Domovská stránka Obrazom a slovom Aktuálne - stručne Fotogaléria
 
Pokročilé vyhľadávanie
 
RSS
Prihlásenie
Prihlasovacie meno: Heslo:
Obrazom aj slovom
Obrazom aj slovom > Zaujímavosti > 362.015 Coca Cola – model vs. skutočnosť

362.015 Coca Cola – model vs. skutočnosť

 
V júni roku 2005 bol do ŽOS Vrútky pristavený rušeň 362.015 ZSSK. Dôvodom bol vznik prvého slovenského reklamného rušňa.

 
Objednávateľom celoplošnej reklamy bol gigant medzi výrobcami nealkoholických nápojov, spoločnosť Coca Cola. Primárnym dôvodom vzniku tejto reklamy bolo nasadzovanie tohto rušňa na letné festivalové vlaky organizované spoločnosťou Coca Cola známe aj ako „Coca Cola Music Train“. Súpravy týchto vlakov pozostávali z vozňov taktiež polepenými reklamnými fóliami, menovite z viacerých veľkopriestorových vozňov Apeer, reštauračného vozňa a disco vozňa zapožičaného od ÖBB. Zaujímavosťou bolo „rozpŕchnutie“ vozňov vždy po skončení festivalu a zaradenie do bežnej prevádzky aj s reklamnými fóliami. Nasledujúca fotografia zachytáva rušeň 362.015 Coca Cola v čele mimoriadneho vlaku R 32536 „Coca Cola Music Train“ smerujúceho z festivalu na Zelenej vode v Novom Meste nad Váhom do Bratislavy.

Rušeň bol v tej dobe neprehliadnuteľný nielen vďaka svojmu atraktívnemu výzoru, ale aj hlasitej hudby znejúcej aj cez steny vlaku. Aj keď zmluva na reklamu bola podpísaná na dobu 24 mesiacov, s reklamným rušňom sa môžeme stretávať na našich tratiach až dodnes. Dôvodom je predĺženia nebol len pretrvávajúci záujem spolupráce zo strany ZSSK a spoločnosti Coca Cola, ale aj kvalita prevedenia PUR laku a samotných fólií na rušni. Stálymi nasledovníkmi Coca Cola Music Trainu sa vtedy stali predovšetkým obehy marketingovo zaujímavých vlakov R 600 – IC 511 a IC 501 – 404, kde sme sa s Colou (ako ju familiárne prezývajú železniční fanúšikovia) mohli stretávať so železnou pravidelnosťou každý deň. Inak tomu nebolo ani 11.5.2006, keď sa v čele IC 501 dostala do objektívu Martina Betáka.
Odvtedy Cola pomaly upadla aj do zabudnutia. Dôvodom bol nie len príchod ďalšej reklamnej 362.002 (Spoločná zdravotná poisťovňa, t.č. už VšZP) ale aj zanedbaná údržba o zovňajšok rušňa. Oživenie priniesla len z času na čas keď sa podrobila výdatnému umytiu alebo EH oprave, či dosadeniu novej klimatizácie, UIC zásuviek a Schunk šmýkadiel.


Možno sa ani nenazdáme a Cola sa stane šúčasťou už len našich spomienok či archívov fotografií. A tak keď som dostal od Igora Šefčíka ponuku na vyhotovenie modelu Coca Coly v mierke 1:87 H0, len ťažko som jej mohol odolať.

Model vychádza z predlohy v čase roll-outu, tj. ešte bez novej klimatizácie, UIC zásuviek a Schunk šmýkadiel. Jeho základom je hrubá stavebnica od firmy ČS-Train a srdcom digitalizovaný pojazd od firmy Roco.


Reklamné fólie boli laserovo presne zhotovené a natlačené ďalším modelárskym guru z východu, Albínom Trojanovským.

A aj keď nikto a nič na svete nie je dokonalé, určite sami uznáte, že zverejnený model Coca Coly má veľmi blízko k dokonalosti.Autor foto a text: Juraj Streber,
Autor modelu: Igor Šefčík,

Sprc:

Verzia pre tlač Pošli priateľovi
Komentáre
Zobrazenie:
Názory sa nemusia sa zhodovať s názorom redakcie. Redakcia za ne nepreberá zodpovednosť
vychodniar
Zaslaný: 30.04.2010 22:36  
Založený: 17.07.2009
Miesto: Michalovce
Príspevkov: 21
 Re: 362.015 Coca Cola – model vs. skutočnosť
Montoya: vedel si že tento reklamný vlak bol svojho času aj v Humennom, a mašina 362015 stála v Humennom v depe?
cas


Ferdinand
prispejteFotkaStručneČlánok
spolupracujeme
KHT Zvolen

LTE Slovakia

Železniční magazín

SPDŽ Žilina

TRAINFOTO.eu

IHO.hu

klubmodryhorizont.sk
 
Spomienka na Pala
uzivateliaPoužívateľov online: 30 Používateľov v sekcii
Obrazom aj slovom: 2

Registrovaných: 0
Anonymných: 30

Viac ...