Domovská stránka Obrazom a slovom Aktuálne - stručne Fotogaléria
 
Pokročilé vyhľadávanie
 
RSS
Prihlásenie
Prihlasovacie meno: Heslo:
Obrazom aj slovom
Obrazom aj slovom > Fotoprofil > Krátky fotopríbeh červeného plášťa II.

Krátky fotopríbeh červeného plášťa II.

 
Zdravím Vás, priatelia železnice a krásnych strojov. Ak ste už vstrebali krásu 300ky z prvého dielu, potom nevidím žiadnu prekážku, aby sme úplne odkryli náš archív a pokračovali v ukážke niekoľkých fotografii tejto zvolenskej legendy. Pokojne sa usaďte, naplňte si poháre pivom, čajom (čiernym, ovocným, tatranským) a oddychujte pri prezeraní našich fotiek.

 


Ja už ani neviem, koľký deň súvisle za sebou držíme s Tomášom pri trati priam stálu službu a čakáme na červenú skriňu vynorivšiu sa z oblúka. I keď Tomáš prehlásil Os 7302 za jediný, kompletne nefotiteľný osobák v okolí jeho rezidencie, presvedčil nás, že nie je tomu celkom tak. Banská Bystrica, nad Partizánskou ulicou.No a nebolo by toho, aby Kubík, v tom čase intenzívne píšuci diplomové práce a iné nepodstatné náležitosti, neosedlal bicykel a po takom skvelom echu nezakontroval fotoprodukcii spoza kopca fotkou z Holešky. 750 300 sa vracia domov na Os 7505.Z čias brigády poštového doručovateľa v Jazernici ponúkam chmúrnu fotku z 28. marcového dňa. Os 7502 zastavuje v tamojšej zastávke.V apríli, menovite devätnásteho, zaskočil som na vizitu do malebnej dedinky pod Prašivou, z názvu ktorej vyplýva, že zrejme ležala medzi dvoma riečnymi brodmi, za ďalším skvelým kamošom Jožkom. Tam som 300 polapil na Os 7356 ako smeruje do Brezna.26. apríla som bol na návšteve v Banskej Bystrici a viezol som sa odtiaľ už tradičným spojom, Zr 1846 Šturec. Prekvapivo naň nasadili hlavný objekt nášho záujmu a ja som hneď vedel, kde strávim pol siedmu hodinu rannú druhého dňa. Hornou Štubňou Obcou si vezie majster Janko Hrenovčík ml. obratový Zr 1841 Šturec a 300 ide ako hodinky. Uznajte, prekrásny štart do nového dňa!V ten deň bola 300ka šikovná, zvrtla ešte aj Brezno a po návrate odtiaľ ju bystrý Tomáš vychytal v Banskej Bystrici na Os 7357.Nadišiel vytúžený víkend, keď sa (nielen) do Turca zbehli davy pary chtivých fanúšikov. Prechádzal totiž cez nás Albatros do Hronca. Popoludnie sa nieslo v retro znamení, nakoľko hneď na odhlášku za ním vyšla z Diviak 300ka na Os 7553. Ja som ju zvečnil medzi Holeškou a Dlžinami.a Tomáš na mojou obľúbenom stĺpe za bývalým hradlom Dlžiny. (Musím bonznúť, že mu asi niekto požičal dlhé sklo).


Po čase sa 300 ka opäť ukázala na nedeľnom Os 7341 z Vrútok do Banskej Bystrice, čo vo svojom domovskom obvode využil Tomo a cvakol ju medzi záhradkami v oblúku pred vchodovým návestidlom do Banskej Bystrice.Následne na ňu zapoľoval neďaleko zimného štadiónu, kadiaľ pokračovala už ako Os 7303 do Zvolena os. st.Nasledujúcu sobotu sa mašinka opäť prišla pozrieť do Turca a ja som sa rozhodol, že ju trochu vyobšívam, ak sa bude dať. Zachytil som ju teda na jednom z mojich veľmi obľúbených miest – pred AH Bodovice na Os 7553. Bola so mnou sestra, vravím, drž sa... a už nás nebolo.Nerobím to často, nemám to pre bezpečnosť rád, ale nuž...človek občas zatúži. A už sme ju čakali pripravení v Malom Čepčíne. Zhodný vlak, zhodná mašinka.O deň na to, v krásnu májovú nedeľu, viezla zase svoj turnusový obrat 7502/7551. Zachytená je s relikviami telegrafných stĺpov v jazernickej Kolónii.O dva dni na to, 29. mája 2012 slúžila na zhodnom vlaku, ale na jeho prevedení platnom cez pracovné dni – Os 7303 do Zvolena cez Banskú Bystricu. Na fotografii prechádza Konopiskami – tak sa volajú záhumnia, ktoré siahajú od dediny až po trať.V štvrtý chmúrny júnový deň, po akcii MDD, šiel som hľadať na Holešku Maťovu stratenú krytku objektívu. Na radosť Maťovu, našiel som ju hneď, no a teda som si zvečnil Os 7307, na ktorom v ten deň nasadili 750 300. Fotka síce ponurá, ale má svoju atmosféru a čaro.Deviateho júna sme sa zúčastnili redakčného stretnutia na Mýtnej. Atmosféra skvelá a 300ka na Os 6207 do Fiľakova ju len a len umocnila.Keďže mašinka v danú sobotu do Fiľakova usilovne pendlovala, počkali sme ju aj na Os 6213 vo výhybni Podrečany, cestou do Kokavy nad Rimavicou.Rozprávanie o 300ke uzavrieme Tomášovou fotkou z Banskej Bystrice, keď ju 12. júna odfotil vracajúc sa z Brezna na Os 7357. Počasie veľmi neprialo, no fotka je naproti tomu vkusná a má atmosféru.


Tak, kamaráti a kolegovci, veríme, že sme Vás týmto krátkym dvojdielnym fotopríbehom potešili a ukázali Vám oku lahodiace fotografie. Sme radi, že retro nátery mašiniek nám dávajú podnet k tomu, aby sme sa pri trati objavili častejšie a zapoľovali si na ne. Predsa len, tie nátery majú čosi do seba a pripomínajú staré časy, keď železnica prekvitala. Tešíme sa na ďalšie fotoohliadnutie a prajeme Vám príjemný deň.

Dovidenia pri trati, priatelia!

Text: Maroš Kubík
Foto: Tomáš Sliačan a Maroš Kubík

Verzia pre tlač Pošli priateľovi
Komentáre
Zobrazenie:
Názory sa nemusia sa zhodovať s názorom redakcie. Redakcia za ne nepreberá zodpovednosť
montoya
Zaslaný: 19.09.2012 6:17  
Založený: 31.08.2009
Miesto:
Príspevkov: 554
 Re: Krátky fotopríbeh červeného plášťa II.
nádherné :number one:
iron77
Zaslaný: 19.09.2012 11:59  
Založený: 19.06.2011
Miesto: Poprad
Príspevkov: 1198
 Re: Krátky fotopríbeh červeného plášťa II.
Krásne :super1:
lajos
Zaslaný: 19.09.2012 12:54  
Administrátor
Založený: 01.07.2009
Miesto:
Príspevkov: 13394
 Re: Krátky fotopríbeh červeného plášťa II.
Maroš, Tomáš - je to taková chutná "krvavá" krmě ! :emo37:
johnysk
Zaslaný: 22.09.2012 12:47  
Založený: 08.09.2011
Miesto:
Príspevkov: 25
 Re: Krátky fotopríbeh červeného plášťa II.
Hm, jakože chlapci z Turca a okolia mate tu 300vku nafotenu asi vsade, ale v tomto pripade po zhliadnutí oboch fotočastí je to bohuzial kvantita na ukor kvality... :emo40: :emo38:
v 1.casti snad nebola jediná dobrá fotka a v tejto druhej su dobre jakžtakž asi 3ks, co je skoda... Ale tak snad to bude uz len lepšie ...
Somatko
Zaslaný: 23.09.2012 22:10  
Založený: 08.11.2011
Miesto: Banská Bystrica
Príspevkov: 4004
 Re: Krátky fotopríbeh červeného plášťa II.
Milý johnysk, radšej prijmeme kritiku od človeka, ktorého poznáme, videli sme že "čo-to" už nafotil, ako píšeš ty, kvalitne nafotil ako kritiku od neznámeho človeka, ktorý tu napíše komentár hraničiaci až s primitivizmom, ktorého nepoznáme a nevideli od neho ani jednu fotku. Píšeš o tej kvantite, niekto fotí a má toho nafotené, a niekto len sedí za počítačom a závistivo komentuje reportáže :papa: :kvetinka:
Maros21
Zaslaný: 23.09.2012 22:32  
Založený: 29.08.2009
Miesto:
Príspevkov: 1321
 Re: Krátky fotopríbeh červeného plášťa II.
Tak, páni, v prvom rade ďakujeme za pozitívne ohlasy, sme radi, že reportáž potešila. :-)

Čo sa týka kritiky, vždy poteší aj tá, to je jasné! Ale musí to byť kritika konštruktívna, ktorá povie: chlapi,túto fotku ste poondili, lebo, táto je fajn, lebo, táto by ušla, keby ste... Ale toto, čo tu predviedol tento johny, či kto je to vlastne, hraničí s úbohosťou, a preto ja takú kritiku ani nevnímam,ani mnou nepohne. Ak uvidím konštruktívne vytknuté veci, nech sa páči. A presne, ako vraví Tomo, kde sú Tvoje fotky, johny? kde vidím od Teba report? akýkoľvek, kde?! Rád sa nechám priučiť, kľudne mi aj do pošty pošli linky na Tvoju fototvorbu, už teraz som nedočkavý. Jedno staré príslovie hovorí, že je lepšia kritika od inteligenta, ako pochvala od blbca. K tejto reportáži sme vďační za pochvaly od intelogentov, ktoré si nesmierne vážime a motivujú nás ďalej, rovnako ako nám ani brvou nehne kritika od blbca. Pekný deň vinšujem :number one:
ufo
Zaslaný: 24.09.2012 8:53  
Založený: 02.04.2012
Miesto:
Príspevkov: 62
 Re: Krátky fotopríbeh červeného plášťa II.
>>odkaz (http)<<

Tu sú fotky od JohnySK :-D
johnysk
Zaslaný: 26.09.2012 15:30  
Založený: 08.09.2011
Miesto:
Príspevkov: 25
 Re: Krátky fotopríbeh červeného plášťa II.
takze az sa chlapci pozriete na odkaz ktorý sem hodil Ufo tak pak by ste sa mi mali ospravedlnit :papa:

A to ze vy ma nepoznate bude asi tym ze ja som fotil uz ked vy ste ešte tahali káčera na pieskovisku :lol:
Ale tak napr. s Lájošom sa poznáme asi od r.1997 :-)

A inak konštruktivna kritika tvojho vytvoru by asi bola ze sa foti za jasna a nasvietene vlaky, ale to mozno casom pochopis... a ze taktiez je odpad urobit foto kde vedla vlaku je obrovský stlp VVN alebo X mensich stlpov... a nasvietený vlak znamená nasvieteny a nie ze bok je tmavy alebo celo ... to je odpad! A taktiez je vhodne pokosit si pred vlakom burinu, travu a iny bordel, nie ako na tejto jednej vasej foto kde je krik az nárazník... :ee:

a ešte jeden odkaz si mozes pozriet a poucit sa :

>>odkaz (http)<<
Maros21
Zaslaný: 26.09.2012 23:33  
Založený: 29.08.2009
Miesto:
Príspevkov: 1321
 Re: Krátky fotopríbeh červeného plášťa II.
Ja sa nemienim ospravedlňovať nikomu,kto svoju kritiku vyjadruje ako pán sveta a tvorstva, vrcholne povýšeneckým spôsobom. Kto sem hodí link, o ktorom si myslí,že sú tam najlepšie fotky na svete. Sú pekné, to nepopieram, ale videl som aj krajšie, a ich tvorcovia mali v sebe dávku istej pokory. NEFOTÍ sa len za jasna, pán dokonalý, pretože vlaky jazdia v každom počasí. Za jasna, to je už len bohové umenie. Práve nie jasné počasie je pre fotografa výzvou. A ja nie som povinný kosiť si pred vlakmi burinu, na to majú byť iní. A tuto kolegovia dobre vedia, že som tú burinu a dreviny už neraz kosil. A nemysli si, že neprijímam kritiku, aj poučím sa rád, ale prijímam kritiku adresnú, SLUŠNÚ a nie plácnutú takýmto arogantným tónom. Takú si nechaj, poviem Ti rovno. Ja nefotím do katalógu, ja tu fotím bežnú prevádzku mojich obľúbených strojov. Ak sa Ti to nepáči, to už môj problém nie je, komu sa to páči, ten si to pozrie, komu by sa nie,skritizuje, ale PORIADNE. A to, že my Ťa nepoznáme, nebude tým káčerom (otrepaný a trápny fór, mimochodom, fotili tu aj iní,keď si toho káčera ťahal Ty, a poznali sme ich), ale tým, že Ťa jednoducho nepoznám, ani to meno pod tými odkazmi mi nič nehovorí, ale posnažím sa zapamätať si ho. S pozdravom pánovi dokonalému ostáva Maroš.
johnysk
Zaslaný: 27.09.2012 20:47  
Založený: 08.09.2011
Miesto:
Príspevkov: 25
 Re: Krátky fotopríbeh červeného plášťa II.
tak to sis chlapce teraz nasral do krku, nemyslis??? Najprv mudrujes ze chces konstruktivnu kritiku od niekoho co uz co to dobre nafotil, a ked ju dostanes tak sa zacnes vyhovarat na dajaku aroganciu... To je na :zlí12: A inak cely tvoj problem aj vas vsetkych co sem davate foto tohoto typu je ze vam to chvali tunak každý ale ked ti dakto iny napise ze to je hnus, tak hned vyskocis jak čert z krabicky pretoze si nedokazes pripustit ze by to mohlo byt tak jak som ti to teraz - hoci mozno az moc tvrdo-napisal ja ... Ale nema cenu sa tu s vami bavit o tom... Takže len si fot aj dalej tak jak doteraz :number one:
Maros21
Zaslaný: 27.09.2012 21:32  
Založený: 29.08.2009
Miesto:
Príspevkov: 1321
 Re: Krátky fotopríbeh červeného plášťa II.
Tak mi tú konštruktívnu kritiku ukáž! Kde si tie hrozné fotky kritizoval konštruktívne? plácol si tam niečo hromadne, tak ich preber, jednu po druhej, alebo si vyber niekoľko a kritizuj konštruktívne! Ja mám takého perfektného dokonalého fotografa učiť, čo je to konštruktívna kritika? Prosím Ťa pekne, otvor si radšej dvanástku a schlaď sa. A teda, ukáž nám tie fotky z 1997, o ktorých tu hovorí Leoš, radi si pozrieme. Možno aj ja budem vyskakovať takto po rokoch, ale toľko empatie a inteligencie v sebe aj o tie roky isto mať budem. Prajem Ti všetko najlepšie v živote a nech Ti to fotí. Možno aj nejaká fotoškola, kvalitný a super report od Teba by som si v dohľadnom čase rád pozrel. A isto nielen ja!
lajos
Zaslaný: 27.09.2012 21:08  
Administrátor
Založený: 01.07.2009
Miesto:
Príspevkov: 13394
 Re: Krátky fotopríbeh červeného plášťa II.
Pánové, prosím o zklidnění přílišných emocí :angel:
Každý jsme někdy a nějak začínali a určitě by nebylo košer vytahovat Johnyho fotky z roku 1997, o kterém tady mluví.
Jenomže jen proto, že už fotí přes půldruhé dekády, nemůže zhazovat mladší kolegy pro nějaké údajné prohřešky.
Ovšem jak moudře říkával nebohý Paľo - nikdo z nás nemá fotografické vzdělání, školu, nějaké specializované kurzy, nikdo z nás není Kallay nebo Saudek. Nanejvýš menší-větší kapku talentu, píle, nápaditosti, technických schopností a více-méně letitých zkušeností. Proto nemáme právo říci o dílu těch druhých že to je dobré/to je špatné. Můžeme říci - to se mi líbí/nelíbí - čili pouhá subjektivita, ale to je asi tak všechno. Rozdíl je v tom značný.
Jinak ale uznávám výtku, že když už fotím, tak si ten fotoflek aspoň trošku připravím - vykosím nebo ořežu, aby bylo na mašinu pořádně vidět. Někdy to však časově nelze, jindy to však může být autorský záměr.
Somatko
Zaslaný: 27.09.2012 21:41  
Založený: 08.11.2011
Miesto: Banská Bystrica
Príspevkov: 4004
 Re: Krátky fotopríbeh červeného plášťa II.
Tak páni, ja túto konštruktívnu kritiku zhodnotím len tak, že keď z 30tich fotiek sú dobré pri najlepšom tri, tak myslím že johnysk v tretej časti zhodnotí štyri dobré, tak to ani nemá zmysel publikovať :papa:
cas


Margita
prispejteFotkaStručneČlánok
spolupracujeme
KHT Zvolen

LTE Slovakia

Železniční magazín

SPDŽ Žilina

TRAINFOTO.eu

IHO.hu

klubmodryhorizont.sk
 
Spomienka na Pala
uzivateliaPoužívateľov online: 39 Používateľov v sekcii
Obrazom aj slovom: 4

Registrovaných: 0
Anonymných: 39

Viac ...