Železničný „Disneyland“ pri Bratislave....

railtrains.sk

Dátum:  12.05.2010 0:00   |   Rubrika:  Na voľné chvíle ...   |   Vytlačené:  01.06.2020 23:48

 Aj keď sa Vám môže zdať nadpis tejto fotoreportáže pritiahnutý za vlasy , myslím si že na konci sa s ním stotožníte.Jednu aprílovú nedeľu som sa vybral na výlet do neďalekého rakúskeho mestečka Strasshof , ktoré leží na tzv. Nordbahn. Cieľom môjho výletu bolo železničné múzeum , ktoré sídli neďaleko miestnej železničnej stanice. Múzeum sa rozprestiera na ploche 85000 m2.

Keďže som v Strasshofe už dlhšiu dobu nebol, bol som zvedavý čím novým ma tunajší nadšenci prekvapia.Vopred som si ani nepozrel program na domovskej stránke múzea,a tak prvé čo ma šokovalo bola obrovská rada pred pokladňou múzea. Takúto radu som tu ešte nezažil .


Vstup do múzea so základnými informáciamiNávštevníci čakajúci na vstup do areálu

Keďže pribudlo v areály železničného múzea mnoho noviniek a atrakcií prinášam Vám ich v nasledovnej reportáži chronologicky zoradené:
MODELOVÁ ŽELEZNICA:

Už priamo vo vstupnej budove sa nachádza obrovské koľajisko v mierke HO z ktorého pochádzajú tieto zábery:„Jožko Haydn“ v čele vlaku ECTunajšie depo s elitou rakúskej nostalgie...Kópia miestneho depa....Mariazellbahn nemôže chýbať....Ďalšia úzkorozchodka...Uprostred múzea sa nachádza modelársky vozeň s najmenšou mierkou „N“.Depo v mierke „N“ je skutočne prepracované do najmenších detailov.Dispečer koľajiska je v plnom nasadení.
Interiér modelárskeho vozňa zdobí aj jedna „ŠPZetka“ z čias ČSD...

Oproti minulosti sa v modelovej železnici veľa nezmenilo , ale novinkou ktorá sa stala hitom medzi návštevníkmi bola záhradná železnica spolu s kamiónovým terminálom.Záhradná železnica je plne digitalizovaná a vlaky pri jazde vydávajú skutočné zvuky.


ZÁHRADNÁ ŽELEZNICA:


Keď sa chcete dostať k záhradnej železnici musíte prejsť cez skutočnú „mini železnicu“. Ako vidno zo snímky panuje tu čulí ruch a vlaky s návštevníkmi tu jazdia za sebou na „odhlášku“.Stojíme na železničnom prejazde a sprava sa na nás vyrútil vlak...Miestna lokálka...Manipulák v plnom nasadení..Záhradná stanica..Manipulák prechádza okolo miestneho depa.Odstavený Taurus.Taurus má zjavne technické problémy...Provinčné depo s točňou...Manipulák prechádza cez stanicu Reichenbach..Iný pohľad na stanicu..V neďalekom pohorí práve vezie cestujúcich ozubnicová železnica...

Hneď vedľa záhradnej železnice sa nachádza kamiónový terminál....

KAMIONOVÝ TERMINÁL:


Všetky kamióny sú pojazdné a na diaľkové ovládanie...Práve prišiel tovar na vykládku...Pri vykladaní sa poškodila paleta. To bude asi na škodový zápis....Všetky vysokozdvižné vozíky sú tiež na diaľkové ovládanie...
Asi desaťročný bagrista...


Aby ste si nemysleli že v železničnom múzeu sa nenachádza aj skutočná železnica prikladám na záver niekoľko snímkou z prvého tohtoročného dňa s parnou prevádzkou.Počas dňa parnej prevádzky sa môžu návštevníci okrem mnohých iných atrakcií aj povoziť priamo na stanovišti parnej lokomotívy.
PARNÁ PREVÁDZKA:Parné lokomotívy pripravené na predstavovanie návštevníkom múzea.Zakúrené parné rušne v spoločnosti prototypovej elektrickej lokomotívy 1044.501 OBB.Na svoj ďalší osud čaká v Strasshofe mnoho parných a elektrických lokomotív..Vpravo je čerstvo zrekonštruovaný parný rušeň 52.100 , ktorý sa v dňoch 24-25.4.2010 prvýkrát oficiálne ukázal na verejnosti.

Aj v halách miestnej výhrevne je čo obdivovať. Nachádza sa tu mnoho parných , ale aj elektrických exponátov.


Dúfam , že Vás táto krátka virtuálna prechádzka presvedčila o tom , že železničné múzeum Strasshof je miesto ktoré sa oplatí navštíviť. Necelú hodinku jazdy od Bratislavy nájdete miesto kde môžete s celou rodinou stráviť jeden nádherný deň.Viac informácií o železničnom múzeu v Strasshofe nájdete na stránke: >>odkaz (www)<<
Autor textu a foto : Taurus
Sprc :


Tento článok nájdete na stránke railtrains.sk http://www.railtrains.sk

URL tohoto článku je: http://www.railtrains.sk/modules/AMS/article.php?storyid=247