Domovská stránka Obrazom a slovom Aktuálne - stručne Fotogaléria
 
Pokročilé vyhľadávanie
 
RSS
Prihlásenie
Prihlasovacie meno: Heslo:
Obrazom aj slovom
Obrazom aj slovom > Zaujímavosti > Začína sa výnimočný umelecký projekt.....

Začína sa výnimočný umelecký projekt.....

 
''T.R.A.M. – cesta časom Viedeň – Bratislava''

rakúsky prezident Alexander Van der Bellen, slovenský prezident Andrej Kiska, generálny riaditeľ spoločnosti ÖBB Andreas Matthä a generálny riaditeľ spoločnosti ZSSK Filip Hlubocký otvorili na hlavnej stanici vo Viedni umelecký vlak.

 

Pri príležitosti 25 rokov bilaterálnych vzťahov medzi Rakúskom a Slovenskom bude v rámci umeleckého projektu ''T.R.A.M. – cesta časom Viedeň – Bratislava'' bude medzi obomi hlavnými mestami 11-krát denne až do novembra pravidelne premávať vlak, ponúkajúci umelecky poňatý program. Projekt iniciovalo Veľvyslanectvo Rakúskej republiky v Bratislave a vznikol v spolupráci Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK) a Österreichische Bundesbahnen (ÖBB). Jeho cieľom je prepojiť Viedeň a Bratislavu v umeleckej rovine.

Projekt T.R.A.M. slávnostne otvorili slovenský prezident Andrej Kiska a jeho prezidentský náprotivok z Rakúska Alexander Van der Bellen, spoločne s predsedom predstavenstva a generálnym riaditeľom ZSSK Filipom Hlubockým a s Andreasom Matthä, predsedom predstavenstva ÖBB za prítomnosti hostí z oblasti hospodárstva, politiky a kultúry. Po krátkom prejave navštívili čestní hostia vlak, v ktorom predstavil svoje diela celý rad umelcov.

Tento projekt je symbolickým vyjadrením priateľských vzťahov, ako aj ich silných historických a kultúrnych väzieb medzi Slovenskom a Rakúskom. A to aj v kontexte viacerých dôležitých výročí, ktoré si v tomto roku spoločne pripomíname. Verím, že táto vynikajúca iniciatíva prispeje aj k tomu, aby sa naši ľudia navzájom ešte lepšie spoznali,“ povedal Andrej Kiska, prezident Slovenskej republiky.


Prezidenta na Hlavnej stanici víta Filip Hlubocký
Prezident Kiska a Filip Hlubocký

Prezident na ceste vlakom do Rakúska


T.R.A.M. - vernisáž Viedeň


Dúfam, že tento kultúrny projekt rozšíri, zintenzívni a upevní zväzok medzi našimi krajinami. Predstavuje výstižný symbol našich vzájomných vzťahov, ktoré sú už teraz vynikajúce, či už v politickej, hospodárskej a kultúrnej oblasti alebo v rovine medziľudských vzťahov,“ uviedol rakúsky prezident Alexander Van der Bellen.

Projekty ako T.R.A.M. pomáhajú porozumeniu medzi našimi krajinami a s radosťou musím dodať, že tento konkrétny počin kreatívne propaguje aj medzinárodnú vlakovú dopravu, ktorá je v ZSSK našou srdcovou záležitosťou,“ povedal Filip Hlubocký, predseda predstavenstva a generálny riaditeľ ZSSK.

Umenie je niečo, čo spája ľudí, vzbudzuje emócie a vášeň. Už viac ako sto rokov jazdia cestujúci medzi obomi mestami za prácou, nakupovaním, navštíviť príbuzných alebo za umeleckými a kultúrnymi zážitkami. V súčasnosti hovoríme o približne 5 000 cestujúcich denne, pričom toto číslo sa v najbližších rokoch ešte výrazne zvýši. Vďaka prebiehajúcej modernizácii trate sa doba jazdy skráti, čo bude znamenať ďalšie pomyselné priblíženie Viedne a Bratislavy,“ zdôraznil Andreas Matthä, predseda predstavenstva ÖBB-Holding AG.„T.R.A.M. – cesta časom Viedeň – Bratislava“
T.R.A.M. - vernisáž Viedeň


T.R.A.M. - vernisáž ViedeňPri príležitosti niekoľkých významných výročí v roku 2018 iniciovalo rakúske veľvyslanectvo v Bratislave projekt, ktorý Viedeň a Bratislavu spája v umeleckej rovine. V rámci tohto projektu sa vlak, premávajúci na základe spolupráce železničných spoločností ÖBB a ZSSK 11-krát denne medzi Hlavnou stanicou Bratislava a Hauptbahnhof Wien, premenil na galériu súčasného umenia. Názov projektu T.R.A.M. odkazuje na prešporskú dráhu, ktorá od roku 1914 spájala Viedeň s vtedajším Prešporkom. Obyvatelia Viedne navštevovali kaviarne alebo operu v Bratislave, Bratislavčania naopak jazdili do Viedne. Cieľmi projektu sú podpora kultúrnej mobility a snaha ponúknuť cestujúcim nezvyčajný umelecký zážitok. Až do novembra tohto roku budú môcť cestujúci počas cesty vlakom spoznať rôzne zaujímavé umelecké zoskupenia či vystúpenia. O vonkajší grafický návrh vlaku sa postarala poľská umelkyňa Marta Kopyt, zatiaľ čo v štyroch vozňoch súpravy budú v spolupráci medzi Múzeom karikatúry Krems, ústavom Curatorial Studies Institute, Vysokou školou výtvarných umení Bratislava, Univerzitou úžitkového umenia Viedeň a Domom rakúskych dejín postupne inštalované výstavy súčasného umenia. Každú stredu večer sa vo vybraných priestoroch vlaku uskutočnia diskusie, prezentácie a prednášky významných hostí z oblastí umenia, kultúry a diplomacie.

Tento výnimočný projekt umožňuje úzka spolupráca a veľká podpora zo strany ZSSK a ÖBB.
ÖBB: Najväčší poskytovateľ služieb v oblasti dopravy v Rakúsku

ÖBB ako komplexný poskytovateľ služieb v oblasti dopravy každoročne prepraví 461 miliónov cestujúcich a 111 miliónov ton tovaru. A to ekologickým spôsobom: 92 % trakčného prúdu pochádza z obnoviteľných zdrojov energie, až 90 % z vodných elektrární. Koncern ÖBB bol v roku 2016 s približne 96-percentnou presnosťou jednou z najspoľahlivejších dopravných spoločností v Európe. Celkovo 40 265 zamestnancov (a navyše 1 900 učňov) koncernu, pôsobiaceho v železničnej a autobusovej doprave, sa stará o to, aby 1,3 milióna cestujúcich denne bezpečne dorazilo do svojho cieľa. Strategickou materskou spoločnosťou koncernu je ÖBB-Holding AG.

Železničná spoločnosť Slovensko, národný dopravca:

ZSSK zabezpečuje osobnú železničnú dopravu na Slovensku. Stopercentným akcionárom ZSSK je Slovenská republika prostredníctvom Ministerstva dopravy a výstavby SR, ktorá si zmluvne objednáva a platí služby vo verejnom záujme v osobnej železničnej doprave. Prioritnú časť majetku tvoria železničné koľajové vozidlá (rušne, vozne, vlakové súpravy). Spoločnosť vznikla v roku 2005 a je jedným z troch nástupníckych podnikov jednotných železníc (popri Železniciach SR a Železničnej spoločnosti Cargo Slovakia).

ZSSK od polovice decembra 2017 realizuje priemerne 1464 vlakov denne, z toho 215 diaľkových vlakov a 1249 regionálnych a prímestských spojov. Zastavuje na 691 staniciach a zastávkach, jazdí na linkách po 2835 kilometroch tratí na Slovensku.

Kontakt ÖBB:

Roman Hahslinger, MA hovorca

ÖBB-Holding AG oddelenie komunikácie


Kontakt ZSSK:

Tomáš Kováč
riaditeľ odboru komunikácie a hovorca

Verzia pre tlač Pošli priateľovi
Komentáre
Zobrazenie:
Názory sa nemusia sa zhodovať s názorom redakcie. Redakcia za ne nepreberá zodpovednosť
cas


Jerguš
prispejteFotkaStručneČlánok
spolupracujeme
KHT Zvolen

LTE Slovakia

Železniční magazín

SPDŽ Žilina

TRAINFOTO.eu

IHO.hu

klubmodryhorizont.sk
 
Spomienka na Pala
uzivateliaPoužívateľov online: 61 Používateľov v sekcii
Obrazom aj slovom: 4

Registrovaných: 0
Anonymných: 61

Viac ...