Domovská stránka Obrazom a slovom Aktuálne - stručne Fotogaléria
 
Pokročilé vyhľadávanie
 
RSS
Prihlásenie
Prihlasovacie meno: Heslo:
Obrazom aj slovom
Obrazom aj slovom > Fotoprofil > Pracovný rok 2022 - nie vždy je to o Jánošíkoch...

Pracovný rok 2022 - nie vždy je to o Jánošíkoch...

 
Vačšiu časť turnusov v depe pod Malými Karpatami tvorí vozba regionálnej dopravy v okolí Bratislavy a západnom Slovensku. Pre stále začínajúceho rušňovodiča je to možnosť získať rôzne skúsenosti pri tých istých vlakoch na tých istých tratiach. No nie vždy to musí byť len o tých istých súpravách - elektrických ucelených jednotkách. Pre každodenné neschopnosti týchto vratných súprav sa tak do obehov Jánošíkov a PushPullov dostávajú rušne s klasickými vozňami. Poďme sa teda na to pozrieť.

 














Po chladných večeroch počas zimy konečne nastali tie teplejšie. Ešte to síce nebolo ideálne, ale vybehnúť von v krátkom tričku už išlo bez nadávania... Hneď v úvode by som začal fotkou Jánošíka 671.017 s osobným vlakom 4657 z Bratislavy hlavnej stanie do Galanty, pristaveného pri druhom peróne na druhej koľaji, dňa 20.4.2022.





Prepravu vozňov z a do opravy na Východné zabezpečuje súpravový vlak 9691/9690 z BA Nového Mesta, cez hlavnú stanicu na Východné a späť. Večer, dňa 30.4., som si vzal na príprah z hlavnej stanice rušeň 362.020, s ktorým som sa vrátil naspäť. Rušeň 383.107 som nechával v RD BA Východné Nové depo na oprave E0 ("nulka" po ubehnutí určitých kilometrov). Síce nočná z tohto dôvodu (prepravy rôznych rušňov hore/dole) nie veľmi obľúbená, ale ja som sa na tú noc veľmi tešil, pretože...





...hneď v to ráno, 1. mája som Sviatok práce oslávil obrovským "kariérnym" postupom. Po necelých piatich rokoch vo firme som si odviezol prvý "veľký" vlak kategórie EC, ktorý cez naše územie prechádza. Rušeň 380.013 v čele EN 477 pózuje po zastavení v stanici Nové Zámky, v stanici, odkiaľ som tieto rušne s nadšením a obdivom sledoval ako stredoškolák a sníval, že raz na tom budem jazdiť.





Ale naspäť k regionálnej vozbe - pri Jánošíkoch. Na fotke je dňa 12.5. nachystaný osobný vlak 2058 z Pezinka do Malaciek tvorený Jánošíkom č. 6. Slnko už ukazuje svoju silu a príjemne hreje počas pauzy tvorenej obratom.





Ráno, dňa 26.5. sa mi podarilo v Nových Zámkoch odfotiť dve vlajkové lode spoločnosti ZSSK, a. s.. Po malom posune s Vectronom 383.102 (pridanie lôžkového vozňa od Poľany R 800) som si tak mohol odfotiť už ucelený vlak EC 282 pár minút pred odchodom do Prahy.





Nie veľmi slávna "mačkopsovitá" súprava na RExoch medzi Bratislavou a Novými Zámkami. Cestujúci je síce rád za väčšiu kapacitu vo vlaku, ale železničiari majú viac starostí s ich vozbou. Je to kvôli nabíjačom, ktoré pri výpadku aktivujú pružinovú brzdu, ktorá pri jazde vlaku zvykne zadymieť. Na fotke je dňa 30. mája odfotená ako Sv 9620 - je to návoz z BA Nového Mesta na hlavnú stanicu v čele s rušňom 361.125.





Po zastavení osobného vlaku 4651 z BA do Šale nastáva asi hodinka pauzy na hygienu rušňa 381.002 v podobe umytia okien, madiel, zametenia stanovišťa a vlastne všetkého, čo patrí k odovzdaniu ďalšiemu kolegovi. Pretože vždy sa nájde pár jedincov, ktorý mašinku odovzdávajú v stave v akom by si ho radi našli.





9. júna som celý deň výletoval od Kútov až po Trnavu s Jánošíkom č. 10. Na fotke je počas menšej pauzy v Kútoch nachystaný ako osobný vlak 3017 cez Bratislavu.





Hodinky ukazujú krátko po piatej hodine ráno a v BA na odstavnom koľajisku pri hlavnej stanici vládne ruch. Z jedného konca vlaky odchádzajú do rannej špičky a vzápätí na to sa odtiaľ vlaky vracajú naspäť. Po vypití kávy nastal čas fotky počas východu Slnka z trónu rušňa 350.019 v čele IC 521 na koľaji č. 209 dňa 19.6.2022.





V rovnaký deň, ale o pár minút neskôr som preskočil do EN 477, v čele ktorého bol rušeň 380.002. Avšak v tých časoch, kvôli zosuvu pôdy na trať pri Szobe to nešlo klasicky cez Nové Zámky, ale už na hlavnej stanici to odbočilo na trať cez Rusovce do Maďarska. Na fotke je zachytený odklonový EN 12477 v Rajke po vystriedaní sa s maďarským kolegom, ktorý to berie ďalej do Budapešti.





O pár dní na to, 22. júna som sa dostal aj do Šurian s rušňom 362.018. Na fotke je už nachystaný REx 1850 do Bratislavy hlavnej stanice. Od Palárikova, kadiaľ som doteraz jazdil, je to síce len 8 kilometrov, avšak stále je to bližšie k domovu a tým bol pre mňa ten okamih dôležitejší - jazdiť na miestach, kde som strávil ako malý veľa času.





Dopravná situácia dňa 28.6. mi dovolila si odfotiť osobný vlak 4651 z BA do Šale kúsok za predzvesťou do Senca. V tom čase ešte rušeň 381.002 jazdil len s malými problémami. Momentálne je súprava nahradená inými rušňami kvôli poruche na striedavom hlavnom vypínači.





Medzipristátie dňa 30.6. na našej nahlavnejšej stanici v Bratislave po ceste z Nových Zámkov do Malaciek. Jánošík č. 2 tak vyčkáva ako osobný vlak 2042 na svoj odchod na štvrtej koľaji.





Najhoršia verzia Pushpullu je tá obiehacia, a je jedno, že s akým rušňom. Viac starostí, viac problémov... Dňa 8.7.2022 sa tak obiehalo s rušňom 361.106, dokumentuje to aj fotka osobného vlaku 4624 pred Sládkovičovom.





Hugo 350.004 v čele 521 pózuje pod bratislavským hradom dňa 23.7.2022.





Niekedy nie je mašinka schopná komunikovať s PushPullom, no inokedy mašinka je ale vozne to nechcú. Možno by niekto nadával, ale vtedy som sa cítil ako vlak s tými štyrmi vozňami Bdteer. Predčasný príchod do zastávky Pusté Úľany dňa 29.7. s osobným vlakom 4651 mi dovolili, aby som si daný vláčik odfotil v ranných lúčoch vychádzajúceho Slnka.





Vectrony sa v čele EC vlakov objavujú čoraz častejšie. Nebolo tomu inak ani 10. augusta, keď sa v čele EN 477 objavil rušeň 193.696 ČD. Fotka vznikla po zastavení v hraničnej stanici Štúrovo a odovzdaní vlaku kolegovi spoza hraníc.





Pri nástupe do služby dostávam hneď knižku od rušňa 350.002 s požiadavkou, aby som ju išiel vyviesť na EC 131 a spravil tak preprah. Preto som sa dňa 13.8. s radosťou pustil do toho, lebo som vedel, že vznikne aj fotka na koľaji 1b na našej hlavnej stanici v BA pri čakaní na vlak zo Záhoria.





Po vyše týždni, dňa 24. augusta, počas nočnej som bol zobrať Vectrona po nulke v RD Východné na Novom depe. Keďže už bolo neskoro a dostať tam sa MHDčkou bolo veľmi obtiažne, ako taxík som mal rušeň 350.016. Pri zastavení pred vchodovým návestidlom 1S na vchodovú skupinu Juh si tak fotím Rv 78941 pri začínajúcom daždi.





Jánošík č. 14 je v Kútoch pripravení na odchod s vlakom 3017 do Trnavy. V ten deň, 7.9. bolo krásne a ideálne počasie na šantenie po našich tratiach.





Rekonštruckiu výhybiek a prebiehajúcu výluku v žst. Dvory nad Žitavou postihol aj EC 130, ktorý dňa 9.9. čakal protiidúci vlak pred vchodovým návestidlom. V čele bol rušeň 350.002 a tak som neváhal ani sekundu a využil situáciu na zdokumentovanie.





V tento rok si konečne dorábam aj striedavú trakciu. Bolo tomu tak aj dňa 6.10., kedy som jazdil s rušňom 263.012 na osobných vlakoch pod dozorom skúsenejšieho rušňovodiča. Jedným z vlakov bol aj osobný vlak č. 4625, ktorý čakal pred vchodovým návestidlom do Nových Zámkov. Chýbajúca prvá traťová koľaj z dôvôdu rekonštrukcie medzi Novými Zámkami a Palárikovom tak mení trať na nepoznanie.





363.133 so súpravovým vlakom 9671 z BA hlavnej stanice cez BA Raču do BA Nového Mesta stojí pred svojou konečnou stanicou dňa 12.10.2022.





24. októbra nahradili štyri vozne s rušňom 363.101 súpravu PushPull na osobnom vlaku 4621. V ten deň mali v BA vo Vajnoroch nejakú poruchu, tak dopravná situácia umožňovala asi 20 minútovú nechcenú prestávku pred vchodovým návestidlom.





Laminátka 240.030 s osobným vlakom 4617 dňa 3.11. stojí v žst. Trnovec nad Váhom na uvoľnenie koľaje do Tvrdošoviec, pretože výluka je aj tam.





Už spomínaná mačkopsovitá súprava na RExovi 1876 z Nových Zámkov do Bratislavy stojí pred Sládkovičovom počas poruchy zabezpečovacieho zariadenia. V ten deň, 9. novembra bola v čele laminátka 240.136.



Som rád, že ste sa dostali až sem a snáď sa niekedy uvidíme aj na trati. Dovidenia pri trati - priatelia !

autor: Lukáš Tinák (Luko3105)

Verzia pre tlač Pošli priateľovi
Komentáre
Zobrazenie:
Názory sa nemusia sa zhodovať s názorom redakcie. Redakcia za ne nepreberá zodpovednosť
lajos
Zaslaný: 06.03.2023 15:54  
Administrátor
Založený: 01.07.2009
Miesto:
Príspevkov: 14299
 Re: Pracovný rok 2022 - nie vždy je to o Jánošíkoch...
Luko, hezky napsané, nafocené :number one:
Obávám se, že kdybych obdobně slovem a obrazem pojednal o mojí práci, sotva by to někoho zaujalo. A to jsme pořád v kategorii železničních kolejových vozidel :emo03:
Luko3105
Zaslaný: 07.03.2023 8:43  
Spolupracovník
Založený: 23.04.2012
Miesto: Podhájska
Príspevkov: 19056
 Re: Pracovný rok 2022 - nie vždy je to o Jánošíkoch...
ďakujem :kvetinka: Ale určite sa nájde niečo aj od teba, na čo by sme sa radi pozreli :papa:
johny_pal
Zaslaný: 14.03.2023 19:19  
Založený: 07.07.2009
Miesto: Turzovka, Skalica
Príspevkov: 215
 Re: Pracovný rok 2022 - nie vždy je to o Jánošíkoch...
Sa cudujem ze si na tie poschodove vozne PushPullov ak im fakt pomahaju nedaju opciu a nedoobjednaju si ich.
cas


Oldrich
prispejteFotkaStručneČlánok
spolupracujeme
ČD Cargo a.s.

KHT Zvolen

Železniční magazín

TRAINFOTO.eu

IHO.hu

klubmodryhorizont.sk
 
Spomienka na Pala
uzivateliaPoužívateľov online: 133 Používateľov v sekcii
Obrazom aj slovom: 2

Registrovaných: 0
Anonymných: 133

Viac ...