Domovská stránka Obrazom a slovom Aktuálne - stručne Fotogaléria
 
Pokročilé vyhľadávanie
 
RSS
Prihlásenie
Prihlasovacie meno: Heslo:
Obrazom aj slovom
Obrazom aj slovom > Zo zahraničných tratí > BALATON 2021 a iné...

BALATON 2021 a iné...

 
Tak ako aj po minulé roky sme tento rok tiež navštívili Balaton. Ako to dopadlo sa pozrieme v tomto článku. No nezostali sme len pri Balatone.

 

Sobota 10.júl 2021


Po „coronaroku“ sme opäť s otcom navštívili Balaton a tentokrát aj okolie. Na Balaton 2021 sme mimoriadne tešili, pretože to mal byť po dlhom čase prvý zahraničný výlet. Do poslednej chvíle sme ale nevedeli, či nám ujo Igor s prechodným bydliskom v nemocnici Philippa Pinela dovolí vycestovať. Bol to ale zvláštny pocit vidieť po prvý krát v živote na hraniciach vojakov a policajtov. Otec sa smial, že vojaci vyzerajú ako igráčikovia v maskáčoch, pretože boli vyzbrojení jedine cigaretami.


Na fotofleku v Ábrahámhegy sme hneď ráno cvakli novinku M62.127 a povedali sme si, že môžeme ísť domov. Tú najdôležitejšiu trofej máme, takže nás už nič nemôže prekvapiť. Mašinke by viac svedčal nákladný vlak. Pretože 127-ka jazdieva až v blízkosti Maďarsko-Ukrajinských hraníc, boli sme nadmieru spokojní aj s retro súpravou.


Na fotofleku v Szepezdfürdő nebola žiadna novinka ale len Nohabka M61.019. Potešila kombinácia s retro súpravou.


O hodinu ďalší vlak s retro súpravou na čele s Púpošom M40.219. Grafikon na tieto retro jazdy bol pre verejnosť vydaný dosť neskoro. Len pár dní pred akciou. Tak sa otec nestihol dostatočne pripraviť, preto nemáme čísla vlakov. I tak to bolo zbytočné, pretože tento rok 2021 bol HODINOVÝ!!! takt a na skoro každom vlaku bolo niečo „retro“. Na rozdiel od minuloročných akcií, kde boli zavedené len 2 až 3 páry retro vlakov.


M62.194 v Balatonrendes. Tento rok organizátori vrhli na 50 km úsek 4-5 retro mašín a tie sa točili medzi Tapolca a Balatonfúred stále dookola. Severná časť Balatonu je už elektrifikovaná, tak sa dízlová šou konala na juhozápadnej časti. Bolo to veľmi dobre zorganizované.M62.127 v Balatonrendes. Elektrifikácia má pokračovať smerom k Tapolca. Možno to je posledný rok pre dízle bez troleja.Počas presunu narýchlo fotíme M61.019 v Badacsonylábdihegy. Mašinky jazdili aj z jednej aj z druhej strany, človek sa nevedel rozhodnúť, čo si skôr odfotiť. Vlakov na výber bolo veľa. My sme sa rozhodovali hlavne pre Sergeje.

V Nemesgulács-Kisapáti nám už tradične fotku M62.194 kazí oblačnosť. Celá fotoakcia bola poznačená akoby menším záujmom zahraničných fotičov. Ale nielen fotofleky boli voľnejšie, ale aj parkoviská a kúpaliská boli naplnené na polovičnú kapacitu.


M62.127 v Badacsonytördemic-Szigliget znamenala potvrdenie ranného úspechu.

M41.2103 Badacsonytördemic-Szigliget s IC súpravou na vyplnenie času pred ďalším presunom.


418.156 s dvojičkou pred Örvényes poslúžila ako tréningový záber pred príchodom Sergeja.M62.127 pred Örvényes už naostro pri podvečernom stále ešte páliacom slnku. To bol záver dňa a ponáhľali sme sa po upotenom a úspešnom dni konečne vykúpať. Večer na balkóne sa potom preberali rôzne možné aj nemožné teórie, čo a kde sa bude fotiť v nedeľu.

NEDEĽA 11.júl 2021
Pretože sme so sobotňajšími fotkami boli nadmieru spokojní, opustili sme pobrežie Balatonu a odskočili sme si do Zalaszentmihály odfotiť Ragulina Gysev 648.001.

Po návrate na pobrežie Balatonu v Badacsonytomaj narýchlo cvakáme M62.127.

V Badacsonylábdihegy dvojička Nohabiek M61.019+006.

V Nemesgulács-Kisapáti Nohabka M61.001 s retro pušpúlovou súpravou. Pomaly sa kazí počasie, nasúva sa vysoká oblačnosť. Hlavy otáčame čoraz častejšie k oblohe a počkáme si ešte na jeden vlak.

O necelú hodinku v Nemesgulács-Kisapáti končíme fotkou M62.194+M41.2103 s modernou IC súpravou. Naskáčeme do auta a frčíme domov. Po ceste ešte v Maďarsku nás chytí aj tak dážď. Zabalili sme to v správny okamžik. Aj tak sme mali dostatočné množstvo pekných fotiek.


Pondelok 2.augusta 2021
Po troch týždňoch vyrážame s otcom opäť na juh do Maďarska. Tentokrát oveľa ďalej až za Pécs. Šťastie sme nemali ani na počasie a ani na nákladné vlaky. Odfotili sme si aspoň Sergeja 628.151 vchádzajúceho do Villány od Magyarbóly.Náklad s 628.151 vo Villány križoval s osobákom a tak sme ho cvakli ešte raz ako odchádza zo stanice.

Na trati celkovo nuda, na osobákoch väčšinou Desiro a tak celý deň strávime spoznávaním trate. Až tesne pred západom slnka ide normálny vlak. 418.320 so súpravou fotíme na zastávke Szőkéd.

UTOROK 3.augusta 2021

418.328 s osobákom do Villány vo Vokány.


418.328 s osobákom do Pécs v Palkonya

Streda 4.augusta 2021
Bum a je tu výluka na trati Pécs-Villány. Balíme a cestujeme na sever. Nevieme presne kam ale cestou sme si povedali, že sa zastavíme v Dunaföldváre. Tato mi chcel ukázať fabriku na výrubu Bioethanolu, stanicu a vlečku, kde sa plnia aj na Slovensku dobre známe šedo-zelené vozne PANNONIA ETHANOL. Stanica plná týchto cisterien a navyše posunujúci Ragulin 648.103. Mali sme obrovské šťastie. Všetko sme si pozreli a zdokumentovali. Aj vyťahovanie naplnenej súpravy z vlečky do stanice, aj zatláčanie prázdnej súpravy do vlečky. Po ukončení posunu odchádzal ložený vlak z Dunaföldváru do Előszállás. Na fotke si môžete pozrieť 40 vozňový vlak ako vchádza do Előszállás s Ragulinom 648.103 na čele.


Tu v Előszállás polovicu súpravy odpojili a odstavil na vedľajšiu koľaj. So zvyškom súpravy sa rozbieha zo stanice smer Mezőfalva a Dunaújváros.


A na záver mojej časti reportáže ešte jeden tradičný autotatoportrét. Odtiaľto smerom dole sú už len tatove fotky.


Piatok 6.augusta 2021
Rodiné povinnosti synovi nedovolili zúčastniť sa aj druhej fotovačky na „Retro-Balaton-víkende“ v augustovom termíne. Aby sa to náhodou neskomplikovalo aj mne, vyrazil som z domu radšej o deň skôr. Cieľ bol jasný. Odfotiť Sergeja na osobáku na trase Szombathely-Tapolca-Keszthely. Podarilo sa v Uzsabánya alsó na čele 628.301.


Ďalší záber 628.301 v Balatonederics.

Podaril sa aj záber 628.319 ako vchádza s nákladom do stanice Újudvar.


Sobota 7.augusta 2021
Už sa to bude všetko len opakovať. M62.194 v Ábrahámhegy. Júlový a augustový víkend rovnaké počasím, množstvom vlakov, množstvom mašín. Napriek tomu sa našlo pár odlišností napríklad vzájomným kombinovaním lokomotív a súprav, vytváraním dvojičiek a pod. Ďalšie výrazné odlišnosti boli v počte návštevníkov s fotoaparátmi. V júli bolo pomenej šotoušou ale aj kúpajúcich. Poloprázdne cesty a parkoviská v júli umožňovali aj vlaky naháňať. V júli bolo na fotoflekoch počuť hlavne maďarčinu a sem-tam češtinu, polštinu dokonca. V auguste dominovala jednoznačne dôchodcovská nemčina, ktorých špecialitou je fotenie vlaku zozadu. Fakt by som rád videl, komu tie fotky ukazujú. Kúpaliská boli v auguste jednoznačne plnšie a dokonca sa aj zápchy vyskytli.


M61.006 v Ábrahámhegy. Celkovo som bol psychicky nastavený na to, že tu bude masaker ľudí, pretože ľudia(maďari) sa budú rekreovať hlavne pri svojom „blate“ ale nebolo tomu tak. Dá sa povedať že za tie roky čo sem chodím, bolo asi aj najmenej ľudí. Neviem, asi fakt strach z nákazy alebo peniaze prinútili ľudí sa rekreovať doma na záhrade.Nohabka M61.020 v Szepezdfürdő s peknou súpravou.


Para 424.247 sa predvádzala aj tento rok v Balatonrendes. Oproti minulému roku meškala len krátko. Vlak zaujímavý už len počtom hláv z okien vykúkajúcich.


M62.127 v Balatonrendes s dlhou súpravou.


M62.194 Balatonrendes s retro súpravou.

M62.194 s retro súpravou počas návratu z Tapolca v Badacsonytördemic-Szigliget.

M61.006 v Badacsonytördemic-Szigliget.

Podvečer som si odskočil pre zmenu chuti na pravidelný osobák v relácii Keszthely-Tapolca-Szombathely do Lesencetomaj na 628.304.

A nakoniec na osobák v relácii Szombathely-Nagykanizsa-Pecs som si odskočil do Zalaszentmihály.


Leto odišlo, horúčavy ustali, nastúpil som do školy a tato do práce ale krásne fotky a spomienky nám zostali. Dúfame, že aj na budúci rok sa nám podarí navštíviť Balaton hlavne bez troleja!

autor: Milanko a Milan Jakubec

Verzia pre tlač Pošli priateľovi
Komentáre
Zobrazenie:
Názory sa nemusia sa zhodovať s názorom redakcie. Redakcia za ne nepreberá zodpovednosť
lajos
Zaslaný: 02.10.2021 18:56  
Administrátor
Založený: 01.07.2009
Miesto:
Príspevkov: 13837
 Re: BALATON 2021 a iné...
Milanci - malý, aj Ty veliký - dost dobře nafocené a hezky a taky s vtipem napsané !
Líbí se mi to a cením si takové práce o to víc, když beru v úvahu stejné autorovy roky s mým synkem :klanacka:
cas


Uršuľa
prispejteFotkaStručneČlánok
spolupracujeme
KHT Zvolen

LTE Slovakia

Železniční magazín

SPDŽ Žilina

TRAINFOTO.eu

IHO.hu

klubmodryhorizont.sk
 
Spomienka na Pala
uzivateliaPoužívateľov online: 96 Používateľov v sekcii
Obrazom aj slovom: 3

Registrovaných: 0
Anonymných: 96

Viac ...