Domovská stránka Obrazom a slovom Aktuálne - stručne Fotogaléria
 
Pokročilé vyhľadávanie
 
RSS
Prihlásenie
Prihlasovacie meno: Heslo:
Obrazom aj slovom
Obrazom aj slovom > Ručne - stručne > ZSSK prichádza s revolučnou novinkou...

ZSSK prichádza s revolučnou novinkou...

 
...Bratislavu a Zürich spojí priamy rýchlovlak

- Z Bratislavy sa od 9. decembra 2018 dostanete do metropoly Švajčiarska bez prestupu
- Vzdialenosť medzi východným Slovenskom a západným Rakúskom skrátia nové IC vlaky

 


Ráno nastúpite v Bratislave, popoludní ste v Zürichu. To všetko bez nutnosti prestupu. Od 9. decembra 2018 spojí Slovensko so Švajčiarskom priamy rýchlovlak Railjet xpress (RJX). Cestujúci tak vďaka Železničnej spoločnosti Slovensko (ZSSK) vôbec po prvýkrát v histórii pocítia komfort dopravy rakúskou vysokorýchlostnou vlakovou súpravou Viaggio Comfort, ktorá sa radí k najmodernejším v Európe. Maximálna rýchlosť 230 km/h, najvyšší stupeň bezpečnosti, pohodlie tried od Economy, First až po Business, bohatá ponuka reštauračného vozňa, veľkorysé „familyfriendly“ priestory pre rodiny s deťmi a vysoký komfort pre imobilných cestujúcich – to všetko predstavuje Railjet xpress.
Generálny riaditeľ a predseda predstavenstva Železničnej spoločnosti Slovensko, a.s. Filip Hlubocký sa prihovára novinárom a pozvaným hosťom
„Cestujúci sa z Bratislavy dostanú priamo do metropoly Švajčiarska za necelých desať hodín bez nutnosti prestupu. Samozrejme, Zürich je iba jednou z cieľových staníc; Railjet xpress spojí naše hlavné mesto s takými významnými rakúskymi sídlami, ako sú Salzburg či Innsbruck. Rád by som zdôraznil, že ide o významný krok k lepšiemu, rýchlejšiemu a častejšiemu spojeniu smerom na západ, a veríme, že po dokončení trate Bratislava – Marchegg – Siebenbrunn – Wien Hbf v roku 2023 sa pri traťovej rýchlosti 200 km/h čas cesty ešte skráti na zhruba 40 minút,“ podotýka predseda predstavenstva a generálny riaditeľ ZSSK Filip Hlubocký.Na tlačovej konferencií sa zúčastnili (zľava) generálny riaditeľ a predseda predstavenstva ZSSK, a.s. Filip Hlubocký, členka predstavenstva ÖBB Michaela Huber, slovenský veľvyslanec v Rakúsku Peter Mišík a veľvyslanec Rakúska na Slovensku Carl Helfried.
„Railjet xpress súčasne predstavuje obrovské skúsenosti pre rušňovodičov ZSSK, ktorí absolvovali teoretický a praktický výcvik v školiacom stredisku nášho partnera ÖBB vo Viedni. Podmienky získania osvedčenia na vedenie súpravy a rušňa radu 1116 boli nastavené rovnako ako pre rakúskych rušňovodičov. Naši zamestnanci museli preukázať schopnosť viesť vlak konštrukčnou rýchlosťou,“ prízvukuje Filip Hlubocký.


Filip Hlubocký preberá od Michaely Huber symbolický dar v podobe trojvozového modelu súpravy Railjet.

Zároveň ZSSK prostredníctvom nadväzujúcich vlakov prepojí západ Rakúska a Švajčiarsko s východom našej krajiny. K priamemu spojeniu RJX 160 (Bratislava hl. st. 06:10 – Zürich Hbf 15:20) budú vedené vlaky R 800 Poľana (Prešov 21:12 – Košice 21:40 – Zvolen os. st. 01:47 – Bratislava hl. st. 05:30) a R 614 Zemplín (Humenné 21:54 –Košice 23:25 – Bratislava hl. st. 05:49). V opačnom smere RJX 167 (Zürich Hbf 12:40 – Bratislava hl. st. 21:51) pôjdu z Bratislavy na východ R 615 Zemplín (Bratislava hl.st. 22:24 – Humenné 06:33) a R 801 Poľana (Bratislava hl. st. 23:30 – Zvolen os. st. 02:56 – Košice 06:48 – Prešov 07:42).

Jednotka Railjet vo Viedni
Railjet po zastavení v stanici Bratislava-PetržalkaTo však stále nie je všetko. Vďaka novému páru vlakov InterCity, IC 44 (Košice 07:11 – Wien Hbf 13:21) a IC 45 (Wien Hbf 14:37 – Košice 20:42), na linke Košice – Žilina – Bratislava hl. st. – Bratislava-Petržalka – Wien Hbf, ktoré budú mať zabezpečený prípoj vo Viedni z/do Zürichu a Frankfurtu, bude prepojenie východného Slovenska so západnými krajinami ešte výraznejšie.Michaela Huber preberá symbolický dar od Filipa Hlubockého (autor: ZSSK, a.s.)

(zľava) Carl Helfried, Michaela Huber a Filip Hlubocký v jednotke Railjet (autor: ZSSK, a.s.)„Súprava Viaggio Comfort vlaku Railjet xpress je pre cestujúcich všetkých tried zárukou komfortu a špičkových služieb. Samozrejmosťou je wi-fi, palubný portál či mobilbar. V najvyššej triede – Business Class – môžu zákazníci počítať napríklad aj s uvítacím drinkom, servisom na miesto či tichou zónou. Do Zürichu sa možno dostať z Bratislavy už od 39 eur, cesta z Košíc s jedným prestupom sa začína na sume 49 eur,“ dopĺňa generálny riaditeľ ZSSK.


Cestovné poriadky RJX, prípojných vlakov, IC vlakov, ako aj príklady cien uvádzame v tabuľkách.


Všetky neoznačené fotografie (a popisy k nim) vyhotovil autor Kubo57 na tlačovej konferencií a prezentačnej jazde pre novinárov dňa 6.12.2018 v úseku Bratislava hlavná stanica - Viedeň.


zdroj: tlačová správa ZSSK, a. s.

Verzia pre tlač Pošli priateľovi
Komentáre
Zobrazenie:
Názory sa nemusia sa zhodovať s názorom redakcie. Redakcia za ne nepreberá zodpovednosť
Kruppo362
Zaslaný: 06.12.2018 19:54  
Založený: 11.08.2013
Miesto: Trnava
Príspevkov: 9091
 Re: ZSSK prichádza s revolučnou novinkou...
Veľmi chválim tento krok :emo37: . Konečne aj my, máme nejaké spojenie s európou. Ďakujem za aktualitu
Pozor.Vlak
Zaslaný: 07.12.2018 13:06  
Založený: 23.10.2011
Miesto: Villingen im Schwarzwald
Príspevkov: 6660
 Re: ZSSK prichádza s revolučnou novinkou...
This is a very good information, because it also brings you very quickly from southern Germany to Bratislava. In the future, I will travel via Zurich to Bratislava and then no longer need to transfer to Ulm, Munich and Vienna. Congratulations on this brilliant idea.
Das ist eine sehr gute Information, denn damit kommt man auch sehr schnell aus Süddeutschland nach Bratislava. Ich werde in Zukunft über Zürich nach Bratislava fahren und brauche dann nicht mehr in Ulm, München und Wien umzusteigen. Herzlichen Glückwunsch zu dieser genialen Idee.
:klanacka:
cas


Bernard
prispejteFotkaStručneČlánok
spolupracujeme
KHT Zvolen

LTE Slovakia

Železniční magazín

SPDŽ Žilina

TRAINFOTO.eu

IHO.hu

klubmodryhorizont.sk
 
Spomienka na Pala
uzivateliaPoužívateľov online: 22 Používateľov v sekcii
Obrazom aj slovom: 1

Registrovaných: 0
Anonymných: 22

Viac ...