Domovská stránka Obrazom a slovom Aktuálne - stručne Fotogaléria
 
Pokročilé vyhľadávanie
 
RSS
Prihlásenie
Prihlasovacie meno: Heslo:
Obrazom aj slovom
Obrazom aj slovom > História a spomienky > Symbolický cintorín železničiarov

Symbolický cintorín železničiarov

 
V areáli Železničného múzea v Bratislave pri stanici Bratislava východ sa nachádza Symbolický cintorín železničiarov. Je to pietne miesto na pamiatku železničiarov, ktorí zahynuli pri výkone svojho povolania (ďalej len ''PM'').

 














Symbolický cintorín železničiarov v Bratislave pri východnej stanici. Toto PM bolo otvorené v roku 2021. Projekt PM vypracoval Ing. Kamil Kočiško námestník žst. Trebišov, ktorý pripravoval podklady, spracovanie nákresov, celú logistiku, ako aj štatút tohto pamätníka.










Náčrtok monumentu a autor návrhu Ing. Kamil Kočiško. Ten spolu so svojimi kolegami sa aj priamo podieľal na realizácii tohto pamätníka. Odborné a kamenárske práce robil najmä Peter Kramárek, signalista zo železničnej stanice Michalovce.










Peter Kramárek, signalista žst. Michalovce počas kamenárskych prác. Toto pietne miesto je skutočne pamätník železničiarov, ktorí počas ťažkej služby u železnice zahynuli buď z vlastného zaváhania, ale častejšie z chyby druhých. Zaslúžia si, aby sa na nich nezabudlo, ako aj na udalosti, ktoré boli toho príčinou. Zriaďovateľom a správcom PM sú Železnice Slovenskej republiky, ktoré k tomu v roku 2021 pod č.j.: 03875/2021/O140-314 vydali samostatný štatút.




V preambule štatútu sa uvádza, že toto je miesto verejne prístupné s memoriálnou funkciou. Formou pamätných tabúľ slúži primárne na zachovanie čestnej pamiatky železničiarov, ktorí zahynuli pri výkone svojho povolania. Výkonným orgánom pre prevádzku pietneho miesta bolo zriadené Kuratórium PM, ktoré sa riadi vydaným štatútom. Štatút tiež popisuje postupy a podmienky pri osadzovaní pamätných tabúľ.






Pamätné tabule tragicky zosnulých železničiarov. Prvý krát som toto PM navštívil asi pol roka po jeho otvorení. Prekvapilo ma jeho dôstojné riešenie s množstvom už umiestnených pamätných tabúľ. Na veľkých kameňoch sú umiestnené pamätné tabule buď zo žuly, alebo aj farebné tabule tlačené na špeciálnu fóliu (v Holandsku), ktorá sa potom "zataví" do špeciálneho skla; takže hovoríme, že tieto tabule sú vlastne sklenené.






Nápisy na kamennom monumente



Celému PM dominuje kamenný monument s krížom a nápisom na pamiatku tragicky zosnulých železničiarov. Monument je doplnený aj latinským textom: V preklade to znamená: "Mŕtvych osudy nech sú poučením pre živých"






Pohľad na rozmiestnenie kameňov s pamätnými tabuľami












Na jednotlivých kameňoch sú umiestnené pamätné tabuľa tragických udalostí. Na pamätných tabuliach som našiel veľa tragédií, ktoré som si pamätal zo svojho štyridsaťročného pôsobenia na železnici. Ako prvá to bola tragická nehoda na zastávke Pusté Uľany v roku 1976. Z tejto nehody bol ešte dlho v rotunde Rušňového depa Bratislava hl. vrak rušňa S 499.0120, v ktorom zahynul rušňovodič Michal Filo so svojim pomocníkom Františkom Polákom. Podobne skončil v rotunde depa aj vrak rušňa ES 499.0010, v ktorom zahynul rušňovodič Josef Šmída. Stalo sa to v pekný letný deň 28. júna 1977 pri nehode rýchlika Meridian










Pamätné tabule na tragické nehody v rokoch 1976 a 1977. Medzi pamätnými tabuľami mi však chýbali tabule tragicky zosnulých, ktorých som spoznal u železnice. Rozhodol som sa venovať tabuľu môjmu priateľovi z detstva Milanovi Pakšimu, ktorý dňa 5. mája 1995 tragicky zahynul vo funkcii pomocník rušňovodiča v železničnej stanici Leopoldov. Bol zasiahnutý napätím 25 kV z trolejového vedenia, keď pri kontrole stavu chladiacej vody na rušni 742.052 vyliezol na jeho strechu. Aspoň takto som si chcel zaspomínať na tohto skromného a pracovitého človeka, ktorý viac než dvadsať rokov, vykonával funkciu pomocník rušňovodiča v Rušňovom depe Leopoldov.



Grafický návrh tabule urobil pán Kamil Kočiško, ktorý mi pomohol zabezpečiť aj jej výrobu.









Grafický návrh pamätnej tabule pre Milana Pakšiho a jej umiestnenie na Symbolickom cintoríne



Dňa 28. júna 2022, sa na symbolickom cintoríne znovu konala pietna spomienka.

Na PM sa uskutočnilo odhaľovanie štyroch pamätných tabúľ. Jednu ešte z roku 1995 a tri z posledného obdobia.

Úvodný príhovor mal námestník generálneho riaditeľa ŽSR pán Milan Kubiček, ktorý pripomenul tri pracovné úrazy, ktoré sa stali v nedávnej minulosti zamestnancom ŽSR odvetvia železničných tratí a stavieb. Pán námestník poukázal na to, že tieto okolnosti kladú zvýšené nároky na pozornosť a dôsledný výkon pracovnej činnosti všetkých zamestnancov v prevádzke.














Pamätné tabule pracovníkov traťového odvetvia, ktorý zahynuli počas výkonu svojho povolania v rokoch 2021 a 2022.
Odhalenie pamätných tabúl si prišli uctiť aj rodinní príslušníci a bývalí kolegovia tragicky zosnulých železničiarov.






Časť účastníkov pietnej spomienky




Česť ich pamiatke !



V súčasnosti je na Symbolickom cintoríne 49 pamätných tabúľ je na nich 73 tragicky zosnulých železničiarov počas výkonu svojho povolania. Zaslúžia si, aby sme na nich pamätali a zaspomínali si na nich. Veď aj oni svojimi životmi písali časť železničnej dopravy, či to už zahynuli z ich viny, alebo aj vinou druhých.

Spomienkový dokument je aj na mojom kanáli Youtube - Symbolický cintorín železničiarov



Text: Miloš Slávik
Foto: Kamil Kočiško, Robert Bíro, Miloš Slávik

Verzia pre tlač Pošli priateľovi
Komentáre
Zobrazenie:
Názory sa nemusia sa zhodovať s názorom redakcie. Redakcia za ne nepreberá zodpovednosť
lajos
Zaslaný: 19.09.2022 16:33  
Administrátor
Založený: 01.07.2009
Miesto:
Príspevkov: 14226
 Re: Symbolický cintorín železničiarov
Vážený pane Sláviku, díky za tento příspěvek.
Je to téma netypické, téma smutné, ale ať už se nám to líbí, nebo ne - stalo se to nedílnou součástí náročné a odpovědné práce na železnici.
Je to moc hezká myšlenka, vzdát hold kolegům, kteří se už nikdy nevrátili ze služby. Nezapomínat na ně a současně připomínat jejich tragické osudy i jako varování a ponaučení ostatním.
:flower:
Ronoath
Zaslaný: 05.10.2022 10:00  
Založený: 02.10.2022
Miesto:
Príspevkov: 3
 Re: Symbolický cintorín železničiarov
Chodím sem už nějaké roky, ale až tento příspěvek mě pohnul se registrovat. Měl bych totiž dotaz: Nevíte, zda někdo slaví pravidelně mši svatou za zemřelé železničáře? Párkrát jsem ji již sloužil, jednou dokonce v tradičním římském ritu, ale zajímalo by mě, zda na Slovensku existuje nějaká pravidelná mše svatá za železničáře.
cas


Viliam
prispejteFotkaStručneČlánok
spolupracujeme
ČD Cargo a.s.

KHT Zvolen

Železniční magazín

TRAINFOTO.eu

IHO.hu

klubmodryhorizont.sk
 
Spomienka na Pala
uzivateliaPoužívateľov online: 47 Používateľov v sekcii
Obrazom aj slovom: 3

Registrovaných: 0
Anonymných: 47

Viac ...