Domovská stránka Obrazom a slovom Aktuálne - stručne Fotogaléria
 
Pokročilé vyhľadávanie
 
RSS
Prihlásenie
Prihlasovacie meno: Heslo:
Obrazom aj slovom
Obrazom aj slovom > Zaujímavosti > Päť rokov s Vami – päť rokov pre Vás....

Päť rokov s Vami – päť rokov pre Vás....

 
alebo naša 1. Päťročnica.

Vážení a milí čitatelia, prispievatelia, pravidelní návštevníci, občasní hostia, naši fanúšikovia, ale aj neprajúci, ktorým nedoprajeme kľud, pretože tu stále sme a fungujeme, vitajte pri retrospektívnom ohliadnutí, ktorého hlavnou témou je naša webová stránka. Áno, je to päť rokov, čo k Vám vstupujeme prostredníctvom tohto webu. Päť rokov iba, alebo už ? Záleží na uhle pohľadu. Ako dlho funguje internet, ako dlho je bežne dostupný a aké sú životnosť či vek obdobne zameraných portálov...

 

Než sa 1. júla 2009 v oceáne internetu objavila naša adresa, predchádzala tomu internetová publikačná činnosť väčšiny zakladateľov, na iných slovenských „menšinových“ stránkach. Spolupráca na prvom z nich trvala do konca roka 2007, kedy sa po vzájomných nezhodách výrazná časť kolektívu oddelila a založila nový web: zeleznica.railnet.sk, kde sa vytvoril základ našej budúcej tvorivej skupiny. Určité nedorozumenia a momentálna neschopnosť ďalej vzájomne tvoriť, však koncom druhého kvartálu 2009 viedla k rozkolu, ktorého výsledkom je vznik našej webovej stránky. Treba ovšem podotknúť, že staré rany sa zahojili a dnes môžeme celkom slušne spolupracovať aj napriek minulosti. Rozhodne nie je žiadnym tajomstvom, že príčinou vzniku Railtrains.sk boli tieto nelichotivé okolnosti. Na druhú stranu, sa tým vyprofiloval relatívne úzky a konzistentný kolektív spolupracovníkov, ktorí sú ochotní a schopní vliecť nekonečné bremeno internetového periodika ďalej.
Prvé vydané články nášho webuPodľa tohto náhľadu si môžete urobiť predstavu, o čom sme písali v prvých týždňochOtcovia-zakladatelia na jeseň 2009 pri ceste na rakúsky Westbahn, v čase začiatkov našej stránky
Ak bola hlavnou tematickou náplňou železnica, potom hlavným pojivom nás všetkých bola osobnosť Paľa Kukučíka. Ten nás vzájomne spojoval, motivoval, chválil a posmeľoval do ďalšej tvorivej práce. Aj keď si to nikdy neprial, bol (a oprávnene) považovaný za duchovného otca tímu, neformálneho šéfa a prirodzenú autoritu. Predovšetkým vďaka nemu a jeho najbližšiemu okruhu, mohla naša stránka vydávať články, venované ako súčasnosti, tak aj histórii, jednotlivým vozidlám i celým rušňovým radám, cestopisom, reportážam z akcií, rôznym zaujímavostiam, alebo výročným retrospektívam.
Práve pestrá náplň webu bola a je základom jeho obsahu a pravidelná periodicita je tak jeho kostrou. Prijali sme zásadu pravidelných dní vydávania článkov. V žiadnom prípade sa nekladie dôraz na to, aby sa tak dialo denne, čo by mohlo viesť k príslovečnému mláteniu prázdnej slamy, ale aby články mali svoju výpovednú hodnotu slovom aj obrazom. Aby boli zaujímavé, fakticky správne, štylisticky usporiadané a pravopisne bezchybné, čo dnes rozhodne nepatrí k zabehnutým zvykom. Je zrejmé, že nie vždy sa stretli so zaslúženým ohlasom, nech už ide o počet prístupov, obsahu komentárov, či udelených „lajkov“ na FB. To väčšinou vypovedá o rôznom zameraní a preferenciách čitateľov. Na druhú stranu, nezriedka je vlna záujmu motívom pre vznik ďalších podobných príspevkov. No tiež je pravdou, že niektoré články a témy zase ovplyvňujú čitateľskú obec. Skrátka, svet sa neustále vyvíja - autori aj diváci. Nastavená periodicita je pre nás záväzkom a rozhodne nie malým, aj keď po počiatočnom nadšení aktivita väčšiny z nás mierne poľavila. Ale neustala.Ústredná postava Paľo Kukučík bol človek s neskutočne veľkým prehľadom, samozrejme aj mimo železnicuJeden z prvých zrazov nášho okruhu sa uskutočnil v júli 2010 po boku kolegov a priateľov z SPD ŽilinaPalo bol človek, ktorý dokázal chytiť a nielen za ruku, ale aj za srdce...Pre chod stránky je okrem autorov a čitateľov nutné aj technické zabezpečenie. Teda činnosť web majstra, administrátorov a grafikov. Postupom času stránka niekoľkokrát zmenila svoj dizajn v dôsledku vývoja grafiky, podľa aktuálnych potrieb a možností.

Po dvoch rokoch činnosti, už vyprofilovaného webu, prišla veľká skúška osudu. Na jeseň roku 2011 Paľo Kukučík verejne oznámil, že je veľmi vážne chorý, že sa sťahuje do ústrania, kde bude bojovať so zákernou chorobou. Pokiaľ mu sily stačili, tvoril svoje jedinečné a ťažko napodobniteľné články. V polovici marca 2012 sa však bez slova rozlúčil navždy a tým skončila jedna veľká éra. Bola, je a stále to bude pre nás obrovská strata. Vtedy sme stáli na výhybke a volili cestu, či vôbec ísť ďalej. A keď áno, teda akým spôsobom a pod koho vedúcou rukou. Nakoniec sme sa rozhodli, naplniť Paliho prianie, ale nebolo to ani zďaleka ľahké. Odišiel nielen veľký, skúsený a nápaditý autor, ale aj spojovací článok nás všetkých. Druhotným, ale dôležitým momentom bolo, že Paľov odchod znamenal tiež odchod niekoľkých činných tvorcov. To bola strata na druhú, ale nemôžeme to nikomu zazlievať. Naopak, týmto ľuďom patrí vďaka za niekoľkoročnú prácu a za silu pri rozjazde. Odišli jedni, prišli ďalší. Ostalo pevné jadro a tiež záväzok, naplniť pôvodné zámery a ideály stránky.
Ďalšia spoločná výprava na palube M 131.1443, cestou z Púchova do Vlkanovej 26. 8. 2011 - tú výstižne pripomína snímka od Harmaneckého tunela.Pamiatočné foto zo stanice Čremošné - niektorí z nás sa zrazu účastnili po prvý krát a žiaľ, iní posledný krát...Už zopár rokov robíme pod tichým dohľadom BocianovýmStretnutie na jar 2012 sa uskutočnilo v blízkosti populárnej PílyPracovné zasadanie malo taký úspech, že v lete 2012 sa tu muselo opakovať
Postupom času sme rozšírili počet rubrík, do ktorých sú jednotlivé príspevky zaraďované. Ich vydávanie nie je nijako pevne stanovené, riešime ho podľa momentálnej situácie a aktualít. Z toho vychádza pestrofarebnosť zverejnených príspevkov, kde si snáď každý môže nájsť to svoje. Vcelku samostatnou kapitolou je fotogaléria, ktorá je rozdelená na aktuality a klasickú obrázkovú galériu, kde sa priebežne zverejňujú snímky, ktoré sa následne dajú vyhľadať v príslušných sekciách. Nezriedka sú obrázky tematicky, alebo autorsky previazané. Práca to nie je jednoduchá a trvalá starostlivosť o galériu si zaslúži vďaku. Aktuálne snímky obvykle prinášajú nielen postrehy z prevádzky, ale aj z rôznych udalostí, akcií, mimoriadnych a historických jázd. Často sú aj avízom pre pripravovanú reportáž. Tiež chceme držať optimálnu rovnováhu medzi obrazom a slovom, kde je nutné, vyvarovať sa extrému medzi obrázkovým leporelom s minimom textu a naopak priehrštiu informácií, ktoré je mnohokrát vhodnejšie pre tlačené publikácie, ktorým aj v dobe elektronických médií ešte ani zďaleka neodzvonilo.Úspešná bola aj jesenná výprava na Turiec a Hornú NitruNádherné počasie, no veľmi slabá prevádzka a najväčšia šibenica na Slovensku - to bola charakteristika stretnutia koncom leta 2013 v Krásnej HôrkeSnažíme sa pofotiť železnicu živú a pestrú a veríme, že za pár rokov nebude vyzerať ako stará výpravná budova v DrienovciNo a o čo sa snažíme? Určite hodláme naďalej prinášať aktuálne spravodajstvo z diania na železnici - predovšetkým doma na Slovensku, ale aj v Čechách, lebo je škoda nevyužiť minimálnu jazykovú bariéru a spoločnú minulosť aj súčasnosť. Na viac, stále ešte pomerne zhodný, alebo obdobný vozidlový park, činí naše železnice stále blízkymi, o vzájomnom zachádzaní do vnútrozemia nehovoriac. To isté sa týka aj okolitých železničných správ. Chceme nielen udržiavať, ale aj vylepšovať vzhľad a funkčnosť našej webovej stránky. Máme veľký záujem o popularizáciu železničnej dopravy, pripomínať si jej bohatú a pestrú minulosť, zobrazovať súčasnosť a hľadať medzi nimi paralely a opakujúce sa javy. Veľmi stojíme o komunikáciu s čitateľskou obcou, či už odbornou, alebo laickou, ale ešte viac sme vďační za snímky a články od širokého okruhu našich priaznivcov a spolupracovníkov. Nechceme iným subjektom tvoriť konkurenciu, pretože každý zo železničných portálov má svoje vlastné a charakteristické ciele, typické spôsoby práce a prezentácie a z toho plynúcu osobitnú sledovanosť. Sledovanosť pre náš kolektív nie je ani zďaleka rozhodujúcim kritériom, ale pre posúdenie zmysluplnosti našej práce má na našu činnosť vplyv - veď to je jeden zo spôsobov spätnej väzby zo strany čitateľov. A tá musí byť.
Sme radi, že ste s nami vydržali prvých päť rokov našej existencie. Aj naďalej sme pripravení spracovávať a uverejňovať Vaše námety, príspevky, ako aj aktuálne správy.
Záverom už iba ostáva, poďakovať sa všetkým, ktorí pomohli našej - Vašej webovej stránke Railtrains.sk v jej prvej životnej etape a pevne veríme, že nám ostanete verní aj naďalej, za čo Vám srdečne ďakujeme.
Symbol 1. Päťročnice sme použili len z recesie, no základným rozdielom je, že v našej brandži nemôžeme plánovať, ale ako je to možné, reagovať na život okolo násZa usilovnú robotu počas "prvej päťročnice" nedostaneme žiadnu putovnú zástavu, ale - keď sa zadarí - ďalší záujem o našu tvorbu, čo bude len motiváciou k ďalšej činnostiV novom tvorivom období Vás budú naďalej sprevádzať administrátori stránky:

Peter (Bocco) Melicher,
Leoš (lajos) Tomančák,
Martin (XxXcompany) Ciprian,

web majster:

Ján (JOHNZ) Kandrík,

a spolupracovníci:


Ján (Jano) Lajtoš,
Michal (Taurus) Póňa,
Ján (Hvizdo) Krajči,
Marek (Mik-trainfoto) Štěpánek,
Vlado (volod) Bokora,
Jozef (Dodes)Veselei,
Richard (Richardino) Plunár,
Marek (Maarek) Halás
a mnoho mnoho ďalších...
text: lajos
foto: výber autorov

Verzia pre tlač Pošli priateľovi
Komentáre
Zobrazenie:
Názory sa nemusia sa zhodovať s názorom redakcie. Redakcia za ne nepreberá zodpovednosť
tomas
Zaslaný: 01.07.2014 3:01  
Založený: 19.07.2010
Miesto: niekde tu
Príspevkov: 285
 Re: Päť rokov s Vami – päť rokov pre Vás....
5 rokov dobrých foto a dobreho citania, :super1: :super1:
Martin99
Zaslaný: 01.07.2014 11:56  
Založený: 20.09.2009
Miesto: Považská Bystrica
Príspevkov: 834
 Re: Päť rokov s Vami – päť rokov pre Vás....
Veľmi pekne napísaný článok. Som rád, že tu ste. Neznášam žabomyšie vojny medzi jednotlivými webmi, ja osobne si pozriem fotky a prečítam články na každom webe. Všade sa nájde veľa dobrého na pozretie a prečítanie, a railtrains nie je výnimkou. Veľa šťastia, nech sa darí aj naďalej :super2:
festo
Zaslaný: 01.07.2014 14:41   Upravený: 01.07.2014 14:42  
Založený: 01.07.2009
Miesto:
Príspevkov: 751
 Re: Päť rokov s Vami – päť rokov pre Vás....
Tak teda všetko dobré, minimálne do ďalšej päťročnice :kvetinka: :papa:
mathew
Zaslaný: 01.07.2014 14:47  
Založený: 10.07.2012
Miesto:
Príspevkov: 5132
 Re: Päť rokov s Vami – päť rokov pre Vás....
:super2: Blahoželám a prajem ešte aspoň 10x toľko rokov úspešnej existencie.. radost2
kaoz
Zaslaný: 02.07.2014 9:05  
Založený: 12.10.2010
Miesto: ned'aleko štreky
Príspevkov: 13357
 Re: Päť rokov s Vami – päť rokov pre Vás....
všetko najlepšie a všetko dobré do dalších XY ročníc :number one: :super2:
Nino
Zaslaný: 02.07.2014 13:51  
Založený: 19.01.2013
Miesto: Bratislava
Príspevkov: 3220
 Re: Päť rokov s Vami – päť rokov pre Vás....
Všetko najlepšie a veľa ďalších úspešných rokov :super2: :number one:
Dodes
Zaslaný: 02.07.2014 15:27  
Založený: 04.10.2010
Miesto: Nitra
Príspevkov: 10188
 Re: Päť rokov s Vami – päť rokov pre Vás....
Všetko najlepšie . Aj napriek polenám som rád že sa ide stále dopredu a stále je čo publikovať. A neprajníci nech aj prasknú od závisti :-D No každopádne pevne verím že web Railtrains tu bude ešte hodne hodne rokou . :flower: :papa:
Jarda
Zaslaný: 03.07.2014 19:10  
Založený: 09.06.2014
Miesto: Most
Príspevkov: 585
 Re: Päť rokov s Vami – päť rokov pre Vás....
Tak toto je skutečně paráda. :number one:
Dost parádní záběry z "kroniky". Jen tak dál. :emo30:
Jarda.
lajos
Zaslaný: 03.07.2014 21:20  
Administrátor
Založený: 01.07.2009
Miesto:
Príspevkov: 13400
 Re: Päť rokov s Vami – päť rokov pre Vás....
S pokorou a potěchou jedním slovem za všechna ta milá slova: DÍKY ! :klanacka:
osobak
Zaslaný: 05.07.2014 8:29  
Založený: 08.11.2013
Miesto: Na Slovensku
Príspevkov: 1020
 Re: Päť rokov s Vami – päť rokov pre Vás....
Pekné fotky,profesionálne spracovaný doslov celej päťročnej historie RT,prajem do daľších rokov redakcii RT, nech sa jej darí udržať na vysokej odbornej úrovni ,ako to robí doteraz,nech si tu každý čo má rád železnicu najde to svoje. :number one: :super2:
cas


Jerguš
prispejteFotkaStručneČlánok
spolupracujeme
KHT Zvolen

LTE Slovakia

Železniční magazín

SPDŽ Žilina

TRAINFOTO.eu

IHO.hu

klubmodryhorizont.sk
 
Spomienka na Pala
uzivateliaPoužívateľov online: 45 Používateľov v sekcii
Obrazom aj slovom: 4

Registrovaných: 1
Anonymných: 44

Mik-trainfoto, Viac ...