Domovská stránka Obrazom a slovom Aktuálne - stručne Fotogaléria
 
Pokročilé vyhľadávanie
 
RSS
Prihlásenie
Prihlasovacie meno: Heslo:
Obrazom aj slovom

Busserltunnel

 
Dnes si predstavíme jedno z najobľúbenejších miest železničných fotografov neďaleko Viedne – Busserltunnel. Za týmto menom sa skrýva najstarší železničný tunel v Rakúsku. Kde ho nájdeme?

 
Tunel sa nachádza 95 km od Bratislavy a 35 km južne od Viedne na južnej trati („Südbahn“) spájajúcej Viedeň s Grazom a Villachom. Presnejšie ho nájdeme medzi obcami Gumpoldskirchen a Pfaffstätten. Aj keď je jeho oficiálny názov Gumpoldkirchenský tunel, pod tým ho skoro nikto nepozná.Pohľad na južný portal tunela, z ktorého práve vystrelilo OIC 559 do Grazu
Tunel bol postavený v roku 1841 a je teda najstarším rakúskym tunelom. Má 156 metrov, je dvojkoľajný a elektrifikovaný. Tunel sa paradoxne nenachádza pod vysokým pohorím, ale takmer na rovine, v mierne stúpajúcej vinici. Čo bolo teda dôvodom jeho postavenia? Na jednej strane nechceli zničiť vzácne vinice, v tom čase ešte kontroverzne vnímanou vinicou, na druhej strane išlo len o zábavku vtedajšieho cisára Ferdinanda I. Pravdepodobnejším dôvodom je však referenčný charakter pre vtedy ešte tunelovo neskúsených staviteľov, o čom svedčí aj nápis na portáli „Recta sequi“ čo znamená „pokračovanie priamky“.


Nákladný vlak smerujúci do Viedne vchádza do tunela, v pozadí zasnežený Semmering
Meno Busserltunnel získal tunel svojou krátkosťou. Keďže bol tunel príliš krátky na to, aby vo vagónoch stihli zažať svetlo, ostal čas iba na krátku pusinku v tme (hovorovo „Busserl“).


Lasička z Wiener Neustadt mizne v tuneli, ktorého koniec je tiež na foto vidieť
Nasledujúce majstrovské fotografie od známeho rakúskeho fotografa Nicholasa Fürschussa zobrazujú malebnosť prostredia v okolí Busserltunnel v smere z Viedne na juh.Vďaka svojej výhodnej polohe je možné pri tuneli fotografovať celý deň a postupne zo všetkých strán. Tunel a jeho okolie je častým miestom oddychu, joggingu a prechádzok miestnych obyvateľov. Ak však Vaša polovička nerada s Vami fotí, môžete ju vyložiť v neďalekom obchodnom centre SCS.Autor: Juraj Streber


Sprc:

Verzia pre tlač Pošli priateľovi
Komentáre
Zobrazenie:
Názory sa nemusia sa zhodovať s názorom redakcie. Redakcia za ne nepreberá zodpovednosť
cas


Dominik Dominika
prispejteFotkaStručneČlánok
spolupracujeme
KHT Zvolen

LTE Slovakia

Železniční magazín

SPDŽ Žilina

TRAINFOTO.eu

IHO.hu

klubmodryhorizont.sk
 
Spomienka na Pala
uzivateliaPoužívateľov online: 51 Používateľov v sekcii
Obrazom aj slovom: 3

Registrovaných: 0
Anonymných: 51

Viac ...