Domovská stránka Obrazom a slovom Aktuálne - stručne Fotogaléria
 
Pokročilé vyhľadávanie
 
RSS
Prihlásenie
Prihlasovacie meno: Heslo:
Obrazom aj slovom
Obrazom aj slovom > Fotografia na nedeľu > Ako sa Katka na prebúdzanie (Rušňoparádu) chystala....

Ako sa Katka na prebúdzanie (Rušňoparádu) chystala....

 
Tak ako každým rokom prichádza jar a prebúdzanie sa prírody, prichádza aj už tradičné prebúdzanie Katky respektíve po novom nazývané aj Rušňoparáda . Katku predstavovať snáď ani nie je treba no jedná sa o obľúbený parný rušeň s charakteristickým vzhľadom a zelenou farbou slúžiaci na Detskej železnici v Košiciach s rozchodom 1000 mm a označením U36 003.

 


Stalo sa už dobrým zvykom zorganizovať v priestoroch Košického depa slávnostné zakúrenie v kotly tejto parnej babičky ,ktorá bude navyše tento rok ešte aj oslavovať 130. narodeniny (1884-2014). Tento rok to bude už 14.-ty ročník a dátum konania sa akcie padol na 26. a 27. Apríla . Práve preto sa mašinka podrobovala prípravám a skrášľovacím procesom aby sa návštevníkom tejto akcie mohla ukázať v najlepšej kondícii a pokračovať v tom čo jej ide najlepšie, voziť vagóniky s najmenšími drobcami a spraviť im tak veľkú radosť . Prípravy začali pred niekoľkými týždňami a nasledujúcimi zábermi si ich môžeme pripomenúť.

Parnú mašinku doviezli do Košického depa už v januári tohto roku a ihneď sa n ňu pustili pracovníci z depa. Kontrolovalo sa všetko čo sa dalo, hlavne kotol i pojazd a preto musela byť Katka z väčšej časti odstrojená. Na prvom obrázku je zobrazená po príchode a po čiastočnom rozobratí. Opravy sa vykonávali v starej opravovni Košického depa.Na týchto fotkách je mašinka zobrazená pri prehliadke pojazdu z dňa 6. Apríla .
Počas návštevy depa v 18.-ty Aprílový deň už vyzerala Katka tak ako ukazujú snímky. Z obrázkov doslov cítiť čerstvý lak, ako inak zeleno čierny s červenými dvojkoliami. K dokončeniu už chýba naozaj málo a bola vykonaná už aj tlaková skúška kotla s následným zakúrením.
Po depe sa budú deti voziť s Katkou v modrom vagóniku tiež v zánovnom nátere. Modrý vozeň bol zatiaľ na prepravných podvozkoch s normálnym rozchodom 1435mm.


Podvozky k modrému vagóniku sa tiež museli podrobiť prehliadke a na fotke sú zachytené na svojich koľajniciach po ktorých bude počas akcie Katka premávať.Medzi dve koľajnice s rozchodom 1435 mm bola umiestnená tretia tak aby ich mohla využiť aj parná mašinka s rozchodom 1000mm. Tieto koľajnice vedú až k stavadlu č.1 a späť.

Po Rušňoparáde bude Katka prevezená späť domov do Čermeľa, kde ju už čakajú jej vagóniky Kubko, Samko a Hubert.
V staničke je už všetko nachystané na príchod a následné zahájenie sezóny s malou parnou mašinkou.


Nachystaná je aj Janka TU 29.2002 a samozrejme tu nesmie chýbať ani zelený poštový vozeň na pomníku.


Aj plechová garáž je pripravená na novú sezónu spolu s kamerovým zabezpečením, ktoré bude strážiť areál stanice.Samozrejme nesmie chýbať modrý vodojem ,ktorý bude napájať smädnú Katku počas sezóny v Čermeli.Poslednou fotografiou uzavrieme prípravy na Rušňoparádu s Katkou a tešíme sa na samotnú akciu , ktorá snáď bude minimálne tak dobrá ako tie predošlé.Autor textu a foto : osobák

Verzia pre tlač Pošli priateľovi
Komentáre
Zobrazenie:
Názory sa nemusia sa zhodovať s názorom redakcie. Redakcia za ne nepreberá zodpovednosť
Dodes
Zaslaný: 20.04.2014 1:35  
Založený: 04.10.2010
Miesto: Nitra
Príspevkov: 10745
 Re: Ako sa Katka na prebúdzanie (Rušňoparádu) chystala....
Veľmi pekne zdokumentované :bingo:
rozok
Zaslaný: 20.04.2014 9:36  
Založený: 19.05.2013
Miesto: Topoľčany
Príspevkov: 5261
 Re: Ako sa Katka na prebúdzanie (Rušňoparádu) chystala....
Od teba sú vždy pekné aktuality ... Takáto reportáž veľmi poteší :emo30: Veľmi pekne zdokumentované :emo37: :number one:
lajos
Zaslaný: 20.04.2014 10:40  
Administrátor
Založený: 01.07.2009
Miesto:
Príspevkov: 14014
 Re: Ako sa Katka na prebúdzanie (Rušňoparádu) chystala....
Hezká upoutávka, ostatně košické Probouzení Katky je po Rendezu druhým silným momentem, který zahajuje nostalgickou sezónu na slovenské železnici.
Vzpomínám na setkání s U 36.003, když ještě byla rozebraná do posledního šroubku a štangle a trubky v ŽOS České Velenice - to byly v tehdejším Československu už jediné železniční dílny, které uměly opravovat parní lokomotivy - v polovině roku 1990.
O rok později už "Katka" oživla :emo03:
Luko3105
Zaslaný: 20.04.2014 18:16  
Spolupracovník
Založený: 23.04.2012
Miesto: Podhájska
Príspevkov: 18345
 Re: Ako sa Katka na prebúdzanie (Rušňoparádu) chystala....
zaujímavé, potešilo :number one:
XxXcompany
Zaslaný: 20.04.2014 21:58  
Založený: 01.07.2009
Miesto:
Príspevkov: 13372
 Re: Ako sa Katka na prebúdzanie (Rušňoparádu) chystala....
Článok je fakt dobre spracovaný a zaujal ma :number one:
cas


Ela;
prispejteFotkaStručneČlánok
spolupracujeme
ČD Cargo a.s.

KHT Zvolen

Železniční magazín

TRAINFOTO.eu

IHO.hu

klubmodryhorizont.sk
 
Spomienka na Pala
uzivateliaPoužívateľov online: 124 Používateľov v sekcii
Obrazom aj slovom: 5

Registrovaných: 0
Anonymných: 124

Viac ...