Ako sa Katka na prebúdzanie (Rušňoparádu) chystala....

railtrains.sk

Dátum:  20.04.2014 0:00   |   Rubrika:  Fotografia na nedeľu   |   Vytlačené:  06.07.2022 12:35

 Tak ako každým rokom prichádza jar a prebúdzanie sa prírody, prichádza aj už tradičné prebúdzanie Katky respektíve po novom nazývané aj Rušňoparáda . Katku predstavovať snáď ani nie je treba no jedná sa o obľúbený parný rušeň s charakteristickým vzhľadom a zelenou farbou slúžiaci na Detskej železnici v Košiciach s rozchodom 1000 mm a označením U36 003.Stalo sa už dobrým zvykom zorganizovať v priestoroch Košického depa slávnostné zakúrenie v kotly tejto parnej babičky ,ktorá bude navyše tento rok ešte aj oslavovať 130. narodeniny (1884-2014). Tento rok to bude už 14.-ty ročník a dátum konania sa akcie padol na 26. a 27. Apríla . Práve preto sa mašinka podrobovala prípravám a skrášľovacím procesom aby sa návštevníkom tejto akcie mohla ukázať v najlepšej kondícii a pokračovať v tom čo jej ide najlepšie, voziť vagóniky s najmenšími drobcami a spraviť im tak veľkú radosť . Prípravy začali pred niekoľkými týždňami a nasledujúcimi zábermi si ich môžeme pripomenúť.

Parnú mašinku doviezli do Košického depa už v januári tohto roku a ihneď sa n ňu pustili pracovníci z depa. Kontrolovalo sa všetko čo sa dalo, hlavne kotol i pojazd a preto musela byť Katka z väčšej časti odstrojená. Na prvom obrázku je zobrazená po príchode a po čiastočnom rozobratí. Opravy sa vykonávali v starej opravovni Košického depa.Na týchto fotkách je mašinka zobrazená pri prehliadke pojazdu z dňa 6. Apríla .
Počas návštevy depa v 18.-ty Aprílový deň už vyzerala Katka tak ako ukazujú snímky. Z obrázkov doslov cítiť čerstvý lak, ako inak zeleno čierny s červenými dvojkoliami. K dokončeniu už chýba naozaj málo a bola vykonaná už aj tlaková skúška kotla s následným zakúrením.
Po depe sa budú deti voziť s Katkou v modrom vagóniku tiež v zánovnom nátere. Modrý vozeň bol zatiaľ na prepravných podvozkoch s normálnym rozchodom 1435mm.


Podvozky k modrému vagóniku sa tiež museli podrobiť prehliadke a na fotke sú zachytené na svojich koľajniciach po ktorých bude počas akcie Katka premávať.Medzi dve koľajnice s rozchodom 1435 mm bola umiestnená tretia tak aby ich mohla využiť aj parná mašinka s rozchodom 1000mm. Tieto koľajnice vedú až k stavadlu č.1 a späť.

Po Rušňoparáde bude Katka prevezená späť domov do Čermeľa, kde ju už čakajú jej vagóniky Kubko, Samko a Hubert.
V staničke je už všetko nachystané na príchod a následné zahájenie sezóny s malou parnou mašinkou.


Nachystaná je aj Janka TU 29.2002 a samozrejme tu nesmie chýbať ani zelený poštový vozeň na pomníku.


Aj plechová garáž je pripravená na novú sezónu spolu s kamerovým zabezpečením, ktoré bude strážiť areál stanice.Samozrejme nesmie chýbať modrý vodojem ,ktorý bude napájať smädnú Katku počas sezóny v Čermeli.Poslednou fotografiou uzavrieme prípravy na Rušňoparádu s Katkou a tešíme sa na samotnú akciu , ktorá snáď bude minimálne tak dobrá ako tie predošlé.Autor textu a foto : osobák


Tento článok nájdete na stránke railtrains.sk https://www.railtrains.sk

URL tohoto článku je: https://www.railtrains.sk/modules/AMS/article.php?storyid=1249