Domovská stránka Obrazom a slovom Aktuálne - stručne Fotogaléria
 
Pokročilé vyhľadávanie
 
RSS
Prihlásenie
Prihlasovacie meno: Heslo:
Obrazom aj slovom
Obrazom aj slovom > Zaujímavosti > Jano v krajine zázrakov... II.

Jano v krajine zázrakov... II.

 
Najnákladnejším a najväčším stavebným projektom emirátu Dubaj je výstavba troch umelých ostrovov. Na umelých ostrovoch s názvami Palm Jumeirah, Palm Jebel Ali a Palm Deira sa budujú hotelové komplexy, zábavné parky, vily, záhradné domy ako aj mestské domy, prístavy, kaviarne či sieť maloobchodných predajní. Celú túto výstavbu zastrešuje spoločnosť Nakheal vlastnená dubajskou vládou.

 
Najviac vybudovaný je umelý ostrov Palm Jumeirah, ktorý je postavený v tvare palmy. Ostrov pri spodnej časti kmeňa je spojený s pevninou 300 metrov dlhým mostom, kde sa vejárovite z kmeňa rozťahujú palmové listy. Je ich na tomto ostrove celkove sedemnásť. Na ochranu pobrežia proti väčšiemu vlnobitiu sú postavené tri delené oblúkovité vlnolamy - hrádze okolo celého ostrova. Tieto tvoria dĺžku vyše jedenásť kilometrov. Ostrov má priemer približne päť kilometrov. Začiatok výstavby umelých ostrovov takýchto rozmerov, to nebola len veľká úloha pre projektantov ale aj pokrok v technike a hlavne v stavebníctve. Projektové práce sa začali v roku 2001 a v roku 2007 sa Palm Jumeirah stal najväčším umelým ostrovom na svete s plochou 600 hektárov. Podľa informácii sa na stavbe ostrova a priľahlých vlnolamov použilo vyše 100 miliónov metrov kubických piesku a 7 miliónov ton kameňa. Povrch ostrova je vo výške tri metre nad hladinou mora.

umelý ostrov Palm Jumeirahletecký záber na ostrov (foto Google)


hotel Atlantis

V strede osi ochranného vlnolamu je postavený a otvorený od novembra 2008 superluxusný hotel Atlantis. Má „len“ 1539 izieb a apartmánov a je tvorený dvoma prepojenými vežami. Nachádza sa tu aj 17 reštaurácii, bary, salóniky, nočné kluby, dva veľké bazény so slnečnou terasou, dlhá piesková súkromná pláž, tenisové kurty, bežecká trať, fitnes centrum, spa centrum, butiky a veľké akvárium, ktoré je súčasťou hotela. V jeho susedstve sa nachádza vodný park na ploche 17 hektárov, ktorý ponúka veľa atrakcii jeho návštevníkom a deťom. Viac ako 2 kilometre dlhú tečúcu rieku s kaskádami, nárazovými vlnami a prúdmi. Pri ňom sa tiež nachádza aj lagúna s morskými živočíchmi, akváriový svet a delfinárium.

Dodávky materiálu ako aj stavebných mechanizmov a všetkého potrebného pre takúto gigantickú stavbu tiež museli byť riešené na tú dobu dá sa povedať futuristicky. Tento návrh dopravného systému musel byť dostatočne upravený v dôsledku kombinácie klimatických zmien a neobvyklých požiadaviek na uvedené dopravné trasy. A keďže by doprava do najväčšieho hotela po ochrannej hrádzi vlnolamu bola zdĺhavá, tak na vrchnom konci stopky kmeňa palmy vybudovali podmorský tunel. Je 1,4 km dlhý a 38 m široký. A aby to bolo ešte bombastickejšie, navrhli, zrealizovali a uviedli do prevádzky jednokoľajnicovú nadzemnú železnicu. Postavená je na princípe alwegu, kde je vedenie súpravy na koľajnici rozkročmo. A oddelili túto visutú dráhu na ostrove a v meste tak, aby nebola možnosť kolízie s chodcami, automobilmi, či autobusmi a zároveň tak využili aj nedostatok priestoru v meste ako aj na ostrove. Navrhnutý nový celkový dopravný systém má byť riešený tak, aby jednotlivé druhy dopravy boli medzi sebou kompatibilné. Integrované dopravné plánovanie má medzi sebou prepojiť a rozšíriť všetky dopravné systémy verejnej dopravy tak, aby návštevník či bohatý dovolenkár ale aj obyvatelia mesta po opustení letiska nasadli na dopravný prostriedok metro a doviezli sa na prepojovaciu stanicu Tecom na ulici Sheik Zayed Road a tam potom presadli na jednokoľajnicovú železnicu Palm Jumeraich a cestovali ďalej do hotelov, či za nákupmi.akvárium, ktoré je súčasťou hotela

vstupná hala hotela


Zároveň chcú v meste minimalizovať individuálnu automobilovú dopravu v prospech hromadnej dopravy - využívať viac železnicu, metro, električky, autobusy a lodnú prepravu. Celá verejná doprava má byť dokončená do roku 2015 aj s parkovacími miestami pre automobily pri prepojovacej stanici. V metre má byť zavedený plne automatizovaný železničný systém a prevádzka. Čiže obsluha súprav bez vodiča, kde celková dĺžka trasy má byť vyše 75 kilometrov s plánovanými 47-timi zastávkami. Naplánované sú dve trasy metra. Červená trasa má spájať východ a západ mesta, zelená trasa je naplánovaná z letiska cez centrum mesta. Rozchod koľajníc je 1435 mm.

Na metro sa má napájať realizovaná výstavba električkovej trate cez staré centrum mesta, kde sa počíta s ukončeným v roku 2012. Napájanie električiek má byť riešené v spodnej časti súprav. Celkové ukončenie výstavby metra v meste má byť o tri roky.vodný parkvodný park

Plánovaným zvýšením cien parkovného chcú dosiahnuť to, aby obyvatelia viac využívali vybudovanú verejnú dopravu v meste. Odstránili by sa už terajšie ťažké dopravné zápchy v meste a problematické parkovanie. Tým by sa skrátili cestovné doby prejazdu mestom automobilmi, autobusmi ale aj taxíkmi, ktorých premáva v meste vyše 7500. V riešení sú aj projekty vybudovania železničnej trate s dĺžkou viac ako 700 km na celom území emirátov, ktoré by spájali veľké mestá v krajine.

Kým trasa „dubajmetra“ z letiska do mesta Dubaj je v rozostavanom stave a je stavaná ako nadzemnú dráha s podzemnými ako aj nadzemnými zastávkami, ktorá má odľahčiť cestné komunikácie, trasa jednokoľajnicovej nadzemnej železnice je už čiastočne v prevádzke. S originálnou, dovtedy nerealizovanou myšlienkou sa zaoberalo investičné zoskupenie Nahakel Corporation, ktoré realizovalo aj uvedenú trať do prevádzky, o čom si popíšeme v záverečnom „dovolenkovom návrate“.


Autor textu a foto: Jano Lajtoš , september 2009.
Spracoval :

Verzia pre tlač Pošli priateľovi
Komentáre
Zobrazenie:
Názory sa nemusia sa zhodovať s názorom redakcie. Redakcia za ne nepreberá zodpovednosť
cas


Marína
prispejteFotkaStručneČlánok
spolupracujeme
KHT Zvolen

LTE Slovakia

Železniční magazín

SPDŽ Žilina

TRAINFOTO.eu

IHO.hu

klubmodryhorizont.sk
 
Spomienka na Pala
uzivateliaPoužívateľov online: 109 Používateľov v sekcii
Obrazom aj slovom: 2

Registrovaných: 0
Anonymných: 109

Viac ...