Domovská stránka Obrazom a slovom Aktuálne - stručne Fotogaléria
 
Pokročilé vyhľadávanie
 
RSS
Prihlásenie
Prihlasovacie meno: Heslo:
Fotogaléria
Fotogaléria > Niečo na záver 
Návrat na náhľady Slideshow FOTKA 27/498 Predošlá fotka Ďalšia fotka
Zaradené v kategórii: Fotogaléria
Zobraziť celú fotku
Hlavné oslavy 150. rokov MHD v Brne
...alebo najväčšia akcia v dejinách Brna. Včera, dňa 31.8.2019 Dopravní podnik Brna oslávil 150. výročie od založenia mestskej hromadnej dopravy. Začiatok pravidelnej premávky mestskej dopravy v Brne sa datuje v Brne na 17.8.1869, kde na dnešnej Lidickej třídě bola uvedená do prevádzky prvá električková linka (vtedy ešte ťahaná koňmi). Mesto Brno z všetkých českých miest malo zavedené ako prvé električkovú sieť v Česku. Prípravy na včerajšie hlavné oslavy začali už na jar roku 2017. Včera sa osláv zúčastnilo odhadom aj na 10. tis. návštevníkov. Súčasťou podujatia bol aj festival jedla a pitia (stánky s občerstvením), mnohé bary a reštaurácie pozdĺž Lidickej ul. mali svoje prevádzky prenesené aj priamo do ulice, jazda pelotónu 150. historických aj moderných velocipédov (150 rokov od prvého cyklistického závodu v českých zemiach, ktorý sa konal tiež v Brne), výstava veteránov (Škoda, Trabant, Barkas a iné), policajný autobus Karosa, deň otvorených dverí v hasičskej stanici Brno Lidická, deň s energetickou fy. E-ON, hudobné koncerty a iné atrakcie. Súčasťou podujatia bola aj súťaž - jazda zručnosti vodičov električiek. Najšikovnejší vodiči električiek sú v Ostrave (zisk 1. miesta), druhá skončila Bratislava (gratulujeme....), a tretí Olomouc. Brno obsadilo 6. priečku, posledné boli Košice na 9. mieste.
Dnešná električková sieť v Brne má cez 70 km koľajníc, rozchod 1435 mm, napájacie napätie 600 V a asi 147 zástavok pre nástup a výstup cestujúcich.

Úvodná snímka zachytáva prvé vozidlo, ktoré zahájilo premávku v Brne - dvojosový vozeň ťahaný koňmi a súčasne otvorilo včerajšiu prehliadku všetkých typov vozidiel MHD Brno. Prehliadky sa konali dve - prvá o 13:30 a druhá o 18:30. Brňania pojali tieto včerajšie oslavy naozaj veľkolepo, veď 150. rokov je len raz a môže si ich pripomenúť v podstate len jedna generácia ľudí.

Výber niektorých vozidiel z osláv 150. rokov MHD Brno:

Parná električka Caroline z lokomotívky Krauss und Cie. Linz rok 1889:Jedna z najstarších dochovaných prevádzkyschopných električiek z výroby v Grazi musela byť tlačená modernou električkou, lebo táto bola konštruovaná na nižšie napätie v troleji ako je v súčasnosti:Historická čerstvo opravená električka 4MT z roku 1950 vyrobená v Královopoľskej strojárni Brno (po vyradení slúžila ako sklad a včelín):Trolejbus Škoda 6Tr 2 z roku 1950, výrobca Škoda Plzeň, elektrotechnická továrna Doudlevice:Nádherný historický trolejbus Škoda 15Tr, dnes sú v premávke v Brne už len 2 ks modernejšej verzie tohto typu vozidla:Kĺbová Karosa B741 č. 2315, ktorá dojazdila v pravidelnej premávke v roku 2015 ako posledný zástupca tohoto typu autobusov v Brne a tento rok obdržala nový lak sa predstavila verejnosti prvý krát od odstavenia z premávky (súčasť zbierok historických vozidiel DP Brno):Električkové "trojča" zložené z električiek ČKD Tatra T6A5 jazdiace kvôli prepravnej kapacite na linke č. 1. Brno Bystrc - Řečkovice:Zároveň všetky ostatné električky v bežnej premávke včera jazdili vyzdobené malými zástavkami vo farbách a symbolike mesta Brna.
Informácie o fotke
Názov albumu:Niečo na záver
Trvalý odkaz:http://www.railtrains.sk/modules/xcgal/displayimage.php?pid=35726
Autor:volod  
vlak:prvý električkový ťahaný koňmi
miesto:Brno, Lidická třída
dátum vyfotenia:31.8.2019
Veľkosť:957 KB
Rozmery:1600 x 1078 pixelov
Zobrazené:796 krát
Foťák:NIKON CORPORATION - NIKON D7200
Clona:f/3.5
Exp. čas:0.001 s (1/1000)
Ohnisko:18 mm
Komentáre
Zobrazenie:
Názory sa nemusia sa zhodovať s názorom redakcie. Redakcia za ne nepreberá zodpovednosť
cas


Prokop
prispejteFotkaStručneČlánok
spolupracujeme
KHT Zvolen

LTE Slovakia

Železniční magazín

SPDŽ Žilina

TRAINFOTO.eu

IHO.hu

klubmodryhorizont.sk
 
Spomienka na Pala
uzivateliaPoužívateľov online: 33 Používateľov v sekcii
Fotogaléria: 23

Registrovaných: 0
Anonymných: 33

Viac ...