Domovská stránka Obrazom a slovom Aktuálne - stručne Fotogaléria
 
Pokročilé vyhľadávanie
 
RSS
Prihlásenie
Prihlasovacie meno: Heslo:
Obrazom aj slovom
Obrazom aj slovom > Zaujímavosti > Električková trať do U.S.S. Košice

Električková trať do U.S.S. Košice

 
Tento článok bude súvisieť so železničnou dopravou trošku poslabšie, hoci sa samozrejme aj on týka koľají. Lenže nie hocakých koľají! Popri mojom štúdiu v Košiciach som sa dozvedel, že sieť MHD má v tomto meste má jednu zaujímavosť a to z oblasti električkovej dopravy. Poďme si ju teda spolu trochu priblížiť.

 Okrem obyčajných mestských liniek sú tu aj linky R1, R2, R3, R4, R5, R6, R7 a R8.Všetky tieto linky, ktorých označenie začína "R", premávajú z Košíc do železiarní U.S.Steel, konkrétne na zastávku "Vstupný areál U.S.Steel". Lenže čo je na tom zaujímavé? No predsa to, že tieto "erkové" linky chodia do U.S.S po šírej trati osadenej v prírode, ani čo by stavanej pre klasickú železnicu. Bol som v nemom úžase, keď som sedel v zadnej električke T3 a počul zvuky klepotania koľajových spojov, aké zažívame pri jazde normálneho vlaku. Stálo to naozaj za to a tak sme sa "svätá trojica" budúcich štrekárov z SPŠD Košice dohodli, že si spravíme menší výlet a túto električkovú trať spoznáme. Je to úsek dlhý približne 9 km a je na ňom 5 zastávok: Perešská; Poľov, rázcestie; Ludvíkov Dvor, Šaca; Valcovne U.S.Steel, Šaca; Vstupný areál U.S.Steel, Šaca. Poďme sa spolu pozrieť, ako to tam vyzerá...

Počasie nám veľmi neprialo, no fotiek vyšlo pomerne dosť. Električky tu premávajú v hodinových intervaloch tak, že smer sa strieda po polhodine.Svoju púť sme odštartovali na zastávke "Perešská", kam sme prišli električkovou linkou R1.Po presunutí na lepšie miesto sme vyčkali R1 idúcu z opačného smeru.Po chvíli na tom istom mieste R7 do U.S.S Košice.Linka R7 o pár kilometrov ďalej smerom na U.S.Steel míňa nechránené priecestie.Následne sa presúvame asi o 300 metrov ďalej a objavujeme menšiu výhybňu. Myslím, že už dávno sa tie výhybky nepoužívali. Prišli sme však na to, že niekedy musela byť táto výhybňa značne rozsiahlejšia. Podľa murovaných priepustov a ich uhla sme usúdili, že po obidvoch stranách dvojkoľajky musela byť ešte jedna koľaj, ktorá je dnes už ale nenávratne vytrhaná. Načo však takáto výhybňa na električkovej koľaji slúžila som zatiaľ nezistil...Pohľad na výhybňu a voľné miesto, ktoré zostalo po vytrhanej koľaji.Električka R1 smerujúca do U.S.S v neznámej výhybni.R1 z opačnej strany neďaleko Poľova smeruje na Staničné námestie.R7 smer U.S.S na zastávke Poľov, rázcestie.Opačná R7 sa rúti do zastávky Poľov cez nechránené priecestie.Na zastávke nikto nestál a tak sa rutí R7 ďalej smerom na Košice.R1 do U.S.S sa rozbieha zo zastávky Poľov a taktiež míňa nechránené priecestie.Opačná R1 pri nástupišti zastávky Poľov, ktorá nás už odvezie späť do Košíc.


Dúfam, že sa Vám fotky a električková trať zapáčili. Hneď ako sa nad Košicami objaví poriadne slnko a príroda sa trochu zazelenie, vyberiem sa sem znova a prinesiem ďalšie zábery z týchto zaujímavých miest. Vďaka za pozornosť, prajem pekný zvyšok dňa!

Text a foto: Matej Pavlík (754.071-9)

Verzia pre tlač Pošli priateľovi
Komentáre
Zobrazenie:
Názory sa nemusia sa zhodovať s názorom redakcie. Redakcia za ne nepreberá zodpovednosť
romky
Zaslaný: 06.03.2013 4:08  
Založený: 11.10.2011
Miesto:
Príspevkov: 121
 Re: Električková trať do U.S.S. Košice
Krasna reportaz :super2: :super1: :super1:
Anonym
Zaslaný: 06.03.2013 11:50   Upravený: 06.03.2013 12:39  
 Re: Električková trať do U.S.S. Košice
Na výhybniach boli 4 koľaje, niekde z toho boli aj fotky (asi to bude na K-Reporte v archíve) :-). Inak pekná reportáž, super fotky :number one:.
volod
Zaslaný: 07.03.2013 9:17  
Spolupracovník
Založený: 16.02.2010
Miesto: Bratislava
Príspevkov: 25305
 Re: Električková trať do U.S.S. Košice
Niečo z iného súdka, netradičné ale o to zaujímavejšie....rád si prečítam aj takéto niečo.
Anonym
Zaslaný: 16.03.2013 18:12  
 Re: Električková trať do U.S.S. Košice
Pekny clanok,aj preto ze je to s trocha ineho kolajoveho uhlu nez sme zvyknuty. :super2:
cas


Kornel
prispejteFotkaStručneČlánok
spolupracujeme
ČD Cargo a.s.

KHT Zvolen

Železniční magazín

TRAINFOTO.eu

IHO.hu

klubmodryhorizont.sk
 
Spomienka na Pala
uzivateliaPoužívateľov online: 75 Používateľov v sekcii
Obrazom aj slovom: 4

Registrovaných: 0
Anonymných: 75

Viac ...