Fotografia na nedeľu… Pohľadnica z Tunisu

railtrains.sk

Dátum:  10.07.2010 23:56   |   Rubrika:  Fotografia na nedeľu   |   Vytlačené:  15.07.2020 7:39

 Presne týždeň po mojej služobnej ceste do dánskej Kodane som sa vybral za vytúženým oddychom tento krát 2250 km južne od Bratislavy – do afrického Tunisu, odkiaľ vám prinášam tento letný pozdrav.


Voľba destinácie padla na najznámejšie letovisko Sousse, a to nie len preto, že sa nám najviac z tuniských páči, ale aj preto, že je z jedným z mála kde je možné zhliadnuť kolorit miestnych železníc. Okrem nákladnej stanice sa tam môžeme stretnúť predovšetkým s prímestskou železnicou Metro du Sahel spájajúcou najväčšie letoviská Sousse – Monastir – Mahdia. Na elektrifikovanej dvojkoľajnej trati medzi mestami Sousse, Sahline, Monastir, Ksar, Helal, Moknine, Teboulba a Mahdia premávajú vlaky od 5. do 20. hodiny každú hodinu s dochvíľnosťou, ktorú by im niekedy mohli závidieť aj Slovenské železnice.
Konečná stanica Metro du Sahel v Sousse je trojkoľajná konečná stanica, v ktorej prebieha modernizácia už niekoľko rokov. Píše sa rok 2006 a v stanici prebieha výmena stĺpov trolejového vedenia, koľajového zvršku a samotných koľajníc.


V roku 2010 práce „očividne“ pokročili, okrem zámkovej dlažby prostredného nástupišťa pribudli lampy, nové šturce a čiastočne bola zrekonštruovaná aj staničná budova.


Rekonštrukčné práce prebiehajú s presnosťou a nasadením Tunisanom vlastným...
Tuniské železnice majú nepochybne svoje čaro, za ktorým sa však treba vybrať hlbšie do vnútrozemia krajiny. Avšak túžba po oddychu aj od vlakov ako takých, ma prinútila vybehnúť na trať len v rámci letoviska.


Elektrická jednotka Metro du Sahel prichádza do stanice Sousse

Ešte aj v Tunise nás predbehli s push-pull súpravami. Nasledujúce fotografie zachytávajú takúto súpravu na ceste do konečnej stanice v Sousse.
A tak som väčšinu času strávil na lehátku pri mori obdivujúc veľké výletné lode a rozmýšľaním nad tým, že či na Orient Express vyjde tak ako má a že možno by som si radšej odfotil retro 363.136. A o tom Orient Expresse si povieme niečo viac už tento pondelok.
Autor textu a foto : Juraj Streber
Sprc:Tento článok nájdete na stránke railtrains.sk http://www.railtrains.sk

URL tohoto článku je: http://www.railtrains.sk/modules/AMS/article.php?storyid=307