Domovská stránka Obrazom a slovom Aktuálne - stručne Fotogaléria
 
Pokročilé vyhľadávanie
 
RSS
Prihlásenie
Prihlasovacie meno: Heslo:
Obrazom aj slovom
Obrazom aj slovom > Z tratí ŽSR a SŽDC > TÚLAVOU na BREZOVÚ POD BRADLOM

TÚLAVOU na BREZOVÚ POD BRADLOM

 
Každý fanúšik železnice sa už s ňou, dobre známou TÚLAVOU stretol. Áno, je to jediný motorový vozeň s označením 850.018 (po starom M 286.0018) jazdiaci v službách ŽSR s meracím vozňom. Na väčšine tratí meranie parametrov koľajového zvršku prebieha 4-krát ročne, takže stretnúť TÚLAVÚ nie je až taká rarita. Lokálky či trate so zastavenou dopravou sú poctené meracou návštevou len RAZ ročne. Na trati Trnava - Jablonica - Kúty som mal už niekoľko krát možnosť si M 286.0018 odfotiť.

 Trvalo mi to ale celú večnosť, kým som meraciu súpravu zastihol na romantickej lokálke JABLONICA – BREZOVÁ pod BRADLOM. Napokon som sa dočkal 9. apríla 2015. Prižmúrme trošku oči, povoľme uzdu fantázii a nechajme plynúť spomienky, ako to vyzeralo či ako by to mohlo vyzerať, ak by sa po trati jazdilo až do dnes.
Je ráno 6:40 a Túlavá odchádza z Trnavy smerom na Kúty. Chvíľu som aj rozmýšľal, či je postel obývaná. Za ranného mesačného svitu pri nulových teplotách sa jazde prizeral aj pravý ešte nezamrznutý bezdomovec. Dúfam, že mi fotoflek nezaprasí viac ako treba.
Dúfal som, že počasie sa bude už len zlepšovať. Jazda sa konala veľmi skoro a tak nepomohlo ani druhé násvitové miesto. Slnko skrátka ešte stále spalo. No napriek otrasnému rannému počasiu Martin dokumentuje vjazd motorového vozňa do Jablonice.
Po obehnutí meracieho vozňa v Kútoch sa súprava vracia do Jablonice. Martin dokumentuje za oveľa optimistickejšieho počasia v Šajdíkových Humeniach na nákladnej stanici.
V Jablonici sa vlak dlho nezdržal a tak po najnutnejšom vybavení formalít Martin fotí prvú fotku na trati Sváka Ragana pred zastávkou JABLONICA-OBEC.
Ja fotím o pár metrov ďalej. Zaujala ma totiž na priechode pre peších svetelná signalizácia môjho detstva a tak som považoval za dôležité ju zdokumentovať.
Poriadna naháňačka začína. Martin to pred Osuským zoomuje.
Ja to beriem na široko.
Za Osuským menej atraktívny fotoflek, ale tak čo už narobím, keď mi to tu skazili pred pár rokmi elektrikári.
O pár stoviek metrov ďalej mi zase fotoflek pokazili vodári, ktorí tu už asi rok ťahajú vodovodné potrubie smerom na Brezovú.
Tretie priecestie za Osuským bolo zapráskané vodárenskými bagrami a náklaďakmi a tak driftujeme až na vjazde do Hradišta pod Vrátnom. Pred fotením mám dokonca 5 sekúnd na vydýchanie sa.
Konečne sa k slovu dostal aj Majo, ktorý šiel za mnou a tak mu čas na vydýchanie nezostal. Ale zvládol to hrdinsky.
Túlavá opúšťa jedinú medzistanicu Hradište pod Vrátnom na 12 km dlhej trati na Brezovú. Je mi ľúto, že tu už nezostali aké také závory.
Majo si na pamiatku fotí kostol na Hradišti pod Vrátnom, Túlavú, Semira (Marcela) a mňa. Úkaz len občasný.
Športovec Martin šiel tvrdo po ideálnom násvite a tak si odbehol pár metrov ďalej na čelný pohľad. Naháňačka pokračuje.
Stíham si odfotiť aj zalesnený oblúčik pri štrkovni.
Na zastávke Brezová pod Bradlom pri strojárenskej fabrike vždy zaspomínam, kde sú tie krásne časy, keď tu ešte tie autá nezavadzali a ľudia jazdili do práce vlakom. Parkovisko je stále plnšie a plnšie a tým kreativita končí. Ale nevadí, aspoň majú ľudia prácu.
Naháňačka graduje pri „vchodovom návestidle“ na Brezovú pod Bradlom.
Rýchlostný štvrť-maratón končím pár metrov od šturca na konci trate v Brezovej pod Bradlom
Majo pre Vás pripravil fotku aj s výpravnou budovou. Nádhera! Akoby tu vlaky jazdili ešte včera. Kocháme sa a meravo hľadíme na odchádzajúcu M 286.0018. Smutnou správou je, že Túlavá merací vozeň neobieha ale sním cúva späť do Jablonice. Škoda, takže žiadna panoráma so Štefánikovou mohylou sa nekoná a fotovýprava sa pre nás končí.
Na záver fotodňa sme si na spiatočnej ceste do Trnavy odskočili ešte odfotiť Túlavú na priecestie medzi CEROVÚ a DÚBRAVU. Slnko sa opäť skrylo. Na Hrbatej sa skrátka nedarilo.
Napriek tomu, že sa všetko nepodarilo tak ako by sme chceli, odchádzame domov celkom spokojní. Boli sme radi, že slniečko bolo na nás štedré hlavne na cestách, po ktorých chodil na jarmoky legendárny Sváko Ragan.


autor: eminem
ďalšie fotky: Martin - XxXcompany, Majo - MAJO771

Verzia pre tlač Pošli priateľovi
Komentáre
Zobrazenie:
Názory sa nemusia sa zhodovať s názorom redakcie. Redakcia za ne nepreberá zodpovednosť
MAJO771
Zaslaný: 22.04.2015 11:45  
Založený: 23.07.2009
Miesto: HLOHOVEC
Príspevkov: 16722
 Re: TÚLAVOU na BREZOVÚ POD BRADLOM
:number one: :super2:
Milan klobúk dole! Opäť si vdýchol slovám/vetám život :super2:
Super parádna Akcia! Nezabudnem na ranný telefonát Majo kde si :-D , na preteky/závody WRC a rally na Toyota :-D proste super oplatí sa svami ísť na fotoakciu.
Ďakujem a pozdravujem všetkých členov tímu :papa:
lajos
Zaslaný: 22.04.2015 16:37  
Administrátor
Založený: 01.07.2009
Miesto:
Príspevkov: 12960
 Re: TÚLAVOU na BREZOVÚ POD BRADLOM
Moc pěkné a docela závidím. Protože jízdy měřicích vlaků GPK jsem dřív sledoval, co šlo, tak i v okolí fotil a Brezová byl takový malý-velký sen. Nikdy mi to narozdíl o Kopanic a Záhoria nevyšlo. Zatím.
To retro s M 286.0 na brezovské bych si rád dopřál.
No, dobře jste si prohnali faldíky po zimě :number one:
Luko3105
Zaslaný: 22.04.2015 21:33  
Spolupracovník
Založený: 23.04.2012
Miesto: Podhájska
Príspevkov: 16330
 Re: TÚLAVOU na BREZOVÚ POD BRADLOM
Veľmi pekné :number one: Cítim z toho tú pravú - naháňačkovú atmosféru :bingo:
cas


Félix
prispejteFotkaStručneČlánok
spolupracujeme
KHT Zvolen

LTE Slovakia

Železniční magazín

SPDŽ Žilina

TRAINFOTO.eu

IHO.hu

klubmodryhorizont.sk
 
Spomienka na Pala
uzivateliaPoužívateľov online: 60 Používateľov v sekcii
Obrazom aj slovom: 3

Registrovaných: 0
Anonymných: 60

Viac ...