Domovská stránka Obrazom a slovom Aktuálne - stručne Fotogaléria
 
Pokročilé vyhľadávanie
 
RSS
Prihlásenie
Prihlasovacie meno: Heslo:
Obrazom aj slovom
Obrazom aj slovom > Na voľné chvíle ... > Mašinky v Podzámčí, modulová železnica Halič (okr. Lučenec)

Mašinky v Podzámčí, modulová železnica Halič (okr. Lučenec)

 
Klub modulovej železnice vznikol v októbri roku 2006. Pri jeho zrode boli Ing. František Kocian a Ing. Patrik Kotula PhD. Hlavnou myšlienkou činnosti sa stala výstavba modelu miestnej trate č. 126 Žilina – Rajec v podľa skutočnosti, v mierke 1:120 z obdobia 70-tych až 80-rokov.

 

Miestna trať Žilina – Rajec prechádza Rajeckou dolinou obklopovaná raz z jednej, raz z druhej strany riekou Rajčianka. Táto trať bola otvorená 10.10.1899, celá trať merala 21,3 km. Jej prekrásne umiestnenie a zaujímavosť nás presvedčila ju vymodelovať v mierke 1:120 (Foto: KMŽ)Prevádzka na trati sa sústredí do 70-tych a 80-tych rokov. Pre zložitosť modelu sme sa rozhodli zredukovať celkovú dĺžku modelu na 50,4 m a prispôsobiť tvar modelu na zostavenie aj v priestoroch akými sú telocvične a kultúrne sály. Model sa skladá so 6 staníc – Rajec, Konská, Porúbka, Lietavská Lúčka, Bytčica a upravená Žilinka, nahrádzajúca stanicu Žilina. Úseky medzi stanicami sa skladajú celkovo z 23 oblúkových a 7 priamych modulov s modelmi niektorých zaujímavých miest ako Poluvsianska ihla , mostné provizórium cez potok Svinianka, ďalšie premostenia cez rieku Rajčianka, hlavné železničné prejazdy a pod.


Pri vstupe do sály kultúrneho domu v Haliči ako prvé návštevníkov upútala dvojica modelových rotúnd s točňami. S lokomotív, ktoré sa nachádzali môžem spomenúť 752.020, T679.1427, M62-100, dvojica Cé-nul a pod. (Foto: Ing. Ivor Tomana)

Pohľad na jednu z rotúnd s točňou patriaca kolegovi Janovi Lajtošovi. (Foto: Ing. Ivor Tomana)

Východzia a konečná stanica súpravových vlakov – depo Žilinka. Parná lokomotíva je rady 377 (Foto: Rado)

V stanici Bytčica čakajú na odchod čmeliak 771.175 s prázdnymi Falls do Cementárne Lietavská Lúčka, Pegas 752.047 s Uacs takisto do CLL a Sergej T679.1006 so zmeskou do Lietavskej Lúčky (Foto: Rado)


Druhou stanicou po Bytčici je Konská pri Rajci nz. Tu dochádzalo ku križovaniu vlakov osobnej a nákladnej dopravy a k posunovacím prácam na manipulačnom vlaku. Staničnú zálohu vykonával Čmeliak 770.058 (Foto: Rado)

Po vykrižovaní sa s osobným vlakom pokračuje Sergej T679.1006 ČSD do svojej cieľovej stanice Lietavská Lúčka (Foto: Ing. Ivor Tomana)

Všetky vlaky na trati jazdili podľa vopred pripraveného cestovného poriadku, ktorý sa musel dodržiavať. Osobný vlak smerujúci z Lietavskej Lúčky do Bytčice vedený motorovým vozňom 820.070 + 2x prívesný vozeň + 820.0x odchádza zo zastávky Zbyňov (Foto: Ing. Ivor Tomana)

Dostali sme sa do cieľovej stanice Lietavská Lúčka. Osobný vlak vedený „Brejlovcom“ T478.374 čaká na odchod do Bytčice v radení 3-krát osobný vozeň + uzavretý poštový vozeň (Foto: Ing. Ivor Tomana)

Známy EkoCell vedený lokomotívou 752.047-1 v stanici Lietavská Lúčka (Foto: Rado)

K Lietavskej Lúčke neodmysliteľne patrí cementáreň. Tu sa nakladajú vozne Uacs, Faccs, ktoré následne sú prestavené do miestnej stanice

Detail na vozeň Uacs (Foto: Rado)
Čmeliak T669.0020 ČSD poväčšinou bol odstavený pri remíze (Foto: Rado)

Okrem modelov mierky TT boli na výstave k videniu aj väčšie modely, medzi ne patrí Vectron S-Rail Lease / ZSSK 383.110, ktorý nesie víťazný polep „Vlakom zodpovedne“ od bulharského autora Konstantin Planinski, BackOnTrack Studios (Foto: Rado)

p. Norbert Findra vystavil na podujatí model Modrého šípa M274.0 (Foto: Ing. Ivor Tomana)

Historické vozne (Foto: Ing. Ivor Tomana)

Parné lokomotívy (Foto: Ing. Ivor Tomana)

Pamätné mince (Foto: Ing. Ivor Tomana)

Svoje zastúpenie mala aj nekoľajová technika v podobe záchranných zložiek (Foto: Ing. Ivor Tomana)

Tabuľky lokomotív, ktoré dnes už neexistujú (Foto: Ing. Ivor Tomana)

Celkový pohľad na koľajište v sále kultúrneho domu v Haliči (Foto: Ing. Ivor Tomana)Na záver by som sa chcel poďakovať všetkým, ktorý sa pričinili o túto akciu: Obec Halič, Klub modulovej železnice, Žilina, Roco, Fleischmann, Turistický Novohrad a Podpoľanie, Banskobystrický kraj, Za horami za dolamiFoto: Ing. Ivor Tomana, Rado
Text: Rado, KŽMŽ

Verzia pre tlač Pošli priateľovi
Komentáre
Zobrazenie:
Názory sa nemusia sa zhodovať s názorom redakcie. Redakcia za ne nepreberá zodpovednosť
lajos
Zaslaný: 07.11.2022 17:06  
Administrátor
Založený: 01.07.2009
Miesto:
Príspevkov: 14337
 Re: Mašinky v Podzámčí, modulová železnica Halič (okr. Lu...
Krásné moduly a moc, moc hezký vozidlový park.
Líbí se mi nápad s takovým pojetím "Rajčianky" :emo03: :number one:
cas


Roman, Romana
prispejteFotkaStručneČlánok
spolupracujeme
ČD Cargo a.s.

KHT Zvolen

Železniční magazín

TRAINFOTO.eu

IHO.hu

klubmodryhorizont.sk
 
Spomienka na Pala
uzivateliaPoužívateľov online: 96 Používateľov v sekcii
Obrazom aj slovom: 4

Registrovaných: 0
Anonymných: 96

Viac ...