Domovská stránka Obrazom a slovom Aktuálne - stručne Fotogaléria
 
Pokročilé vyhľadávanie
 
RSS
Prihlásenie
Prihlasovacie meno: Heslo:
Obrazom aj slovom
Obrazom aj slovom > Ručne - stručne > Ukrajina láka návštevníkov nielen svojimi pamiatkami, ale aj kuchyňou.

Ukrajina láka návštevníkov nielen svojimi pamiatkami, ale aj kuchyňou.

 
Vyskúšajte vlak z Košíc do Mukačeva

- Na linke Košice – Mukačevo denne premávajú dva páry regionálnych rýchlikov
- S výhodnou ponukou sa aj s bicyklom prepravíte za 10,50 eur

 Historické pamiatky, pohostinnosť domácich a tradičná kuchyňa, ktorá sa nezaobíde bez rybacej polievky soljanky, kapustných golubcov alebo sladkých aj slaných varenikov. Pre turistov objavujúcich zakarpatský región ponúka Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) možnosť cestovať medzi Košicami a Mukačevom dvomi pármi regionálnych rýchlikov.

Trať Košice – Čop s odbočkou do Mukačeva bola postavená koncom 19. storočia, teda ešte za čias rakúsko-uhorskej monarchie. Udalosti 2. svetovej vojny však spôsobili, že doprava na tejto trati bola zastavená a po vojne bola ukrajinská časť prestavaná na široký rozchod. Hoci aj doteraz bolo možné absolvovať vlakový výlet z východného Slovenska na Zakarpatie, vyžadovalo si to minimálne dva prestupy alebo zdĺhavý proces preväzovania podvozkov, čo spôsobovalo nepríjemné dvoj- až trojhodinové státie v Čope. Vďaka rekonštrukcii pôvodnej trate môžete dnes po viac ako 80 rokoch cestovať z Košíc do Mukačeva po štandardných európskych koľajach.F. Hlubocký, generálny riaditeľ ZSSK (vľavo) a A. Érsek, minister dopravy a výstavby SRNa linke Košice – Mukačevo jazdia od 9. júna 2019 nové regionálne rýchliky dvakrát denne bez nutnosti prestupu, pričom hraničná kontrola prebieha priamo vo vlaku. „Nové vlaky predovšetkým pomôžu celému regiónu. Som rád, že sa nám ich podarilo nasadiť na túto trať v pomerne krátkom čase. Nové železničné spojenie medzi Mukačevom a Košicami zlepší dopravu a zatraktívni tento región pre turistov a aj pre tých, ktorí dochádzajú za prácou. V tom vidím veľký potenciál,“ povedal minister dopravy a výstavby SR Arpád Érsek.

„Sme radi, že sa nám spoločne s ukrajinským partnerom podarilo ešte lepšie prepojiť Košice s Mukačevom. Od nového spojenia si sľubujeme najmä rozvoj prihraničného turizmu a obojstranné benefity – kým Slováci radi cestujú k našim východným susedom napríklad za nákupmi či kultúrnymi pamiatkami, občania Ukrajiny hľadajú u nás pracovné príležitosti. Veríme, že nové regionálne rýchliky si veľmi rýchlo nájdu svojich cestujúcich,“ doplnil Filip Hlubocký, predseda predstavenstva a generálny riaditeľ ZSSK.

V medzinárodnej doprave platí vo vlakoch osobitné zvýhodnené cestovné s povinnou miestenkou len za 7,50 eur. Vo vlakoch je možné bezplatne prepraviť príručnú batožinu, detský kočík, lyže či snowboard, za nadrozmernú batožinu doplatíte 3 eurá. Vo vlaku prepravíte aj bicykel – cena lístka a miestenky je 3 eurá. Motorová jednotka 813/913 (tzv. Bageta), ktorá na trati premáva, disponuje 83 miestami na sedenie a 3 miestami pre bicykle.

Spoje majú v Košiciach zabezpečené prípoje na vlaky/od vlakov EN 442 Slovakia (Humenné 19:46 – Praha hl. n. 07:31) a EN 443 Slovakia (Praha hl. n. 22:15 – Humenné 10:33) aj na viacero vlakových spojov do/z Bratislavy cez Žilinu i Zvolen. V Mukačeve vlaky nadväzujú na vnútroštátne linky ukrajinských železníc prakticky do celej Ukrajiny (Kyjev, Charkov, Odesa, Ľvov a pod.).Na linke Košice – Mukačevo jazdia nové regionálne rýchliky dvakrát denne.V údolí rieky Latorica sa už v dobe raného slovanského osídlenia nachádzal mlyn ma múku, vďaka čomu vraj dostalo Mukačevo svoj názov. Druhé najväčšie ukrajinské mesto Zakarpatskej oblasti oplýva bohatou históriou, nájdete tu napríklad Monastier sv. Mikuláša zo 14. storočia, mestskú radnicu v secesnom štýle, Biely dom dynastie Rákocziovcov či keltské nádvorie. Zaujímavé tiež je, že tu sídli firma, ktorá vyrába hokejky pre hráčov z NHL i KHL, a mukačevským gréckokatolíckym biskupom je Slovák.

Najvýznamnejšou pamiatkou je hrad Polanok, ktorý tvoril ochrannú zónu východnej hranice uhorského kráľovstva. Bol centrom protihabsburských povstaní, neskôr slúžil ako väzenie, kasárne československej armády či poľnohospodárska škola. V súčasnosti sa tu nachádza múzeum a galéria. K hradu sa viaže legenda, že ak chytíte sochu na nádvorí za prst, splní sa vám tajné prianie. Tak čo, vyskúšate?
Ďalšie informácie: slovakrail/UKRAJINA VÝHODNE


zdroj: tlačová správa ZSSK, a. s.

Verzia pre tlač Pošli priateľovi
Komentáre
Zobrazenie:
Názory sa nemusia sa zhodovať s názorom redakcie. Redakcia za ne nepreberá zodpovednosť
cas


Etela
prispejteFotkaStručneČlánok
spolupracujeme
KHT Zvolen

LTE Slovakia

Železniční magazín

SPDŽ Žilina

TRAINFOTO.eu

IHO.hu

klubmodryhorizont.sk
 
Spomienka na Pala
uzivateliaPoužívateľov online: 27 Používateľov v sekcii
Obrazom aj slovom: 7

Registrovaných: 0
Anonymných: 27

Viac ...