treba počkať ešte na Nácka so sprievodom.
Aj prišiel už aj Nácko so sprievodom a do historickej „Štiavnickej Anči“ nastúpiť sa chystal.

Ale tesne pred odchodom netreba ešte zabudnúť na spoločné foto pred staničnou budovou, potom nástup a odchádzame.

Krátka zastávka v Kozelníku, pri ceste z Hronskej Dúbravy do Banskej Štiavnice.

Aj v Banskej Belej sme na chvíľku zastavili.

V Banskej Štiavnici nás na stanici vítala táto maketa „Štiavnickej Anči“

Po príchode do Banskej Štiavnice, priamo na železničnej stanici, účastníkov privítala a prihovorila sa Ing. Dalma Štepáneková, ktorá stvárnila prednostku železničnej stanice. Prihovorili sa aj Ing.Milan Durbák, jubilant prof. RNDr. László Miklos, DrSc, ktorému bol tento ročník podujatia venovaný, či bývalý Nácko p.Jozef Osvald. A na záver ani spev nechýbal.


Pred odchodom účastníkov na ďalšiu časť podujatia do Kammerhofu SBM – bývalej kaplnky sv. Ignáca, ešte jedno spoločné foto pred „Štiavnickou Ančou“.
Odchod účastníkov zo železničnej stanice a slávnostný pochod do Kammerhofu SBM.

Spoločné foto „Štiavnických Ančí“, keď do Banskej Štiavnice dorazil aj Os 6109 v podaní 813-913.005.Po odchode 813-913.005 ako Os 6116, nasleduje posun s M131.1053.

Pobyt v Banskej Štiavnici sa blíži ku koncu, súprava je prichystaná na spiatočnú cestu do Hronskej Dúbravy, čoskoro vyrážame.

Odchádzame z Banskej Štiavnice – vošli sme do Kolpašského tunela.

Na spiatočnej ceste opäť zastavujeme v Kozelníku.

Prešli sme viaduktom medzi Kozelníkom a Hronskou Dúbravou.

Blížime sa k Hronskej Dúbrave, prešli sme mostom ponad rýchlostnú cestu R1. Vpravo hore je viditeľný nápis „Trať mládeže“, pripomínajúci výstavbu tejto železničnej trate.
V Hronskej Dúbrave opäť nasleduje posun s M131.1053.

A je tu záver – historická súprava Os „Štiavnická Anča“ je pripravená na spiatočnú cestu z Hronskej Dúbravy do Zvolena.Ďakujem všetkým organizátorom za skvelý zážitok a do druhej dekády im všetkým držím palce, samozrejme aj Štiavnickému Náckovi, aj „Štiavnickej Anči“, aj samotnej „Trati mládeže“. Držím palce, aby tradícia tohto podujatia ostala zachovaná aj naďalej.


Text a foto: Hvizdo

Tento článok nájdete na stránke railtrains.sk http://www.railtrains.sk

URL tohoto článku je: http://www.railtrains.sk/modules/AMS/article.php?storyid=1258