Domovská stránka Obrazom a slovom Aktuálne - stručne Fotogaléria
 
Pokročilé vyhľadávanie
 
RSS
Prihlásenie
Prihlasovacie meno: Heslo:
Obrazom aj slovom
Obrazom aj slovom > Z tratí ŽSR a SŽDC > Prehľad grafikonu vlakovej dopravy 2018/2019

Prehľad grafikonu vlakovej dopravy 2018/2019

 
Ako každý rok Vám prinášame prehľad grafikonu na najbližší rok. Tento grafikon začne platiť od 9.12.2018 do decembra 2019. Aj tento rok je to o niečo lepšie, avšak na druhej strane aj horšie. Aktualizované 11.12. o 19:40.

 

(ZSSK, a. s.)

Rýchlosť doby cestovania medzi Bratislavou a Košicami sa skráti aj tento rok. Najrýchlejšie spojenie prekoná túto trasu za 4 hodiny a 36 minút a ''najpomalšie'' za maximálne 4 hodiny a 50 minút. Bude aj priame spojenie Viedne s Košicami - avšak nie tradične cez prechod v Devínskej Novej Vsi, ale cez Petržalku. Jedná sa o jeden pár IC vlakov, konkrétne vlaky IC 44 (Košice 07:11 – Wien Hbf 13:21) a IC 45 (Wien Hbf 14:37 – Košice 20:42) s pravidelnými zastávkami v BA Nové Mesto a BA Petržalka.
Rýchlejšie medzi BA a KE

Nové priame spojenie medzi Bratislavou a Zürichom bude zabezpečovať jeden pár vysokorýchlostných vlakov. Súpravy railjet budú premávať na trase Bratislava hl. st. – Wien Hbf – Salzburg – Innsbruck – Zürich. Oba vlaky budú mať náväznosť na východné Slovensko, či už na vlak cez Žilinu do Humenného (rýchlik R 614 a R 615) alebo cez Zvolen do Prešova (rýchlik R 800 a R 801). Konkrétne vlaky sú - RJX 160 (Bratislava hl. st. 06:10 – Zürich Hbf 15:20) bude zastavovať aj v stanici Bratislava-Petržalka a vlak RJX 167 (Zürich Hbf 12:40 – Bratislava hl. st. 21:51) navyše obslúži aj stanicu Bratislava-Nové Mesto.
Spojenie Bratislava - Zürich


Zmeny nastanú aj v spojení s Českou republikou. Napríklad pridaný vlak SuperCity (SC 243 v piatok popoludní) z Košíc do Prahy skráti cestovnú dobu o 32 minút a spiatočný SuperCity vlak (SC 242 v sobotu doobeda) z Prahy do Košíc to zvládne za 50 minút rýchlejšie (oproti normálnej kategórii vlaku). Na východnom Slovensku pribudne ešte aj v spojení Kieva (UA) s Košicami, kde sa cestovná doba skráti v jednom smere (Kiev - Košice) o cca. 2 hodiny a 10 minút a v opačnom smere (Košice - Kiev) o 3 hodiny a 25 minút. Výraznejšia zmena bude aj v spojení Nových Zámkov s Prahou. RR 870 (Nové Zámky - Bratislava hl. st.) bude pokračovať do Prahy ako EC 282 a večerné EC 283 bude z Bratislavy pokračovať do Nových Zámkov ako RR 873.


Obnovenie pravidelnej osobnej dopravy na trati Zvolen - Šahy je asi najväčší úspech pre vlakových nadšencov. Je to obnova vlakov po 16tich rokoch. Avšak prídu si na svoje aj dochádzajúci do práce. Tieto vlaky začnú jazdiť na 74 kilometrovej trati od 2.1.2019. Pribudne celkovo 5 párov v celom úseku, 3 páry v úseku Zvolen - Krupina a 2 páry v úseku Dudince - Šahy. Väčšina vlakov bude jazdiť len cez pracovné dni. Mal by byť zabezpečený prestup na diaľkovú dopravu vo Zvolene a taktiež zabezpečené aj prípoje v žst. Šahy.


Zvýšenia kvality cestovania sa dočká viac železničných trás kvôli väčšiemu nasadzovaniu elektrických jednotiek 671 (trať Žilina - Trenčín) alebo nasadzovanie motorových jednotiek 861 (Východné Slovensko, v polovici roka 2019 aj vo Zvolene). Postupne budú nasadzované aj nové moderné vozne Bmpz na vlakoch do Prahy neskôr pribudnú aj na ''600kách''.


Najmenej podstatnou zmenou je prečíslovanie vlakov osobnej dopravy. Rýchliky a medzinárodné spoje zostali bez zmeny.Najdôležitejšie zmeny v regionálnej doprave:
Bratislavský samosprávny kraj
Trnavský samosprávny kraj
Trenčiansky samosprávny kraj
Nitriansky samosprávny kraj
Žilinský samosprávny kraj
Banskobystrický samosprávny kraj
Košický samosprávny kraj


Ďalšie podrobnosti Cestovného poriadku vlakov osobnej dopravy 2018/2019, ktorý začne platiť od 9. 12. 2017, nájdete na tomto webe (GVD v kocke).
------------------------------------
(nákladná doprava)

V nákladnej doprave sú taktiež zmeny, napríklad aj vytvorenie a sprevádzkovanie novej železničnej stanice Lužianky TIP. K tomu pribudnú aj nové trasy vlakov z/do Gelsenkirchenu (severovýchodné Nemecko; kvôli automobilke Jaguár pri Lužiankach).
------------------------------------

(RegioJet)

Z Dunajskej Stredy do Bratislavy pribudne nový ranný spoj Os 4360.------------------------------------
Presné cestovné poriadky si môžete pozrieť na webových stránkach konkrétnych dopravcov:

ZSSK - slovakrail.sk
České Dráhy - cd.sk
RegioJet.sk - regiojet.sk
LeoExpress.sk - leoexpress.sk
Arriva.sk - arriva.sk
------------------------------------
Redakcia Railtrains.sk bude veľmi rada, ak prispejete do tohto prehľadu aj Vy. Stačí zaslať obrazovú aktualitu na náš web ohľadom nového GVD, alebo zaslať priamo na redakčný mejl (redakcia(zavináč)railtrains.sk) a my to urobíme za Vás. V oboch prípadoch budú fotky pridané postupne do tohto článku. Pri zaslaní na e-mail nezabudnite prosím uviesť aj svoj „nick“ (alebo meno). Taktiež nezabudnite napísať číslo vlaku, dátum a miesto fotografovania a stručnú informáciu, o čo (prípadne o akú zmenu) sa jedná.

------------------------------------

Prehľad Vašich obrazových aktualít:


Ukončenie súčasného grafikonu prináša aj koniec posledného páru osobných vlakov, ktorý obsluhoval inak "mŕtve" zastávky v úseku Nové Mesto nad Váhom - Leopoldov. Jednalo sa o ranný Os3307 z Leopoldova do Žiliny a poobedný Os3320 zo Žiliny do Leopoldova. V novom GVD ich čiastočne nahradí ranný Os1731 (Bratislava hl.st. - Trenčín) a poobedný REx1740 (Trenčín - Bratislava hl.st.), ktoré zastavujú aj na zastávkach Považany, Brunovce a Horná Streda. Zastávky ako Madunice, Drahovce či stanica Veľké Kostoľany tak ostatnú úplne bez osobnej dopravy. Na fotografii je zachytený Os 13320 (prečíslovaný cez výluku) v stanici Považská Teplá, ktorá sa v priebehu roka 2019 zmení zo stanice na zastávku. (autor: Martin99)
Väčšina fotiek v tomto článku bude poukazovať na novinky, ktoré pribudli v uplynulom GVD 2017/2018, ktorý včerajším dňom odišiel, avšak mojou fotografiou chcem poukázať na zmenu, ktorá odchádza spolu sním. Sú ním vlaky EC 243/242 Roháče, premávajúce každý piatok a nedeľu medzi Prahou a Košicami. Do čela týchto vlakov boli nasadzované mnou obľúbené rušne radu 150.2 (mimoriadne aj r. 151), ktoré neodmyslitelne patria ku Košicko-bohumínskej železnici. S príchodom nového grafikonu prichádza zmena, kedy síce čísla vlakov ostávajú rovnaké, no klasickú súpravu nahrádza jednotka Pendolino. Takisto dochádza k časovej úprave; vlak príde do Košíc v piatok krátko po 23. hodine a späť odchádza hneď v sobotu ráno 2 minúty pred 7-dmou hodinou narozdiel od minulého vyhovujúcejšieho času, ktorý bol v nedeľu pred obedom. Táto zmena znamená aj fakt, že rušne r. 150.2, alebo aj "pražské dvojky" budú na Slovensku opäť zachádzať maximálne po Liptovských Mikuláš v čele osobných vlakov ZA-LM a späť. Keďže pôvodný zeleno-krémový náter u týchto rušňov je už takisto minulosťou, vďaka prelakovaniu posledného mohykána 150.209 do korporátneho náteru ČD - Najbrt, naberá fotografia dvojnásobnú "historickú" hodnotu. Je na nej zachytený nedeľný vlak EC 242 Roháče neďaleko Ružomberka, v teplý, prvý októbrový deň roku 2017. - (autor:TimoDK)

S ukončením súčasného grafikonu prichádzajú zmeny aj na linku R10 Praha - Hradec Králové - Trutnov. Najväčšou z nich je nasadenie rušňov radu 150.2 na väčšinu spojov a jednotné pomenovanie linky názvom "Hradečan". Zároveň budú rýchliky v úseku Praha - Nymburk už natrvalo jazdiť cez stanice Poříčany a Sadská (doteraz sa jazdilo cez Čelákovice a Lysú nad Labem). Na fotke je dňa 6.12.2018 zachytený vlak R 928 "Sněžka" v čele s posledným zeleno-krémovým peršingom u ČD, konkrétne 163.072, ktorý je s niekoľkými ďalšími rušňami od nového GVD presunutý z DKV Česká Třebová pod PJ Děčín. (autor: KORA2)


Už spomínanou novinkou je aj priame spojenie Bratislavy so Švajčiarskom v ucelenej jednotke railjet. Na fotke je pristavený na hlavnej stanici v BA pri 4. nástupišti po návoze z Rakúska v ranných hodinách. (autor: Luko3105)

Vectron 383 105 v čele úplne prvého vlaku IC 44 Košice - Viedeň vedeného cez Bratislavu. Vlak kategórie IC je práve od dnes platného GVD 2018/2019 vedený po asi 10 rokoch opäť cez Petržalku a vytvára tak priame spojenie metropoly východu s hlavným mestom Rakúska. Foto Bratislava Petržalka nadjazd, 9.12.2018. (autor: Volod)


S novým grafikonom začala rok trvajúca výluka na hlavnom nádraží v Brne, v rámci ktorej sa bude opravovať koľajisko a most na břeclavskom zhlaví, zároveň dôjde k modernizácii zabezpečovacieho zariadenia stanice. Kvôli výluke je časť vlakov vedená cez stanicu Brno Dolní nádraží, kde bol v minulých mesiacoch vybudovaný podchod, informačný systém a čakáreň pre cestujúcich. Na fotke je zachytený taurus 1216.226 v čele vlaku RJ77 na dolním nádraží v prvý deň výluky. Podrobné informácie o výluke nájdete Výluka Brno. (autor: KORA2)

Jednou z podstatných zmien je aj posun o dve hodiny neskôr konkrétne rýchlika č. 931 Ipeľ, ktorý ešte v predošlom GVD 2017/2018 mal odchod o 7:13 zo Zvolena a príchod do Košíc 10:37, po novom je jeho odchod o 9:13 a príchod do Košíc o 12:37. Vďaka tejto zmene je možné sa dostať od Bratislavy na smer stredné Slovensko do Lučenca, Rimavskej Soboty (s prestupom v Jesenskom pozn.) a na východ Slovenska do Rožňavy a Košíc s jediným prestupom a to vo Zvolene a to rýchlikom číslo 831 Tajov s odchodom z Bratislavy o 6:04. Touto zmenou bude narušený štvorhodinový takt rýchlikov na linke Zvolen-Košice, ktorý platil od GVD 2012/2013. U ostatných rýchlikoch dochádza k menším poprípade k žiadnym časovým zmenám. Posun rýchlika číslo 931 Ipeľ bude mať za následok aj zastavenie rýchlika číslo 812 Gemeran v stanici Lenartovce z dôvodu križovania. Príchod do stanice bude o 10:56 a odchod o 10:59, tým pádom to už bude druhý rýchlik, ktorý v tejto stanici bude stáť (tým jediným až do dnešnej zmeny bol R 816 Vojšín, ktorý sa tam križuje s rýchlikom 813 Gemeran). Ďalšou zmenou je aj to, že rýchliky 800/801 Poľana budú z Prešova do stanice Bratislava-Nové Mesto prechádzať stanicou Nové Zámky.
Na fotke je rýchlik číslo 931 Ipeľ ešte v "skoršej" časovej polohe o dve hodiny skôr. (autor: Leviathan)

Nové GVD prinieslo na Slovensku zaujímavé zmeny v diaľkovej doprave. Jednou z nich je zavedenie jedného páru IC vlakov medzi Košicami a Viedňou, ktoré sú trasované cez Bratislavu-Petržalku. Vďaka tomuto spojeniu začali zachádzať Vectrony v polepoch ZSSK na ďalšiu trať, ktorá je pre fotografov zaujímavá najmä možnosťou odfotiť si takúto ZSSK súpravu aj v susednom Rakúsku. Na fotografií sa IC 44 z Košíc do Viedne blíži ku zastávke Neudorf. (autor: MichalBA)

Ďalšou zaujímavou zmenou v diaľkovej doprave je zavedenie priameho spojenia Bratislavy s Zürichom. Spojenie je zabezpečené prostredníctvom jedného páru vlakov Railjet xpress, ktorých súpravu tvorí sedemvozňová súprava Viaggio Comfort. Tým sa zároveň zabezpečilo priame spojenie aj s ďalšími významnými rakúskymi mestami, ako napr. Salzburg alebo Innsbruck. Cesta až do Zürichu trvá niečo viac ako 9 hodín. Na fotografii vlak rjx 167 railjet xpress (Zürich HB 12:40 - Bratislava hl.st. 21:51) po zastavení v stanici Bratislava-Petržalka. (autor: Kubo57)

S príchodom nového grafikonu došlo k zmene trasovania vlaku EN 405 (Bohumín – Moskva Belorusskaja) kým v GVD 2017/2018 začal jazdiť len v stredu cez Petrovice u Karviné. Tento takt si udržal aj v novom Grafikone, ale v stredu 12. Decembra pôjde už cez Chalupki. Zaujmavostou je že kým cez Petrovice u Karviné šiel vlak 24 hodín a 25 minút s dĺžkou trasi 1610 km. Tak cez Chalupki vlak pôjde 24 hodín a 19 minút trasu dlhú 1715 km. Čas sa skráti o 6 minút ale trasa sa predĺži o 105 kilometrov. Na snímke je vlak zachytený v prvú stredu GVD 2017/2018 pri opúšťaní slnkom zaliatej stanice Petrovice u Karvine, včele s poľským rušnom EU07-540 PKP IC. (autor: semir350)


Jedna z menších zmien sa týka aj poobedných vlakov kategórie REx na trase Bratislava - Břeclav, kde po 3 rokoch končí pravidelné nasadzovanie "princezien" r.263. Po novom by sa na všetkých troch pároch REx/Os mali objavovať rušne r.381. Nakoľko však v súčasnosti jazdí iba 381.002, stále je tu možné stretnúť push-pull s iným rušňom, prípadne aj klasickú súpravu. Tak tomu bolo aj 6.8.2018, kedy sa do čela "klasiky" postavila 263.006. Na fotke prechádza pod nadjazdom u obce Brodské ako REx4286 "Kamzík". (autor: KORA2)

autor: Railtrains.sk
zdroje: tlačové správy dopravcov, stránky žsr.sk

Verzia pre tlač Pošli priateľovi
Komentáre
Zobrazenie:
Názory sa nemusia sa zhodovať s názorom redakcie. Redakcia za ne nepreberá zodpovednosť
Lubko14
Zaslaný: 09.12.2018 12:05   Upravený: 09.12.2018 12:06  
Založený: 19.12.2010
Miesto: Poprad
Príspevkov: 92
 Re: Prehľad grafikonu vlakovej dopravy 2018/2019
opravte si trasu pri SC 243/242 .V piatok ide do KE nie v sobotu.
TimoDK
Zaslaný: 09.12.2018 19:18  
Založený: 21.07.2015
Miesto: .
Príspevkov: 998
 Re: Prehľad grafikonu vlakovej dopravy 2018/2019
A kde presne je v článku chyba?? :)
Lubko14
Zaslaný: 10.12.2018 16:29   Upravený: 10.12.2018 17:04  
Založený: 19.12.2010
Miesto: Poprad
Príspevkov: 92
 Re: Prehľad grafikonu vlakovej dopravy 2018/2019
.....Napríklad pridaný vlak SuperCity (SC 243 v piatok popoludní) z Košíc do Prahy skráti cestovnú dobu o 32 minút a spiatočný SuperCity vlak (SC 242 v sobotu doobeda) z Prahy do Košíc....

mate to napisane naopak. 243 ide v piatok do Ke a 242 v sobotu z KE.

Pri IC 44/45 je preprah v BA.
cas


Karolína
prispejteFotkaStručneČlánok
spolupracujeme
KHT Zvolen

LTE Slovakia

Železniční magazín

SPDŽ Žilina

TRAINFOTO.eu

IHO.hu

klubmodryhorizont.sk
 
Spomienka na Pala
uzivateliaPoužívateľov online: 26 Používateľov v sekcii
Obrazom aj slovom: 4

Registrovaných: 0
Anonymných: 26

Viac ...