Domovská stránka Obrazom a slovom Aktuálne - stručne Fotogaléria
 
Pokročilé vyhľadávanie
 
RSS
Prihlásenie
Prihlasovacie meno: Heslo:
Obrazom aj slovom
Obrazom aj slovom > Ručne - stručne > Regionálne trate Východného Slovenska sa dočkajú nových súprav

Regionálne trate Východného Slovenska sa dočkajú nových súprav

 
• Ministerstvo dopravy a výstavby SR schválilo poskytnutie nenávratného finančného príspevku pre 9 ks nových elektrických jednotiek
• Cestujúci Košického a Prešovského samosprávneho kraja budú do konca roku 2023 využívať podobné moderné jednotky, aké v súčasnosti jazdia v okolí Žiliny

 


Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) je opäť o krok ďalej v obnove vozidlového parku na východe Slovenska. V najbližších dvoch rokoch posilní v okolí Košíc najekologickejšiu hromadnú dopravu. Pribudne tu 9 nových elektrických jednotiek (ucelených vlakov), ktoré budú nasadené na trate Košice – Lipany – Plaveč, Košice – Michaľany – Trebišov a Košice – Michaľany – Čierna nad Tisou.

Na hlavnej stanici v Bratislave, priamo v jednej z 18-tich už dodaných elektrických jednotiek (25 nových EJ za 160 mil. eur, nasadených v regionálnej doprave v žilinskom a trenčianskom regióne), ZSSK dnes za účasti Andreja Doležala, ministra dopravy a výstavby SR, Romana Koreňa, predsedu predstavenstva ZSSK a Karola Martinčeka, člena predstavenstva a riaditeľa úseku obchodu ZSSK podpísali s Ministerstvom dopravy a výstavby SR (MDV SR) Zmluvu o poskytnutí nenávratného finančného príspevku pre 9 ks moderných elektrických jednotiek (EJ). Dodávateľom jednotiek je český výrobca ŠKODA TRANSPORTATION.


Nové EJ budú nízkopodlažné s minimálnou kapacitou 300 miest na sedenie pre cestujúcich 2. triedy
Cestujúci v Košickom a Prešovskom samosprávnom kraji sa tak už môžu tešiť na moderné jednotky v predpokladanej hodnote 76,3 mil. eur. Všetkých 9 ks EJ bude nasadených do prevádzky na uvedených traťových úsekoch najneskôr do konca roku 2023.

„Do vozidlového parku našich železníc opäť pribudnú nové ekologické elektrické jednotky, ktoré umožnia bezpečnejšie a pohodlnejšie cestovanie, tentokrát na tratiach východného Slovenska. Projektom pokračujeme v úspešnej dlhodobej slovensko-českej spolupráci,” uviedol Roman Koreň, predseda predstavenstva ZSSK.

„Je mimoriadne dôležité, aby sa železnica ako najekologickejšia forma dopravy stala voľbou číslo jeden pre cestujúcich. Vďaka eurofondom sa dostanú moderné vlaky do regiónov naprieč Slovenskom, a to vrátane východu. Pre Košický a Prešovský kraj je určených 9 nových elektrických vlakov a ďalších 52 zmodernizovaných aj nových vozňov, ktoré budú premávať v regionálnej aj medziregionálnej doprave,” povedal Andrej Doležal, minister dopravy a výstavby SR.


Andrej Doležal, minister dopravy a výstavby SR, Roman Koreň, predseda predstavenstva ZSSK a Karol Martinček, člen predstavenstva a riaditeľ úseku obchodu ZSSK
Financovanie:
  • Celková výška oprávnených výdavkov pre projekt generujúci príjem: 76 284 000,00 eur
  • Celková výška oprávnených výdavkov: 74 346 386,40 eur
  • Výška NFP (EÚ zdroj + ŠR SR): 74 346 386,40 eur
  • Spolufinancovanie ZSSK: 1 937 613,60 eur

Nové EJ budú nízkopodlažné s minimálnou kapacitou 300 miest na sedenie pre cestujúcich 2. triedy. Ich prevádzková rýchlosť bude 160 km/hod. Budú vybavené oddielom pre imobilných cestujúcich, ktorého súčasťou bude aj WC pre imobilných cestujúcich na invalidnom vozíku. V EJ bude možná preprava bicyklov, kočíkov či nadrozmerných batožín, prípadne v zime preprava lyží či snowboardov.

Samozrejmosťou výbavy EJ bude klimatizácia, wi-fi, moderný informačný systém (vizuálny/akustický), systém počítania cestujúcich, kamerový systém (vonkajší/vnútorný), zásuvky s napájaním 230 V/50 Hz a USB zásuvky.


Tlačová konferencia sa uskutočnila priamo v jednej z už dodaných EJ, ktoré premávajú v žilinskom a trenčianskom regióne
Český výrobca ŠKODA TRANSPORTATION spolu so ŽOS Trnava v súčasnosti dodáva národnému dopravcovi 25 nových EJ za 160 mil. eur, nasadených v regionálnej doprave v žilinskom a trenčianskom regióne – v prevádzke je už 18 týchto súprav. Všetky majú v porovnaní s priemerom vozidlového parku ZSSK viditeľne nižšiu poruchovosť.

O projekte:
  • 9 ks elektrických jednotiek – ukončená kontrola dokumentácie VO na ÚVO
  • hodnota zákazky: 76 281 300 eur
  • oblasť nasadenia: Košický a Prešovský kraj (Košice – Lipany – Plaveč, Košice – Michaľany – Trebišov, resp. po elektrifikácii až po Humenné, Košice – Michaľany – Čierna nad Tisou)
  • podpis zmluvy: 8/2021
  • predpokladané ukončenie realizácie projektu: 11/2023


Zdroj: tlačová správa ZSSK, a.s.

Verzia pre tlač Pošli priateľovi
Komentáre
Zobrazenie:
Názory sa nemusia sa zhodovať s názorom redakcie. Redakcia za ne nepreberá zodpovednosť
cas


Želmíra
prispejteFotkaStručneČlánok
spolupracujeme
ČD Cargo a.s.

KHT Zvolen

Železniční magazín

TRAINFOTO.eu

IHO.hu

klubmodryhorizont.sk
 
Spomienka na Pala
uzivateliaPoužívateľov online: 151 Používateľov v sekcii
Obrazom aj slovom: 7

Registrovaných: 0
Anonymných: 151

Viac ...