Domovská stránka Obrazom a slovom Aktuálne - stručne Fotogaléria
 
Pokročilé vyhľadávanie
 
RSS
Prihlásenie
Prihlasovacie meno: Heslo:
Obrazom aj slovom
Obrazom aj slovom > Zaujímavosti > Jano v krajine zázrakov... I.

Jano v krajine zázrakov... I.

 
.....alebo jednokoľajnicová nadzemná železnica mesta Dubaj
Dubaj je jedným zo siedmych Spojených Arabských Emirátov, ktoré sa rozkladajú na Arabskom polostrove neďaleko južného pobrežia Perzského zálivu. Emiráty profitovali v minulosti z obchodu, predaja perál, zlata, korenia, kobercov a látok. Vie sa, že najväčšie príjmy sú z ťažby a predaja ropy a zemného plynu, avšak v súčasnosti to už neplatí. Ich podiel tvorí len päť percent predaja na obchodnom trhu, no na druhej strane je ropa stále pre túto krajinu skutočným čiernym zlatom a pramení z nej všetko bohatstvo a luxus, tejto inak vyprahnutej púštnej krajiny s nulovými firemnými daňami.

 

Medzi najväčšie zdroje príjmov v emirátoch patrí obchod ale aj finančné služby, turistika, cestovný ruch a najnovšie, aj stavebný priemysel. Ďalšie rýchlo rastúce príjmy z predaja realít a z cestovného ruchu majú prispieť k čoraz väčšej nezávislosti krajiny od príjmov z predaja ropy.
Aj napriek tomu, že hlavným mestom Spojených Arabských Emirátov je Abú Dhabí, známejšie je mesto Dubaj. Je to mesto jedinečných kontrastov a turistické lákadlo neobmedzených možností. Kde pred vyše tridsiatimi rokmi bola púšť, až zásahom človeka sa jeden z arabských emirátov začal meniť na nepoznanie. Nájdete tu najdrahšie hotely, honosné reštaurácie, veľké nákupné centrá, výškové administratívne budovy, rezidencie, prepychové apartmány, byty, školy, nemocnice, golfové ihriská, súkromné prístavy, ale aj veľké množstvo zábavných, vodných, športových areálov a termálnych parkov. Zároveň po celom meste nájdete aj pekne upravené trávniky, pestrofarebné záhony kvetov a zeleň, chodníky a námestia lemované palmami a v každej budove neodmysliteľnú klimatizáciu. Klimatizované sú dokonca aj zastávky autobusovej dopravy v meste. Na dovolenkára či turistu čaká bezstarostné slnenie na pieskovej pláži, potápanie, bohaté športové vyžitie, zábava, nákupy či nočný život.

architektúra v meste


výškové mrakodrapy
rozostavané mrakodrapy


mrakodrapy v meste

Mesto Dubaj pomocou ľudskej vynaliezavosti, nápaditosti a tvorivých myšlienok vyrastá nielen do šírky, ale hlavne do výšky. Čo sa pred niekoľkými rokmi zdalo nemožné, má už dnes konkrétnu podobu. Na začiatku týchto prevratných vecí bol sen vládcu Dubaja šejka Rašída. K uskutočneniu takéhoto sna stačí niekedy „málo“ - nájsť unikátne prostredie, k tomu zhromaždiť dostatočne veľké finančné zdroje, použiť jedinečné architektonické návrhy a technológie. Architektonické skvosty vyrastajú v Dubaji, dá sa povedať, už s pravidelnosťou. Vytvoriť pre toto mesto niečo jedinečné, to je asi pre túto krajinu otázka prestíže – snažia sa zviditeľniť mesto čo najviac vo svete. Všetko čo sa stavia, musí byť najvyššie, najväčšie, najlepšie, najdrahšie, najmodernejšie, najrýchlejšie, … Jedinečné je aj tempo, s akým pribúdajú nové komplexy. Nikdy a nikde sa zrejme nestavia toho tak veľa a naraz. A zdá sa, že toto snívanie ani zďaleka nekončí.
Po stavbe zatiaľ najvyššej budovy sveta Burj Dubaj, zlatom a mramorom vyzdobeného interiéru sedemhviezdičkového hotela Burj Al Arab v tvare plachetnice, ktorý bol postavený na umelom ostrove, sa môže pýšiť susedstvom jedinej umelo zasneženej lyžiarskej trate v arabskom svete. Zatiaľ čo je vonku teplota vzduchu na slnku aj do 40°C, v tejto „chladničke“ sa teplota udržiava na -2°C.
Po výstavbe umelého ostrovného komplexu Palm Jumeirah, viditeľného dokonca z vesmíru, sa má začať s výstavbou otáčajúceho sa mrakodrapu. Rotáciu bytovej budovy s 30-timi poschodiami bude poháňať slnečná energia. Mrakodrap s názvom Time Residence s 200 bytmi a hmotnosťou 80 000 tisíc ton majú vybudovať pri zábavnom parku Dubailand, ktorý má mať najväčšiu zábavnú plochu na svete. Skladajúci sa s lyžiarskych svahov, pretekárskeho motorového okruhu, ekoparku a najväčšieho nákupného centra na svete. Rozostavané sú aj umelé ostrovy The World - ktoré majú predstavovať sedem kontinentov Zeme vytvorených z 300 malých ostrovčekov. Plánuje sa aj s vybudovaním najväčšieho potápačského parku na svete, ako aj zo stavbou najväčšieho letiska s príslušným zázemím. No hospodárska a ekonomická kríza prichádza aj sem...

mrakodrapy v meste


hotel v tvare plachetnice


klimatizovaná zastávka v meste

Je to pre nás úplne iný svet. Nielen pre architektúru, kultúru a všadeprítomný luxus, ale aj pre spôsob života a tradície miestnych obyvateľov. O väčšinu bohatstva a vládu v krajine sa delí kráľovská rodina. Muži nechodia v oblekoch, ale v ich typických bielych habitoch. Majú niekoľko žien, ktoré chodia zahalené celé v čiernom od hlavy až k pätám. Dňom voľna je piatok, sobota a nedeľa sú pracovné dni. V krajine je zakázaný alkohol, no v hoteloch ho bežne ponúkajú, v obchodoch predávajú len nealkoholické pivo, po prílete na letisku sa turisti podrobia špeciálnej kontrole, kde im zoskenujú očné pozadie...
Posledné tri fotografie,zdroj : GOOGLE

Autor textu a foto: Jano,september 2009.
Spracoval :

Verzia pre tlač Pošli priateľovi
cas


Marína
prispejteFotkaStručneČlánok
spolupracujeme
KHT Zvolen

LTE Slovakia

Železniční magazín

SPDŽ Žilina

TRAINFOTO.eu

IHO.hu

klubmodryhorizont.sk
 
Spomienka na Pala
uzivateliaPoužívateľov online: 95 Používateľov v sekcii
Obrazom aj slovom: 2

Registrovaných: 0
Anonymných: 95

Viac ...