Domovská stránka Obrazom a slovom Aktuálne - stručne Fotogaléria
 
Pokročilé vyhľadávanie
 
RSS
Prihlásenie
Prihlasovacie meno: Heslo:
Obrazom aj slovom
Obrazom aj slovom > Zaujímavosti > Električka až do Petržalky po 55-tich rokoch

Električka až do Petržalky po 55-tich rokoch

 
Áno! Po zdĺhavej výstavbe a nekonečných sľuboch sa včera Bratislavčania predsa len dočkali novej električkovej trate do Petržalky, ktorá zatiaľ (až do vybudovania 2. etapy) končí na dočasnej konečnej zastávke Jungmannova. Električka cez Dunaj znovu premáva po neuveriteľných 55-tich rokoch. Posledný Otvárací ceremoniál v Bratislave bol naposledy v roku 1989 (pred 27 rokmi) a to pri otvorení električkovej trate z Jurajovho dvora na Zlaté Piesky. Vráťme sa však do Petržalky a poďme sa pozrieť na včerajšie Oficiálne otvorenie trate (dňa 8.7.2016 o 17:00). Doplnené

 
V piatkový podvečer po skolaudovaní spomínanej novej električkovej trate, ju bolo možné oficiálne otvoriť. Pri tom samozrejme nesmeli chýbať zástupcovia mesta a tiež aj zástupcovia štátu. Stalo sa tak v piatok 8. júla 2016 o 17:00 na Starom moste.


Prvá električka #7530 opustila Starý most a vchádza do Petržalky. Na moste a pozdĺž trate sú zástupy ľudí, ktorí sa prišli na túto výnimočnú udalosť pozrieť (foto: Ing. Jaroslav Dovala)
Zastavenie prvej "jednotky" s cestujúcimi na konečnej Jungmannova. Prvý výkon pripadol na súpravu ev. č. 7530. Počas celej prvej jazdy električku doprevádzalo dispečerské vozidlo DP Bratislava. V električke na jej prvej jazde bol doslova ''nátresk'' ľudí a jej kapacita bola využitá na 100% (foto: volod)
Prvá "jednotka" prechádza na konečnej zastávke Jungmannova spojkovou výhybkou, aby mohla odísť po správnej koľaji smerom do centra mesta (foto: volod)
Jednotka pauzuje na konečnej (foto: volod)
Jednotka s panelákovým pozadím už po západe slnka za asistencie vozidiel dopravného dispečingu Dopravného podniku Bratislava (foto: volod)
Jedná sa o trať cez "nový" Starý most, na ktorom nedávno dokončili pracovníci svoju robotu. Výstavba trvala od roku 2013, a bola spojená aj s opravou Šafárikovho námestia. Počas otvorenia vozili dve električky ŠKODA ForCity s ev. číslom #7528 a #7530 návštevníkov zadarmo na predvádzacích jazdách. Po Starom moste jazdia od večera 20:00 dve linky, a to č. 1 (Hlavná stanica - Petržalka) a č. 3 (Rača - Petržalka).
(foto: Ing. Jaroslav Dovala)
Masy ľudí, ktorí mali záujem sa previezť po prvýkrát po novej trati. V piatok bolo cestovanie na linke č. 1 zadarmo od 20. hodiny do riadneho ukončenia premávky v daný deň podľa platného CP (foto: volod)
Prvá jednotka ide opačne smerom do mesta z konečnej Jungmannova (foto: volod)


Električka s ev. číslom #7528 sa blíži zo Starého mosta k zastávke Sad Janka Kráľa. Ľudia čakajú, aby sa mohli po prvýkrát odviezť (foto: Ing. Jaroslav Dovala)
Prví cestujúci sú už vo vozidle, električka môže odísť (foto: volod)
Treba spomenúť aj fakt, že trať je tvorená dvoma rozchodmi: "železničný" rozchod 1.435 mm a "električkový" rozchod 1.000 mm. Tento typ trate (zdvojený rozchod) sa použil z dôvodu plánovaného využitie tram-train (tzv. vlako-električky) v Bratislave a tiež to bola jedna z podmienok na financovanie výstavby z Eurofondov. Ako sa však ukázalo, tento duálny rozchod sa budoval zbytočne, nakoľko ďalšie financovanie bude už len na klasický "električkový" rozchod 1.000 mm s tým, že v zmluve o financovaní z Operačného programu Integrovaná infraštruktúra je uvedené, že takéto možnosti (duálny rozchod) už do roku 2023 neumožní.
Prvá jednotka odchádza do mesta už podľa platného nového grafikonu (foto: volod)
Každý, kto sa prišiel pozrieť, si vychutnal ten zvláštny pocit - vidieť električku nad Dunajom a v Petržalke. Naposledy to bolo pred 55 rokmi... (foto: Ing. Jaroslav Dovala)
#7528 už ako druhé vozidlo v poradí vchádza v smere z mesta do priestoru konečnej Jungmannova (foto: volod)

SÚVISIACE ZMENY V DOPRAVE

V súvislosti s presmerovaním električkových liniek č. 1 a č. 3 do Petržalky bolo pristúpené k zrušeniu autobusovej linky č. 82, ktorá sa tak stala nadbytočnou a ušetrí dvoch vodičov denne, ktorí budú môcť byť využití na iných linkách, čo za súčasného, výrazne nedostatočného počtu vodičov autobusov v DP Bratislava aspoň čiastočne pomôže stabilizovať situáciu vo výprave autobusov. Na petržalskú dunajskú promenádu bude možné, dostať sa električkou.

Od 18.7.2016 bude tiež skrátená autobusová linka č. 95 po nový prestupový uzol Farského. Dopravu k tejto prestupovej zastávke budú naďalej zabezpečovať autobusové linky č. 84 a 99.

Električková linka č. 1, ktorá bola presmerovaná z nábrežia do Petržalky, už nebude obsluhovať úsek Kapucínska - Most SNP - Šafárikovo nám.

Električková linka č. 3 bude presmerovaná z námestia SNP na Šafárikovo námestie a do Petržalky. Obidve linky budú premávať v intervaloch 10 až 15 minút.


Ďalšie kolo električky #7530 na linke č. 1 v zastávke Sad Janka Kráľa. Ľudia čakajú, fotia, tešia sa, ... (foto: Ing. Jaroslav Dovala)
KULTÚRNY PROGRAM

Počas otváracieho ceremoniálu bolo možné, zúčastniť sa aj na pripravenom kultúrnom programe. Bratislavčania, ktorí sa prišli pozrieť na prvé jazdy električiek po novej trase, mohli na zastávke pri Mýtnom domčeku v Petržalke vidieť napríklad vystúpenie hudobnej skupiny Walk On, ale aj špeciálnu choreografiu parkuristov, bubeníkov, alebo bikeristov. Títo umelci pokračovali v sprievode po Štúrovej ulici až ku Starej tržnici, kde sa konala verejná diskusia s primátorom Bratislavy - Ivom Nesrovnalom a poprednými európskymi politikmi na tému o inteligentných mestách. Po tejto diskusii nasledoval koncert Bratislava Hot Serenaders.

Hosťami diskusie v Starej tržnici boli primátor mesta Ivo Nesrovnal, podpredseda Európskej komisie pre energetickú úniu Maroš Šefčovič, prezident Európskeho výboru regiónov Markku Markkula a taktiež aj zakladateľ spoločnosti Hyperloop - Dirk Ahlborn.
#7528 v pozadí panelákov v Petržalke (foto: Ing. Jaroslav Dovala)

V uplynulých dňoch sa dokončovali posledné úpravy, aby trať mohla byť čo najskôr sprevádzkovaná. Pracovníci stavebných firiem vykonali aj geometrickú úpravu polohy koľají, ktoré boli zvlnené vplyvom horúčav, ktorým bola trať nedávno vystavená. Vybočenie koľají bolo opravené a koľaje boli následne podbité. Tiež bolo realizované ukotvenie koľajových polí pre zabránenie opakovaného vybočenia koľaje. Z týchto dôvodov bolo nutné zopakovať aj Technicko-bezpečnostnú skúšku, aby bolo možné trať spustiť do prevádzky.


Doplnené začatie premávky linky číslo 3 do Petržalky dnes 09.07.2016

Električka / linka /č. 3 začala premávať od dnes (9.7.2016) na trase Jungmannova (Petržalka) - Rača Komisárky a späť. Otvorením tejto novej trate tak vznikli pre fotografov nové zaujímavé "fotofleky", kde sa dá po novom zvečniť petržalská električka.Križovanie dvoch jednotiek na zastávke Farského (foto: volod)
Trojka na estakáde idúca z Rače do Petržalky s bratislavským Kamzíkom (foto: volod)
Jednotka v "zajatí" konštrukcie Starého mosta ide smerom z Petržalky na hlavnú železničnú stanicu (foto: volod)
Jednotka práve odišla zo zastávky Sad Janka Kráľa a smeruje po prejazde estakádou Artmedia v pozadí s vysielačom Kamzík na zastávku Farského (foto: volod)
Trojka uháňa po estakáde ponad diaľničný obchvat Bratislavy a železnicu do Petržalky v pozadí s budovami komplexu Panorama City (foto: volod)
Trojka práve opustila zastávku Farského a mieri na konečnú zastávku Jungmannova v pozadí so stromom a stavebnými žeriavmi z neďalekého staveniska nového obytného bloku. Na tomto mieste sa dá pekne fotografovať poobede z rampy trafostanice, keď je tu dobrý násvit (foto: volod)
text: Luko3105, volod
foto: volod, Ing. Jaroslav Dovala

Verzia pre tlač Pošli priateľovi
Komentáre
Zobrazenie:
Názory sa nemusia sa zhodovať s názorom redakcie. Redakcia za ne nepreberá zodpovednosť
lajos
Zaslaný: 10.07.2016 10:46  
Administrátor
Založený: 01.07.2009
Miesto:
Príspevkov: 13361
 Re: Električka až do Petržalky po 55-tich rokoch
Pěkný report !
Líbí se mi ty opticky přitažené obrázky, kde vynikne délka mostu a hlavně jeho vzdutí :number one:
Díky za upřesňující info o rozchodu kolejí ! :papa:
750.203
Zaslaný: 10.07.2016 20:06   Upravený: 10.07.2016 20:07  
Založený: 28.02.2012
Miesto:
Príspevkov: 308
 Re: Električka až do Petržalky po 55-tich rokoch
pravda.sk >>odkaz (http)<< radost2
cas


Karolína
prispejteFotkaStručneČlánok
spolupracujeme
KHT Zvolen

LTE Slovakia

Železniční magazín

SPDŽ Žilina

TRAINFOTO.eu

IHO.hu

klubmodryhorizont.sk
 
Spomienka na Pala
uzivateliaPoužívateľov online: 30 Používateľov v sekcii
Obrazom aj slovom: 1

Registrovaných: 0
Anonymných: 30

Viac ...