Domovská stránka Obrazom a slovom Aktuálne - stručne Fotogaléria
 
Pokročilé vyhľadávanie
 
RSS
Prihlásenie
Prihlasovacie meno: Heslo:
Obrazom aj slovom
Obrazom aj slovom > Zaujímavosti > Keď‘ ''bardotky'' burácajú počas Diesel tour 2017

Keď‘ ''bardotky'' burácajú počas Diesel tour 2017

 
Počas prvého víkendu mesiaca júl priniesla Steam Story Agency a Spolok Výhrevne Vrútky akciu pod názvom Diesel tour 2017. Počas tejto akcie prešla súprava polovicou Slovenska a navštívila zaujímavé miesta.

 

Horehronie


Prvým miestom kde sa sme sa zastavili je malebný kraj v Strednom Slovensku – Horehronie. Toto miesto ponúklo nevšedný zážitok v podobe dvoch ''bardotiek'' do staničky Hronec. Spoločne na jednom vlaku sa objavili T 478.1131 + 749.248-1.

Prvým miestom, kde vznikajú prvé fotky akcie Diesel tour 2017 je odbočná zástavka Chvatimech. Organizátori spojili dve samostatné súpravy do jednej a vznikol tak nevšedný pohľad. T 478.1131 v čele Petrinec expresu z Prievidze do Hronca a 749.248-1 ako HDV, ktoré absolvuje celý ''trip'' akcie Diesel tour 2017. (foto: Jano)

Nachádzame sa v žst. Hronec, v mieste kde sa stretáva podľa miestnych pomerov ''široká'' a ''úzka'', alebo ak chcete 1435 mm a 760 mm. O spoločnú snímku ''bardotky'' T 478.1131 a Smoschewer-a RIIIc sa postaral Jano

Dva v jednom, alebo T 478.1131 a jej vodný odraz (foto: Jano)

T 478.1131 odstupuje z čela mimoriadneho vlaku. Nasledovať ju bude 749.248-1 a následne prestavovanie súpravy, ktorá sa ''rozdelí'' na dva samostatné mimoriadne vlaky. (foto: Kaoz)

Od súpravy odstupuje aj 749.248-1 (foto: Kaoz)

Posun 749.248-1 využívame na jej fotodokumentáciu (foto: Jano)

Nasledujúce dva snímky vznikajú pred budovou niekdajšej staničnej budovy Hronec. Ako prvá sa pred fotoaparát dostáva 749.248-1, ktorá je pristavovaná na svoju súpravu OsR 30260 (Hronec – Podbrezová).(foto: Jano)

T 478.1131 po prestavení na súpravu Petrinec expres-u, ktorý pôjde z Hronca do Prievidze. Táto súprava odíde z Hronca približne o 17-tej hodine. (foto: Jano)


Pohľad už na dve samostatné súpravy: Petrinec expres v čele ktorého je T 478.1131 a v pozadí 749.248-1 so súpravou rýchlika pre ''Diesel tour'' (foto: Jano)

Poslednou fotkou sa lúčime zo stanicou Hronec (foto: Jano)

Pri prechode osobitného rýchlika obcou Hronec sa mi podaril zaujímavý záber ..... (foto: Kaoz)

Konečne sa nám umúdrilo aj počasie, mračná sa začali pretrhávať a ukázalo sa slniečko. Túto možnosť využíva Jano sa dokumentovanie 749.248-1 aj so súpravou OsR 30260 v odbočnej zastávke Chvatimech. V ľavej časti fotky je vidieť železničný most nad ČHZ. (foto: Jano)

Aj keď‘ slnko svietilo do ''proti svetla'' zvolili sme posledné zastavenie sa na Horehroní v meste Brezno. Súpravu rýchlika aj s riekou Hron zaznamenávam najskôr ja (foto: Kaoz)

A o pár metrov ďalej aj Jano (foto: Jano)Touto fotkou sa lúčime s Horehroním a zároveň aj s prvým dňom Diesel tour 2017. Súprava však pokračovala ďalej cez mestá Červená Skala, Margecany, Poprad-Tatry, Plaveč, Prešov až do cieľa prvého dňa v meste Košice.
Diesel tour 2017 – deň druhý : ''Maďarský trip''

Hlavným lákadlom druhého dňa Diesel tour 2017 bola návšteva Maďarska, nakoľko sa ''bardotka'' ukázala vo vnútrozemí tejto krajiny.

Poďme však pekne po poriadku, hoci bez obrazového materiálu si priblížime trasu vlaku z Košíc po štátnu hranicu, ktorú cestovatelia prekonali hneď‘ niekoľkokrát. V skoré nedeľné ráno začína súprava na východe Slovenska v Košiciach odkiaľ vyráža na lokálku do Medzeva. Súprave sekundujú dve HDV 749.248-1 a ''bardotka'' štátneho Carga. V tomto zložení sa vlak presúva na Gemer do Dobšinej. Po Dobšinej je naplánovaný prvý prechod za ''hranice'' – maďarské mestečko Bánréve. Cestou sa zastavujú v Plešivci, kde je odvesená Cargo bardotka a ďalej pokračuje 749.248-1. Z Bánréve vlak pokračuje traťou číslo 160 do Fiľakova - vlak je vedený ako OsR 30265 ( Bánréve /HU/ - Lenartovce – Jesenské – Fiľakovo – Somoskőújfalu /HU)
Odstupujúca ''bardotka'' 749.248-1 vo Fiľakove, kvôli nevyhnutnému obehu súpravy, keďže ďalšou zastávkou je maďarské Somoskőújfalu (foto: Kaoz)

Vlak prekročil opäť hranice, tentokrát v maďarskom Somoskőújfalu. V tejto žst. mal vlak prestoj približne 20 minút. Tu sa mení aj ''dopravca'' pod ktorým sa na území maďarska ide. Súprava ide ako OsR CRSHU (Continental Railways Solution Kft.) (foto: Jano)
Nasledujúca trasa je Somoskőújfalu – Hatvan – Aszód – Becske - Szügy – Balassagyarmat – Szécsény – Nógrádszakál – Malé Straciny – Veľký Krtíš. ''Fotoštafetu'' preberá PeterN.


Príchod do žst. Balassagyarmat pár minút pre devätnástou ... (foto: PeterN)

Po obehnutí súpravy je vlak pripravený pokračovať ďalej vo svojej ceste. Miestopisnú fotku v Balassagyarmat zabezpečuje Peter N

Ďalšou zastávkou vlaku po maďarských koľajach je stanica Szécsény (foto: PeterN)

Už pod rúškom tmy prichádza vlak zo stanice Nógrádszakál (foto: PeterN)

Nevyhnutný obeh okolo súpravy, aby mohla pokračovať do Veľkého Krtíša (foto: PeterN)

Poslednou snímkou zo stanice Nógrádszakál sa lúčime s akciou Diesel tour 2017. Súprava je pripravená na odchod do Veľkého Krtíša... (foto: PeterN)Z Veľkého Krtíša smeroval vlak cez peážku a Lučenec do Zvolena, kde skončil druhý ''trip'' deň akcie Diesel Tour 2017.

Počas tretieho dňa sa súprava OsR 30268 mala plánovanú cestu: Zvolen os.st. – Krupina – Šahy – Štúrovo – Nové Zámky – Šurany – Nitra – Radošina – Prievidza – Nitrianske Pravno – Diviaky – Vrútky.


Na záver by som sa chcel poďakovať kolegom s webu Janovi a Petrovi za poskytnutie obrazového materiálu do článku.

Samostatné POĎAKOVANIE patrí organizátorom akcie DIESEL TOUR 2017: Steam Story Agency, Spolok Výhrevne Vrútky. Poďakovanie patrí aj Prievidzký parostrojný spolok za príjemné prekvapenie počas Horehronského tripu do Hronca.Text: Kaoz
Foto: Kaoz, Jano, PeterN

Verzia pre tlač Pošli priateľovi
Komentáre
Zobrazenie:
Názory sa nemusia sa zhodovať s názorom redakcie. Redakcia za ne nepreberá zodpovednosť
cas


Karolína
prispejteFotkaStručneČlánok
spolupracujeme
KHT Zvolen

LTE Slovakia

Železniční magazín

SPDŽ Žilina

TRAINFOTO.eu

IHO.hu

klubmodryhorizont.sk
 
Spomienka na Pala
uzivateliaPoužívateľov online: 26 Používateľov v sekcii
Obrazom aj slovom: 4

Registrovaných: 0
Anonymných: 26

Viac ...