Domovská stránka Obrazom a slovom Aktuálne - stručne Fotogaléria
 
Pokročilé vyhľadávanie
 
RSS
Prihlásenie
Prihlasovacie meno: Heslo:
Obrazom aj slovom
Obrazom aj slovom > Fotografia na nedeľu > S " Magdou " do Medzilaboriec a Lupkówského tunela

S " Magdou " do Medzilaboriec a Lupkówského tunela

 
V sobotu 30. júla organizovalo občianske združenie KHKV Haniska pri Košiciach jazdu z Košíc, cez Trebišov, Humenné a Medzilaborce do Lupkówského tunela a späť. Táto trať bola kedysi dvojkoľajná a predstavovala dôležitú spojnicu Uhorska a Haliče. V poslednom období však zaznamenala výrazný útlm - odklonová nákladná doprava na tomto hraničnom priechode bola ukončená v januári tohto roku a posledný osobný vlak išiel na konci leta 2010.

 


Jazda historickej Magdy M 131.1125 s prívesným vozňom Clm 5-2145 teda bola možnosťou po ročnej pauze previezť sa a vyfotografovať vlak v jednom zabudnutom kraji východného Slovenska.


Prvé fotografie zachytávajú historický vlak v Strážskom a Radvani nad Laborcom. Obloha bola počas celého dňa zatiahnutá, pršalo však iba v Medzilaborciach.

Železničnú trať z Michalian cez Trebišov, Bánovce nad Ondavou, Humenné, Medzilaborce do poľského Přemyslu postavila Prvá uhorsko-haličská železnica. Pohraničný úsek trate bol uvedený do prevádzky ako posledný v roku 1874. Trať bola zdvojkoľajnená v roku 1882 z dôvodu veľkého vojenského strategického významu. Po prvej svetovej vojne bola druhá koľaj z Bánoviec nad Ondavou cez Medzilaborce do výhybne Vydraň znesená v roku 1920, z Michalian do Bánoviec v roku 1932. Druhá koľaj poslúžila na vyrovnanie dlhu voči víťazným mocnostiam (!), keďže Československo prevzalo okrem územia aj časť uhorského dlhu. Druhá koľaj v úseku Vydraň - výhybňa Víťazstva vydržala až do roku 1995!


V Medzilaborciach bola dvojhodinová prestávka, ktorú väčšina využila na posilnenie sa výborným gulášom na stanici a prehliadkami Múzea moderného umenia Andyho Warhola a pravoslávneho Chrámu svätého Ducha. Domáci obyvatelia sa mohli previezť historickým motorovým vozňom do zastávky Vydraň a späť.Príchod a pobyt na zastávke Medzilaborce mesto, kde nastupuje väčšina účastníkov jazdy do tunela. Magda prívesný vozeň pri jazde k štátnej hranici tlačila, z dôvodu správneho radenia súpravy pre fotografovanie s portálom Lupkówského tunela. Zastávka Medzilaborce mesto je dnes " vďaka " chýbajúcemu nápisu anonymná...


Na trati sa kedysi nachádzali zastávky Vydraň, Palota a tesne pred tunelom zastávka Víťazstva. Náš vlak však zastavil až pri strážnom domčeku pri tuneli a po výstupe účastníkov sa presunul do tmy tunela. Odtiaľ pomaly vychádzal za účasti množstva fotoaparátov.


Lupkówský tunel bol pôvodne dlhý 416 metrov, z toho 234 metrov na slovenskej strane. Postavili ho hneď ako dvojkoľajný v roku 1874, aj keď železničná trať bola zdvojkoľajnená až o osem rokov neskôr. Jeho výstavbu sprevádzali veľké problémy, podľa pôvodného projektu mal byť dlhý dokonca až 750 metrov. Dnes je tunel o 30 metrov kratší. Počas druhej svetovej vojny bol totiž dvakrát vyhodený do vzduchu a pri povojnovej obnove bol poľský portál tunela posunutý hlbšie oproti pôvodnému. Červená armáda kvôli zničenému tunelu v decembri 1944 postavila 3,5 km preložku s úvraťou a veľkým prevýšením, ktorá tunel obchádzala. Opravený tunel bol slávnostne odovzdaný do prevádzky 7. novembra 1946 - na výročie Veľkej októbrovej socialistickej revolúcie. Slovenský portál je dodnes dvojkoľajný, na rozdiel od poľského.


Nápis na tunelovom portáli v preklade: Čo germánska zloba zničila, bratská ruka sovietskej armády postavila.


Osudy osobnej a nákladnej dopravy po druhej svetovej vojne na tejto trati sú už prakticky len epizódne. Osobné vlaky jazdili z Medzilaboriec len do zastávky Víťazstva pri tuneli a aj to len do roku 1977. Tranzitná nákladná doprava trvala od 70. rokov 20. storočia do roku 1988. Po zmene režimu začali nákladné vlaky jazdiť cez tunel až v roku 1996, osobná doprava o tri roky neskôr. Slabá prevádzka dvoch párov osobných vlakov sa však v posledných rokoch postupne obmedzila iba na víkendy počas turistickej sezóny a v rámci redukcie spojov 1. mája 2011 bola zrušená úplne. V máji 2009 došlo z dôvodu hospodárskej krízy k zastaveniu aj nákladnej dopravy. Nákladné vlaky sa na lupkówskú trať vrátili iba počas nezjazdnosti susedného prechodu Plaveč - Muszyna kvôli následkom záplav rieky Poprad, od júna 2010 do januára 2011.Niektorí účastníci patria už dlhé roky k inventáru železničných akcií na Slovensku


Text a foto: mirec116

Verzia pre tlač Pošli priateľovi
Komentáre
Zobrazenie:
Názory sa nemusia sa zhodovať s názorom redakcie. Redakcia za ne nepreberá zodpovednosť
Maarek
Zaslaný: 07.08.2011 11:06  
Spolupracovník
Založený: 25.06.2010
Miesto: České Budějovice
Príspevkov: 4328
 Re: S " Magdou " do Medzilaboriec a Lupkówské...
Pekný článok a vydarená akcia,škoda,že nevyšiel ten Lupkow :apl: :papa:
lajos
Zaslaný: 07.08.2011 12:09  
Administrátor
Založený: 01.07.2009
Miesto:
Príspevkov: 13365
 Re: S " Magdou " do Medzilaboriec a Lupkówské...
Miro,
díky za oživlou vzpomínku na opravdu odlehlou trať. Moje první návštěva u tunelu byla provázena ještě horším počasím a samotou. Jen duch Banderovců a šum lesa mne tam doprovázel.
Fotky pěkné a ta "dispečerská" je najlepší :kvetinka:
Pista
Zaslaný: 11.08.2011 20:46  
Založený: 11.08.2011
Miesto: Zlaté Moravce
Príspevkov: 26
 Re: S " Magdou " do Medzilaboriec a Lupkówské...
Tá jedna fotka je najlepšia :-D
cas


Róbert
prispejteFotkaStručneČlánok
spolupracujeme
KHT Zvolen

LTE Slovakia

Železniční magazín

SPDŽ Žilina

TRAINFOTO.eu

IHO.hu

klubmodryhorizont.sk
 
Spomienka na Pala
uzivateliaPoužívateľov online: 36 Používateľov v sekcii
Obrazom aj slovom: 4

Registrovaných: 0
Anonymných: 36

Viac ...