Domovská stránka Obrazom a slovom Aktuálne - stručne Fotogaléria
 
Pokročilé vyhľadávanie
 
RSS
Prihlásenie
Prihlasovacie meno: Heslo:
Obrazom aj slovom
Obrazom aj slovom > Z tratí ŽSR a SŽDC > Orient Express opäť na Slovensku!

Orient Express opäť na Slovensku!

 
Aj tento rok zavítal na Slovensko najznámejší vlak sveta – Venice Simplon Orient Express. Stalo sa tak v piatok 9. júla 2010, keď sa cez Bratislavu a Žilinu vybral do poľského Krakowa. Keďže sa z Londýna do Benátok cez nás už nevráti, pozrieme sa hľadáčikom objektívu na jeho cestu na sever Európy.

 

Už dlhšie sa medzi fanúšikmi železníc špekulovalo, ktorý rušeň sa postaví do čela tohto legendárneho vlaku. Keďže ním mal byť rušeň rady 350 „gorila“, tak sa asi najviac hovorilo o retro 350.004 prezývanej aj Hugo. Špekulácie sa potvrdili a želania splnili keď sa deň pred príchodom Orient Expressu vybral Hugo z EC 275 do stanice Bratislava Nové Mesto, kde sa podrobil očistnej kúre. V posledných lúčoch slnka sa v čele súpravového vlaku vybral nablýskaný do bratislavského depa kde čakal na svoj veľký deň.

Taliansko-Rakúsku hranicu prekročil Orient Express s 5-minútovým náskokom. Do čela vlaku sa postavil červený taurus 1116.281 ÖBB. Nasledujúca fotografia ho zachytáva počas jedinej zastávky v Rakúsku - v Knittelfelde.


Je krátko po polnoci a do bratislavskej Petržalky dorazil Orient Express. V čele vlaku sa vyníma nablýskaná červená klasika 1116.181 ÖBB, na ktorej vystriedanie už v stanici čakal Hugo, ktorý sa čistotou tiež nenechal zahanbiť. Vlak dorazil s 15 minútovým náskokom, ktorý spôsobila kratšia 12-vozňová súprava (namiesto 15), ktorá si nevyžadovala dodatočný príprah cez rakúsky Semmering.

Po krátkej zastávke v Petržalke nasledovala dlhšia, prevádzková v stanici Nové Mesto, kde vlaková súprava vypustila použitú vodu a doplnila zásoby čerstvou. Presne o 3.19 hod. sa mimoriadny vlak 30716 pod rúškom letnej noci vybral ďalej na svoju cestu Slovenskom.


Aj vďaka nepriaznivej časovej polohe neprilákal Orient Express k trati toľko fanúšikov ako po ostatné roky. Narastajúci časový náskok vlaku mňa vyhnal až 170 kilometrov od Bratislavy, za Považskú Bystricu, čo mi umožnilo odniesť si predsa len slnečný záber Huga v čele Orient Expressu.


Štafetu potom prebrali žilinskí kolegovia, ktorí si na Huga počkali najskôr ako sa s malebnou súpravou vlní okolo Hričovskej priehrady.

Počas ďalšej prevádzkovej zastávky na žilinskej zriaďovačke bol na koniec vlaku zavesený postrk, ktorý mal pomáhať Hugovi prekonať stúpanie k poľskej hranici. Nasledujúce fotografie zachytávajú Orient Express švihajúci si to po novom koridore už s postrkovým peršingom 162.002 cez pomyselnú bránu medzi Považím a Kysucami, Brodnom.
Časovo najideálnejším miestom na fotografovanie tohtoročného Orient Expressu boli Kysuce. Nasledujúca fotografia zachytáva Huga s Orientom pred Kysuckým Novým Mestom.
(foto : Matej Babič)

Orient Express na poľskom území


Polské dvojdílné stroje řady ET41 známé pod přezdívkou "jamnik" neboli jezevčík, nebo také "Bolek a Lolek" podle postaviček známého polského kresleného seriálu, čekají ve stanici Skalité na cestu do kopce do polské stanice Zwardoň. Pravý stroj s číslem 41 se nedlouho před příjezdem vlaku VSOE přemístil strojovou jízdou do Zwardoně, aby tam přebral štafetu od slovenských strojů. Levý stroj s číslem 86 vyčkal se svým nákladním vlakem průjezdu VSOE, poté ještě návratu slovenských lokomotiv a do Zwardoňe pak dorazil krátce po odjezdu expresu směrem do Krakowa.


Polský jamnik s exkluzivním číslem ET41-41 přijíždí ze Skalitého do Zwardoňe několik minut před příjezdem soupravy VSOE, aby zde nastoupil do jejího čela. Na rozdíl od minulého roku neměla tentokrát dvojčlenná lokomotivní četa bílé košile ani kravaty. Snad aby tím nepřivolala nepříjemnost v podobě nečekané neschopnosti svého stroje, tak jako se to stalo před rokem...


VSOE v čele s Hugem 350.004 právě vyjíždí z lesa od Serafínova a v oblouku přejíždí hranici mezi Slovenskem a Polskem. Podjíždí silniční nadjezd do místní části Groň a vjíždí na zhlaví stanice Zwardoň.


Retro Hugo se soupravou VSOE zastavuje na třetí koleji druhého nástupiště zwardoňské stanice a vyčkává odpojení a odstoupení ze soupravy.


Polský kolega začíná manévr přepřahu výjezdem za zhlaví stanice...


Hugo najíždí na svého kolegu - lokomotivu 162-002, která z role postrku mezitím odstoupila z konce soupravy. Po nastoupení slovenské vlakové čety se dvojice strojů ihned vrátila zpět na slovenské území, aby zde vyčkala připojení na osobní vlak, který ji dopravil do Žiliny.


Polská ET41-41 již v čele prestižního vlaku. Poláci si dávali na čas asi trochu více než by se slušelo, no nakonec "Orient" úspěšně vyrazil ze Zwardoně směrem ke Krakowu. Cestující si dopřávali ranní kávu a těšili se ze začínajícího krásného vysluněného dne.


Dvojice slovenských strojů se ze Zwardoně strojově přemístila do Čadce, kde byla připojena na závěs vlaku Os 3911, který je dovezl do Žiliny. Průjezd nezvyklé soupravy osobního vlaku, kde ještě na konci byla připojena motorová souprava 912-001 + 811-017, byl zachycen v Žilině-Budatíně. V Žilině lokomotivy poté odjely z nástupiště do místního depa.


Hugo sa do Bratislavy vrátil ešte v ten istý deň na príprahu 350.007 na rýchliku R 708 Dubeň.


Dúfame, že sa vám naše fotografické ohliadnutie za jednou z udalostí roka páčilo a tešíme sa na stretnutie s vami pri trati, trebárs aj o rok pri naháňaní legendárneho Orient Expressu.Autori: Juraj Streber, Marián Končelik, Peter Vlček, Martin Ostruszka
Sprc:

Verzia pre tlač Pošli priateľovi
Komentáre
Zobrazenie:
Názory sa nemusia sa zhodovať s názorom redakcie. Redakcia za ne nepreberá zodpovednosť
3michal
Zaslaný: 12.07.2010 0:10  
Založený: 04.11.2009
Miesto: Spišská Nová Ves / Žilina
Príspevkov: 262
 Re: Orient Express opäť na Slovensku!
Ďakujem všetkým zá nádhernú reportáž so skvelými fotkami :apl: :apl: :apl: :kvetinka: ľutujem, že som nešiel :-(
MATOT
Zaslaný: 12.07.2010 13:59  
Založený: 01.07.2009
Miesto: Považská Bystrica
Príspevkov: 1072
 Re: Orient Express opäť na Slovensku!
Perfektná Reportáz.A hlavne Fotto.Ja si nanho pocíham tuna v Nemecku a potom sem pridám Fotto do Komentu ! :papa: :ejha:
marcelino
Zaslaný: 12.07.2010 17:06  
Založený: 15.08.2009
Miesto: Ochodnica / Texas
Príspevkov: 123
 Re: Orient Express opäť na Slovensku!
A toto bola vlastne historicky prvá návšteva gorily v Poľsku a vo Zwardoni. Nie? :-)
420.962
Zaslaný: 12.07.2010 18:56  
Založený: 01.09.2009
Miesto: Bratislava, Poprad
Príspevkov: 268
 Re: Orient Express opäť na Slovensku!
Nie, nebola.. už v roku 2008 si 350.003 spolu s 162.001 a 163.117 si okúsili poľské koľaje

>>odkaz (http)<<
MATOT
Zaslaný: 16.07.2010 8:21  
Založený: 01.07.2009
Miesto: Považská Bystrica
Príspevkov: 1072
 Re: Orient Express opäť na Slovensku!
Tu na tomto webe sú zobrazene vsetky casové údaje jázd VSOE !

>>odkaz (http)<<

:papa:
MartinO
Zaslaný: 19.07.2010 11:23  
Založený: 19.07.2010
Miesto:
Príspevkov: 2
 Re: Orient Express opäť na Slovensku!
Pro zájemce video "Odjezd VSOE po přepřahu ve Zwardoni do polského vnitrozemí..."

>>odkaz (http)<<
cas


Hugo
prispejteFotkaStručneČlánok
spolupracujeme
KHT Zvolen

LTE Slovakia

Železniční magazín

SPDŽ Žilina

TRAINFOTO.eu

IHO.hu

klubmodryhorizont.sk
 
Spomienka na Pala
uzivateliaPoužívateľov online: 40 Používateľov v sekcii
Obrazom aj slovom: 3

Registrovaných: 0
Anonymných: 40

Viac ...