Domovská stránka Obrazom a slovom Aktuálne - stručne Fotogaléria
 
Pokročilé vyhľadávanie
 
RSS
Prihlásenie
Prihlasovacie meno: Heslo:
Obrazom aj slovom
Obrazom aj slovom > Ručne - stručne > Prehľad aktuálnych opatrení ZSSK vo vnútroštátnej i medzištátnej doprave

Prehľad aktuálnych opatrení ZSSK vo vnútroštátnej i medzištátnej doprave

 
Pandemická situácia sa neustále mení a s ňou sa neustále menia aj príslušné opatrenia. Všetky aktuálne opatrenia ZSSK je možné prehľadne nájsť na ich stránke. V článku uvádzame najnovšie opatrenia ZSSK v medzinárodnej i vnútroštátnej doprave a v infografike nižšie aj prehľad všetkých opatrení ZSSK platných ku dňu 7.3. 2021.
Aktualizované 4.3.2021 o nové opatrenia

 


AKTUALIZOVANÉ 4.3.2021: Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) informuje cestujúcich, že z dôvodu neustále pretrvávajúcej pandémie COVID-19, zákazu vychádzania a zníženého dopytu po vlakovej doprave pristupuje na základe pokynov Ministerstva dopravy a výstavby SR (MDV SR) k optimalizácii ponuky vlakovej dopravy od 7. 3. 2021, teda od 1. zmeny grafikonu vlakovej dopravy (GVD).

Z 34,4 miliónov vlakokilometrov plánovaných pre rok 2021 ubudne 917 000.

Dočasne sa obmedzí doprava v okolí Bratislavy, kde aj po redukcii ostane v prímestskej doprave v okolí 1-hodinový takt vlakov, ktorý je počas dopravnej špičky zahustený na 30-minútový interval medzi vlakmi. To znamená dostatočnú a kvalitnú ponuku dopravy vzhľadom na znížený dopyt. Na traťovom úseku Bánovce nad Ondavou – Veľké Kapušany príde k trvalému zastaveniu železničnej dopravy z dôvodu dlhodobého nezáujmu verejnosti (8 vlakov).
Zníženie rozsahu (redukcia) dopravných výkonov je výsledkom dohody medzi ZSSK a MDV SR. Cieľom je optimalizovať vlakovú ponuku a výdavky na verejnú dopravu tak, aby bol vplyv redukcie pre verejnosť – s ohľadom na znížený dopyt – minimálny. Zabezpečenie plynulej, kvalitnej a spoľahlivej verejnej dopravy do zamestnania či škôl je vlakmi ZSSK naďalej plnohodnotne realizované.

Redukcia výkonov je na viacerých linkách a úsekoch medzištátnej dopravy platná už aj v súčasnosti. Na ďalších linkách je definovaná redukcia dočasná, pričom vyplýva zo súčasnej dostatočnej ponuky a výrazne zníženého dopytu po službách verejnej dopravy. Termín obnovenia dopravy konkrétnych vlakov je orientačne stanovený do 1. 9., resp. 5. 9. 2021 (vybrané vlaky do konca GVD), kedy by očakávane mohlo dôjsť k utlmeniu situácie v súvislosti s pandémiou COVID-19 a následne opätovnému nárastu dopytu po železničnej doprave, prípadne v rámci medzištátnej dopravy je dôležitým krokom pre obnovenie dopravy rokovanie so zahraničnými partnermi.

Vplyvom návrhu redukcie dopravných výkonov v železničnej doprave nepríde na žiadnom z traťových úsekov k narušeniu základnej dopravnej obslužnosti.
Filip Hlubocký, predseda predstavenstva a generálny riaditeľ ZSSK, hovorí: „Ako železničiara ma absolútne neteší akékoľvek znižovanie výkonov, či rušenie spojení. Verím však, že sa po koronakríze železničná doprava dokáže vrátiť späť do svojich koľají a bude ešte silnejšia.“


Medziročné porovnanie 1-2/2020 vs 1-2/2021:


Medziročný rozdiel: 8 024 341 (pokles cca 66 %)Nedávno zavedené, už platné obmedzenia:

Medzi posledné zavedené dve zmeny v medzinárodnej doprave patrí ďalšie obmedzenie EC a EN vlakov smerujúcich z/do Maďarska, ktoré je platné od 25. 2. 2021:

  • EC 130 je od 25. 2. 2021 vedený v úseku Bratislava hl. st. – Bohumín, v Bohumíne bude prestup do náhradnej súpravy na smer Terespoľ;
  • EC 131 je 25. 2. 2021 vedený ešte do Budapešti, od 26. 2. 2021 bude vedený len v úseku Bohumín – Bratislava hl. st., v Bohumíne bude prestup z náhradnej súpravy zo smeru Terespoľ;
  • EC 272, 273, 274 a 275 je od 25. 2. 2021 vedený len v úseku Štúrovo – Praha hl. n. a späť;
  • EN 476 sa od 25. 2. 2021 ruší bez náhrady;
  • EN 477 je 25. 2. 2021 vedený v úseku Břeclav – Budapest Nyugati, od 26. 2. 2021 bude zrušený bez náhrady;


Od 1. 3. 2021 došlo k znovuobnoveniu medzištátnej osobnej dopravy medzi Českom a Nemeckom cez pohraničný priechod Děčín – Bad Schandau:

  • Vlaky EC 172 Hungaria a EC 173 Hungaria budú dňom 1. 3. 2021 opätovne vedené v celej svojej pôvodnej trase Budapest Nyugati – Bratislava hl. st. – Praha hl .n. – Berlin – Hamburg Altona.
  • V obmedzenom režime budú vedené aj ďalšie medzištátne vlaky medzi Prahou a Berlínom (ide o vlaky EC 174, EC 176, EC 378 v smere z Prahy do Berlína a o vlaky EC 177 a EC 179 v smere z Berlína do Prahy).
  • Vzhľadom na pandemické opatrenia nemeckej strany bude vo vlakoch v úseku Děčín – Bad Schandau v smere z Česka do Nemecka vylúčená preprava všetkých cestujúcich. V smere z Nemecka do Česka je preprava cestujúcich povolená za rešpektovania vstupných pandemických opatrení ČR (PCR test + karanténa, prípadne tranzit)Prehľad všetkých aktuálnych opatrení k 7. 3. 2021 nájdete v nasledujúcej grafike:Pripomíname, že všetky aktuálne opatrenia ZSSK je možné prehľadne nájsť na ich stránke.Zdroj: tlačová správa ZSSK, a.s.
Titulná fotografia: augustus

Verzia pre tlač Pošli priateľovi
Komentáre
Zobrazenie:
Názory sa nemusia sa zhodovať s názorom redakcie. Redakcia za ne nepreberá zodpovednosť
cas


Július
prispejteFotkaStručneČlánok
spolupracujeme
KHT Zvolen

LTE Slovakia

Železniční magazín

SPDŽ Žilina

TRAINFOTO.eu

IHO.hu

klubmodryhorizont.sk
 
Spomienka na Pala
uzivateliaPoužívateľov online: 101 Používateľov v sekcii
Obrazom aj slovom: 2

Registrovaných: 0
Anonymných: 101

Viac ...