Domovská stránka Obrazom a slovom Aktuálne - stručne Fotogaléria
 
Pokročilé vyhľadávanie
 
RSS
Prihlásenie
Prihlasovacie meno: Heslo:
Obrazom aj slovom
Obrazom aj slovom > Fotografia na nedeľu > S Karkulkou do Brezovej pod Bradlom

S Karkulkou do Brezovej pod Bradlom

 
Osobná doprava na záhoráckej lokálke z Jablonice do Brezovej pod Bradlom bola zastavená v roku 2003. Preto som si nenechal ujsť jedinečnú a bohužiaľ asi poslednú príležitosť previezť sa touto traťou mimoriadnym historickým vlakom, ktorý sa v sobotu 7. mája vybral do týchto končín. Brezovská lokálka je totiž na zozname tratí ŽSR, ktoré sú navrhnuté na úradné zrušenie.

 

Súprava bola zostavená z piatich dvojnápravových historických vozňov, ktoré ťahala Karkulka T 444.0060. Vlak bol vypravený z príležitosti narodenín portálu vlaky.net na trase Bratislava – Trnava – Jablonica – Brezová pod Bradlom – Jablonica – Kúty – Bratislava. V úseku Jablonica – Brezová boli vypravené dva páry vlakov, vrátane fotovlaku z Brezovej do Jablonice – s dlhšími pobytmi v zastávkach a opakovanými rozjazdmi.Historický vlak je v Jablonici pripravený na odchod do Brezovej
Príchod do Brezovej pod Bradlom. Niektorí (neželeznične zaujatí) účastníci využili pristavený autobus na neďalekú Mohylu Milana Rastislava Štefánika, na ktorej práve prebiehala pietna spomienka z príležitosti 92. výročia jeho úmrtia.

Karkulka pri obiehaní súpravy na konci trate v km 11,8.


Fotovlak pred odchodom z Brezovej do Jablonice.


Prevádzka na 12-kilometrovej miestnej trati z Jablonice do Brezovej bola zahájená 6. septembra 1899 dvomi pármi vlakov. Na trati sa nachádzajú zastávky Jablonica obec, Osuské, Hradište pod Vrátnom (tu bolo aj nákladisko), Brezová pod Bradlom zastávka a konečná stanica Brezová pod Bradlom. Zaujímavosťou je, že prívlastok „pod Bradlom“ získala stanica aj rovnomenná obec až v rokoch 1926-1928, po dokončení mohyly na Bradle. Po zastavení osobnej dopravy v roku 2003 sa tu o rok neskôr uskutočnilo nakrúcanie filmu Konečná stanica.Pózovanie na zastávke Brezová pod Bradlom, pod mohylou a solárnymi panelmi.
Do tunajšieho národného podniku Kovové tkaniny bola v roku 1958 vybudovaná vlečka, v traťovom kilometri 9,7. Časom sa názov podniku zmenil na Pružinárne a strojárne a po roku 1990 došlo k poklesu prepravy po železnici a postupný útlm využívania vlečky.Ďalšia zastávka fotovlaku bola v Hradišti pod Vrátnom. Mechanické závory na ručný pohon boli po zastavení osobnej dopravy znefunkčnené.


Zastávka Osuské a jej plechový prístrešok.Prejazd s krátkym pobytom na zastávke Jablonica obec.
Na záver sa pozrieme na Karkulku so staničnou budovou v Brezovej pred spiatočnou jazdou do Bratislavy a pod typickou kulisou železničnej stanice Kúty – jej vodojemom.Text a foto: mirec116

Verzia pre tlač Pošli priateľovi
Komentáre
Zobrazenie:
Názory sa nemusia sa zhodovať s názorom redakcie. Redakcia za ne nepreberá zodpovednosť
mirec116
Zaslaný: 15.05.2011 7:59  
Založený: 11.07.2009
Miesto:
Príspevkov: 3059
 Re: S Karkulkou do Brezovej pod Bradlom
Viac fotografií z jazdy je v reportáži na mojom blogu: >>odkaz (http)<<
lajos
Zaslaný: 15.05.2011 7:59  
Administrátor
Založený: 01.07.2009
Miesto:
Príspevkov: 12962
 Re: S Karkulkou do Brezovej pod Bradlom
Ta jízda byl vynikající nápad. Kdo ví, kolik příležitostí ještě bude tu lokálku projet.
Fotky jsou pěkné, ovšem dech bere ten pohled na "solárko" a Bradlo v pozadí - ale viděl jsem na vlastní oči, není co dodat... :angel:
Chybí tady jen to "karkulčino" temné vrčení k dovození atmosféry toho krásného májového dne. :flower:
Mirec - anebo jiní blízko Jablonici situovaní: jezdí tam ještě nákladní obsluha ? Co měly znamenat ty hromady uhlí a bagr na place vedle kolejí - že by ještě nějaký dovoz uhláčků existoval ?
cas


Félix
prispejteFotkaStručneČlánok
spolupracujeme
KHT Zvolen

LTE Slovakia

Železniční magazín

SPDŽ Žilina

TRAINFOTO.eu

IHO.hu

klubmodryhorizont.sk
 
Spomienka na Pala
uzivateliaPoužívateľov online: 41 Používateľov v sekcii
Obrazom aj slovom: 6

Registrovaných: 1
Anonymných: 40

BananaPie, Viac ...