Mimoriadnosti......

railtrains.sk

Dátum:  05.06.2010 20:41   |   Rubrika:  Z tratí ŽSR a SŽDC   |   Vytlačené:  01.06.2020 3:44

 Sobota, 5. Júna 2010, zdalo by sa, že deň ako každý iný, ale nebolo tomu tak.Ráno väčšinu z nás prebudilo krásne slnečné ráno, nik by nepovedal, že pred pár hodinami Slovensko, ale najmä na južné a východné Slovensko čelilo záplavám, ktoré už teraz majú katastrofálny dopad.V meste, kde sa začala moja cesta, teda v Prešove už skoro nič nepripomínalo záplavy zo včerajšieho dňa, azda iba vrecia s pieskom, ako aj pri tomto obchodnom dome.TESCO

Na stanici to už vyzeralo inač, odstavené elektrické lokomotívy aj elektrické jednotky, tak isto aj ťažké nákladné vlaky, ktorým nie je dovolené dôjsť do konečnej stanice.
EMJ 460Súprava od vlaku 8773, ktorú v piatok dotiahla 754 014.Nákladné vlaky, čakajúce na lepšiu situáciu.

Mal som v pláne ísť s osobným vlakom 8773, no ten bol na úseku Prešov- Kysak odrieknutý.Trať do Plavča ( trať 188) je bez prúdu, lebo došlo k zaplaveniu napájacích staníc, jazdí tam iba dieselová trakcia.


810 659

Rovnako na trati do Bardejova ( trať 194) sa jazdí iba po zastávku Kľušov, tak vznikajú rôzne kombinácie súprav .


810 535

Trať do Humenného ( trať 193) je prejazdná, iba od zastávky Soľ až po Vranov nad Topľov je okolie trate zaliate vodou. Po tejto trati sú vypravované aj niektoré nákladné vlaky, je tam možné natrafiť na dvojičku Pegasov aj s postrkom, ktorý smerujú do Košíc, keďže cez Kysak by sa nedostali.Mojím cieľom bola stanica Kysak, keďže vlak 8773 bol odrieknutý, ale nasledujúci vlak 8703 bol v úseku Prešov a Kysak nahradený autobusovou dopravou, ktorú zabezpečil DPM Prešov.Tento náhradný spoj bol vypravený s 25 minutovým meškaním.


IRISBUS

Po celej ceste bolo vidieť aké škody napáchali záplavy.


Zaplavené pole a časť diaľnice.

Náhradný spoj zastavoval na všetkých zastávkach, nevynechajúc stanicu Drienovská Nová Ves, kde stál odstavený osobný vlak v podaní EMJ 460 a taktiež nákladný vlak prevážajúci autosúčiastky.Tieto vlaky boli odrezané od sveta.


Drienovská Nová Ves

Kúsok ďalej nás na priecestí zastavili závory, prechádzal tade pracovný vlak, ktorý pomáhal sprejazdniť úsek Kysak – Obišovce o tom neskôr.


742 416

Vystúpil som v Obišovciach a šiel hľadať ten neprejazdný úsek.Po pár desiatkách metroch som narazil na kedysi kľudný potôčik nazývaný „ Šviňka“, no teraz to bol rozzúrený potok.


Potok svinka

Pár desiatok metrov za ním som už zbadal dielo zkazy.Rozvodnený potom Svinka podmyl, už aj tak dosť premočenú pôdu pod traťov a včera ( 4. Júna) vo večerných hodinách sa časť brehu zosunula do potoka.
Rozhnevanému živlu neušli ani stromy, ktoré pôda stiahla so sebou do potoka.

Neuchránili sa ani rodinné domy.

Úsek by už mal byť prejazdný aspoň pre motorové vozy, čaká sa len na súhlas z vedenia.Zastavenie prevádzky prilákalo množstvo ľudí, ktorí sa prišli pozrieť na ničivú silu vody.


Hornád zaplavil aj cestu medzi Kysakom a Veľkou Lodinou, ale aj tenisové a futbalové ihrisko.


Zaplavené ihriská

Na železničnej stanici sa naskytol pohľad, ktorý nevidieť každý deň, stanica v Kysaku sa zmenila akoby na odstavnú stanicu.


Súprava vlaku 441 ExcelsiorPravdepodobne súprava vlaku 501 ZelmerOsobný vlak do Prešova spolu s osobným vlakom do Košíc

Týmito udalosťami nám príroda alebo ako to už nazvete ukázala zdvihnutý prst, že sa jej nepáči naše bezohľadné správanie voči nej.


Na záver by som chcel vyjadriť údiv, s akým prehľadom tieto hektické situácie zvládajú výpravcovia, dispečeri, strojmajstri, sprievodcovia a v neposlednom rade aj rušňovodiči, ktorí sa možno aj s nasadením vlastného života, keď nevedia, čo je pred nimi, snažia sa doviezť vlak do cieľa. A v takýchto prípadoch môžete spoznať charakter človeka.. Na Slovensku zúria záplavy, politici sa radšej venujú svojím predvolebným kampaniam, alebo iným aktivitám. Asi nevedia, že Slovensko je ďalej ako len po Trnavu. No na druhej strane o rómoch by nik nepovedal, že by spravili niečo dobré, no keď sa v Richnave zosunul svah, tak osobnému vlaku ktorý sa tam rútil dávali signál STOJ...
Ospravedlňte kvalitu niektorých fotiek.Autor textu a foto : OndreiXD
Sprc :


Tento článok nájdete na stránke railtrains.sk http://www.railtrains.sk

URL tohoto článku je: http://www.railtrains.sk/modules/AMS/article.php?storyid=278