Domovská stránka Obrazom a slovom Aktuálne - stručne Fotogaléria
 
Pokročilé vyhľadávanie
 
RSS
Prihlásenie
Prihlasovacie meno: Heslo:
Obrazom aj slovom
Obrazom aj slovom > Z tratí ŽSR a SŽDC > Čo bolo včera, nie je dnes...

Čo bolo včera, nie je dnes...

 
Zdravím Vás, priatelia železnice a mimoriadností s ňou súvisiacich. V dnešnom krátkom sumáre nášho putovania priam do útrob našej matky republiky ukážeme Vám, ako to vyzerá, keď mi v hlave skrsne bláznivý nápad.

 

Pri rannom doučovaní našiel som si čas aj na písomnú konverzáciu s Jožkom na skype. Ten sa odobral na malebnú staničku, pri rieke Hron učupenú, dohliadnuť okom svojim bystrým na hladký priebeh križovania legendárneho Horehronca (na ktorého nové číslo si nijakovsky neviem zvyknúť) a ja som sa venoval anglickej konverzácii. Po Jožkovom návrate zo stanice zablikalo okienko skype-u a ostalo svietiť na výstrahu. Otvorím a čítam: „Na Horehronci dnes 754 036!“ Razom som sa trikrát v jazyku anglickom zakoktal a už len silou vôle dotiahol doučovanie do zdarného konca, pretože sa mi v hlave vynoril dávny sen – vyfotiť si 754 036 na Horehroní v novom šate! Veď to je priam ideálny deň!

Nuž som teda naložil sestru a poďho cez hory-doly do Banskej Bystrice, kde Tomáš práve pristával doma zo školy. Po oznámení plánov rodičovskej vrchnosti neostala už po ňom v krajskom meste ani stopa a o chvíľu sme už brzdili v Medzibrode a naložili už pripraveného Jožiho. Partia kompletná, vyrážame fotiť.


Ja som navrhol Besník, ale Tomáš mi kontroval Ostrou skalou. Hm, ako sme sa presúvali na východ, oblačnosti ubúdalo a pod Ostrou skalou veru bolo úplne jasno. Rád som sa prispôsobil, veď na Besníku sme už fotili. A tak sme čakali na krásnu Víchricu (či Rastislavu – meno, ktoré jej dal pán majster isto symbolizuje jeho lásku k nositeľke tohto mena, a tak ho budeme rešpektovať). Prichádza. Foto Tomáš Sliačan

754 036 pod Ostrou skalou z mojej dielne.Z málinko iného uhla od JožkaA napokon panoramatickejšie od Toma.


S výsledkami sme boli mimoriadne spokojní, a tak sme pokračovali naháňať Horehronca Dolehroním. Musím povedať, fuška! Naveľa naveľa sme ho dobehli v Heľpe a takto sme zaimprovizovali v Závadke nad Hronom.
Najkrajšie sa s ňou popasoval Jožko.Tomo sa taktiež nedal zahanbiť...
No a ja, opatrný vo veciach dopravných, nestihol som už prebehovať cez cestu s pomerne hustou premávkou, a ukryl som krásavicu do dobrej buriny. Ale tie telegrafné stĺpy mi imponovali.Nasadli sme do presuvného prostriedku a šmyk za Polomku. Tam bolo spočiatku Slnko skúpe a Jožkovi mašinku veľmi nasvietiť nechcelo.


Voči Tomovi bolo už máličko štedrejšie. O krkolomných akrobaciách pri zhotovovaní týchto fotiek radšej pomlčíme, predsa, mohli by nás prenasledovať príslušníci.
Nastal bleskový presun ďalej. Za nasledovné fotostanovisko sme si zvolili Chvatimech, ale teda, tieklo zo mňa ani z koňa, ledva, že som dobehol a vyškriabal sa na pár šteblíkov môjho obľúbeného typu elektrického stĺpa.A takto som si podal Rastislavu v Chvatimechu jaa o pár metrov ďalej na ňu aj s vchodovou mechanikou poľoval Tomáš.Potom sme už zvoľnili tempo, ale dokumentačne sme si mašinku cvakli ešte na dvoch miestach:
V Medzibrode, už značne ponurom a skúpom na Slnka lúče ..........a v Slovenskej Ľupči, kde ani vysoké ISO vďaka Tomovej skvelej editorskej schopnosti nezničilo krásnu bodku za týmto výletom, ju odfotil Tomáš.


Občas sa treba uvoľniť, podľahnúť pokušeniam a navzdory mnohým okolnostiam vydať sa za svojím koníčkom i ďalej, než len za humno Dlžín či Konopísk. Zvlášť, keď sa cyklicky vrátim k titulku tohto krátkeho rozprávania – štvorky sme na Horehroncoch mávali každý deň, a neboli to štvorky všelijaké! Renátka, Petra a Michaela ostali hlboko vryté v spomienkach nejedného fotografa či cestujúceho. Ako miznúce stopy zastreté časom a modernizáciou vozidlového parku ostalo z nich len občasné nasadenie, ktoré vyženie fotografa k trati. O to intenzívnejšie, ak sa tam objaví jedna z retro krásavíc. Verím, že s nami zdieľate radosť z tohto parádneho neplánovaného výletu a že Vás fotky zaujali. Dovidenia pri trati, priatelia!

Sprievodné slovo: Maroš Kubík
Foto: Jozef Huťka, Tomáš Sliačan, Maroš Kubík

Verzia pre tlač Pošli priateľovi
Komentáre
Zobrazenie:
Názory sa nemusia sa zhodovať s názorom redakcie. Redakcia za ne nepreberá zodpovednosť
augustus
Zaslaný: 07.09.2012 0:15  
Založený: 22.05.2011
Miesto:
Príspevkov: 7386
 Re: Čo bolo včera, nie je dnes...
Tu sa nedá nič iné, len chváliť. A to:

1. Opäť majstrovsky napísaný sprievodný text, Maroš paráda, vždy si takéto články rád prečítam.

2. Fotky z nádherných miest v kombinácii s takouto krásnou mašinou, proste nádherné niečo. Úprimne Vám všetkým zúčastneným tieto fotky závidím.

3. Pohotová reakcia na nasadenie tejto mašinky na Horehronce.

Ešte raz, nádhera, bravúrne vyfotené a napísané. Klobúk dole páni.
:apl:
lajos
Zaslaný: 07.09.2012 11:33  
Administrátor
Založený: 01.07.2009
Miesto:
Príspevkov: 13384
 Re: Čo bolo včera, nie je dnes...
Maroš & spol.: krásně vychytané !
Moje poklona patří nejen chytlavě napsanému textu, ale i řidičskému umění. Neb při rychlosti vlaku a hustotě zástavby okolo trati a délce obcí (postaru "uzavřených osad") a z toho plynoucí nejvyšší dovolenou rychlostí (kterou na Horehroní policie ráda kontroluje), je kumšt Horehronca nahánět :emo37:
suflo
Zaslaný: 08.09.2012 21:25  
Založený: 09.03.2011
Miesto: Bratislava-Vrakuňa
Príspevkov: 13431
 Re: Čo bolo včera, nie je dnes...
Maroš mal som sa nechať prekvapiť a to ti vyšlo, neskutočne skvelé fotky a text :super1: :super1: :super1: dostali ste ma Páni :papa: .
XxXcompany
Zaslaný: 09.09.2012 21:50  
Založený: 01.07.2009
Miesto:
Príspevkov: 13344
 Re: Čo bolo včera, nie je dnes...
Jednoducho dokonalé !!! :super1:
Maarek
Zaslaný: 28.09.2012 16:01  
Spolupracovník
Založený: 25.06.2010
Miesto: České Budějovice
Príspevkov: 4329
 Re: Čo bolo včera, nie je dnes...
Páni,skvelé zábery :super1:
cas


Prokop
prispejteFotkaStručneČlánok
spolupracujeme
KHT Zvolen

LTE Slovakia

Železniční magazín

SPDŽ Žilina

TRAINFOTO.eu

IHO.hu

klubmodryhorizont.sk
 
Spomienka na Pala
uzivateliaPoužívateľov online: 38 Používateľov v sekcii
Obrazom aj slovom: 4

Registrovaných: 1
Anonymných: 37

Luko3105, Viac ...