17. ročník CZECH RAILDAYS 2016 v Ostravě

railtrains.sk

Dátum:  17.06.2016 0:00   |   Rubrika:  Zaujímavosti   |   Vytlačené:  17.02.2020 8:15

 Od 14. (utorok) do 16. júna (štvrtok) sa v Ostravě koná už 17. ročník medzinárodného veľtrhu železničnej techniky, služieb a výrobkov pre koľajovú dopravu (či už železničnú, ale aj mestskú). Ako každý rok sa to konalo na v Ostravě pri žel. stanici hlavní nádraží, vchod do areálu bol z ulice Mariánskohorská, čo je asi kilometer zo stanice - aj keď sa podujatie koná v jej komerčnom obvode.

Medzi viac zaujímavé patril objekty patril napríklad nový Vectron od SIEMENSu pre ČD Cargo s označením 383.001, potom aj bývalý belgický rušeň Class12 terajšej rady EffiLINER 3000 s označením 365.001, prípadne aj škodovácky rušeň pôvodom z východného Nemecka 180.011 TSS. Avšak nikto neobišiel ani najnovšie zrekonštruovaný motorový historický vozeň M 260.001 "Stříbrný šíp". Samozrejme nechýbali ani novinky v oblasti osobných a nákladných vozňov. Zahanbiť sa nedala ani stavebná, či "traťovácka" technika. Vo vnútri v hale boli k videniu aj moderné sedačky v osobných vozňoch, alebo aj najnovší zberač s karbónovým "ramenom" pre 380 kilometrovú rýchlosť za hodinu.

Oficiálny začiatok bol naplánovaný na utorok o 9:30 pre verejnosť (pre VIP hostí o 9:15).
Hneď pri vstupe do areálu boli návštevníci vítaný peknými hosteskami a mažoretkami, ktoré sa potom prechádzali po areáli. (foto: kaoz)Ako prvý exponát bol historický motorový vozeň M260.001 "Stříbrný šíp", ktorý zrekonštruoval kmeňový opravca Skupiny ČD - DPOV v Nymburku pre VUZ (Výzkumný ústav železniční, a.s.).Pohľad na celý motorový vozeň v jeho plnej kráse (foto: Luko3105)

Aerodynamicky tvarované čelo motorového vozu M 260.001, který byl jedním z největších magnetů letošního CZRD Ostrava 2016. (foto: lajos)

O 13-tej hodine bola významná udalosť: Slávnostný krst „Stříbrného šípu“ za prítomností priaznivcov železníc, ale samozrejme aj ľudí, čo stáli pri jeho znovuoživení a jeho majiteľa, ktorým sa stal VUZ, takto "dcéra" ČD, a. s.. Na fotke: technický a obchodný riaditeľ DPOV Ing. Roman Kott, generálny riaditeľ VUZ Ing. Antonín Blažek a člen predstavenstva ČD Ing. Michal Štěpán. (foto: kaoz)

Po krste nasledovala prehliadka motorového vozňa a samozrejme aj pamätné fotenie s hosteskami pred motorovým vozňom (foto: kaoz)

Oddíl pro cestující s přepážkou, oddělující původní kuřáckou a nekuřáckou část ve voze M 262.001. (foto: lajos)

Interiér pohľadom iného objektívu. (foto: volod)

Přední stanoviště precizně zrestaurovaného "Stříbrného šípu" M 260.001. (foto: lajos)

Detailnejší pohľad na stanovište. (foto: volod)Presúvame sa o pár metrov ďalej. Už z ďaleko bolo vidno, že sa tam niečo koná. Jedná sa totiž o krst belgického rušňa 365.001, ktoré zrekonštruovalo CZ LOKO v ČMŽO Přerov.Pri rušni je veľa ľudí, ktorý sa zúčastnili krstu spomínaného rušňa. (foto: Luko3105)

Vzácná chvíle klidu okolo obletované "belgičanky", aneb lokomotivy 365.001 z produkce ČMŽO Přerov a celé skupiny CZ LOKO. (foto: lajos)

Detail na podvozkovú časť HDV 365.001-1, celým UIC-ORE: CZ-CZL 91 54 7 365 001 – 7 (ex Class 12) HDV pôvodom z Belgicka, prešlo kompletnou rekonštrukciou v CZ Loko. (foto: kaoz)

Stanovište "belgičanky" odfotené zľava... (foto: Luko3105)

... a aj zprava. (foto: volod)
Medzi nákladnými vozňami bol aj nový kontajnerový vozeň EP Cargo. (foto: Luko3105)

Prototyp nákladného vozňa Faccns pre OOS Ostrava. (foto: volod)

Nákladný vozeň Tadns Ermewa, strojárne Legios pre závod Lovochemie. (foto: volod)InterPanter bolo ďalším lákadlom pre návštevníkov aj napriek tomu, že už je nejaký čas v prevádzke. Na výstavisko sa dostala el. jednotka s číslom 660.108Samostatná (nasvietená) fotka elektrickej jednotky. (foto: Luko3105)

Skupina České dráhy se předvedla elektrickou jednotkou 660.108 ČD a pak prvním Vectronem nákladního dopravce ČD Cargo, takto lokomotivou 383.001 ČDC. (foto: lajos)

Interiér elektrickej jednotky "InterPanter". (foto: Luko3105)

Dopravce TSS Cargo předvedl elektrickou lokomotivu 180.011 TSSC ve firemním barevném řešení, dodanou původně k východoněmecké správě DR. (foto: lajos)

A pohľad na samostatný rušeň. (foto: volod)O jedenástej sa konal krst prvého ČD Cargo Vectrona s číslom 383.001. Priblížime Vám to nasledujúcimi obrázkami.Po úvodnom slove moderátora slávnostného krstu, ktorým bol dr. Václav Žmolík, sa pri mikrofóne vystriedali predseda predstavenstva ČD Cargo Ivan Bednárik a za spoločnosť Siemens Roman Kokšal, riaditeľ divízie Mobility, ktorý práve hovorí.
(foto: kaoz)
"Krstným otcom" Vectrona ČD Cargo sa stal známy futbalista a majster Európy z roku 1976 Antonín Panenka……. (foto: volod)… ktorý po krste bol ešte vyspovedaný.(foto: kaoz)
Pri fotení Vectrona ČD Cargo s búrkovými oblakmi som si pozval na pomoc aj hostesky ČD Cargo, ktoré mi ochotne zapózovali a neskôr pózovali aj ďalším fotografom. (foto: kaoz)

Brněnská specialita - "ŠALINA PUB", aneb pivní tramvaj v podobě modernizované kloubové tramvaje K2. (foto: lajos)

Elektrobus Solaris se představil v obvyklé části výstaviště, vyhrazené vozidlům pro městskou dopravu. (foto: lajos)

Ďalší elektrobus od firmy EKOVA. (foto: Luko3105)

Motor Cat C32 ACERT Stage IIIB. Vznetový motor s priamym vstrekovaním paliva, určený pre lokomotívy, s menovitými otáčkami: 1800rpm, v konfigurácii V12, 4 taktný (foto: kaoz)

V areálu sa objavila aj malá železnička určená pre vozenie mladších návštevníkov. (foto: Luko3105)

K tradicím ostravské výstavy patří i provoz Síčovy dětské železnice, kde se předvedl i tento krásný model lokomotivy T 211.0124. (foto: lajos)

Obratné posunovacie vozítko určené zrejme do dielní na ľahký posun. (foto: volod)

Na ľavo vidno aj obsluhu počas nakoľajovania sa na koľaj. (foto: Luko3105)

Pečlivě opravený trolejbus Dopravního podniku města Ostravy Škoda 8Tr, který povstal z naprostého vraku. (foto: volod)


Elektrický vozeň metra 81-71, ktoré pôsobilo v Prahe, no v dnešnej dobe je prerobené ako minibar. (foto: Luko3105)

Interiér spomínaného metra, na poslednom stole vidno aj občerstvenie. (foto: Luko3105)

Modernizovaná motorová lokomotiva 723.701 pro Třinecké železárny z produkce CZ LOKO. (foto: lajos)

Taktiež rušeň 723.701, len z druhej strany. (foto: Luko3105)

Nejmohutnější exponát výstavy - kompletně zmodernizovaný "čmelák" 774.714 od firmy CZ LOKO. (foto: lajos)

Své místo má v Ostravě i železniční nostalgie a vozidla po nedávné renovaci. Mezi takové patří i prototyp T 478.1002 z depa Veselí nad Moravou. (foto: lajos)
Vystavované vozne, najviac pravdepodobne je prvý (CZ LOKO) salónny vozeň a druhý (KDS) je reštauračný vozeň. (foto: Luko3105)

Pracovný vozík firmy ZEPHIR typového označenia LOK 7110. (foto: Luko3105)

V areáli bol aj merací vozeň správcu žel. siete v ČR, a to SŽDC. (foto: Luko3105)

O elektrický zdroj sa okrem elektrických stojanov postaral aj dieselový rušeň 754.040, ktorý zabezpečoval elektrinu hlavne elektrickej jednotke InterPanter. (foto: Luko3105)

Rušeň 714.811 mal na starosť upozorniť návštevníkov, že jazdiť sa dá aj na CNG, čo je v podstate zemný plyn. Jedná sa už o tradíciu na CZRD, keďže sa na veľtrhu objavuje už niekoľko rokov. (foto: volod)
Zložky záchrannej služby prišli na "trh" s novým spôsobom prevodu medzi železničnými a normálnymi podvozkami. Vyzerá to veľmi zaujímavo. (foto: Luko3105)Samozrejme výstava neprebiehala len vo vonkajších priestoroch, ale aj vo vnútri v hale. Vyzeralo to tam zaujímavo, no my Vám predstavíme len niektorých vystavovateľov.Tímto nádherným modelem lokomotivy 749.039, která je dnes majetkem firmy AŽD, se ve svém stánku prezentovala právě tato firma. (foto: lajos)

Z druhej strany odfotený kovový model rušňa 749.039 AŽD. (foto: volod)

Ve stánku firmy Kovoobrábění Jaroslav Vraštil se objevil další nový model, tentokrát kdysi olomoucké krasavice T 478.1183. (foto: lajos)

Celkový pohľad na modely rušňov. (foto: volod)

Polopantograf, alebo ak chcete zberač elektrického rušňa od výrobcu STEMMAN-TECHNIK. Firma STEMMAN-TECHNIK je výrobcom vlakovej techniky a systému, má sídlo v Nemecku – v meste Schüttorf. (foto: kaoz)

Ďalším vystavovateľom železničnej techniky je firma Faiveley TRANSPORT (Francúzsko). Táto firma tu predstavila prototyp polopantografu – zberača pre rýchlosť 380km/h (VRT) a jeho zaujímavosťou je jeho karbónová časť ramena zberača. (foto: kaoz)

Firma BorCad cz,s.r.o je výrobcom zdravotnej a železničnej techniky. Firma pochádza z „domácej“ Českej Republiky a prezentovala tu rôzne typy vozňových sedadiel. Sedadlá tejto firmy môžete nájsť u súkromného dopravcu Leo Express. (foto: kaoz)

Pohľad na špeciálne sedadlá dodávané do Kanady, pre Kanadské železnice, ich hlavnými vlastnosťami sú hlavne pohodlnosť, možnosť polohovania, vyhrievania a čo je najviac zaujímavé, dajú sa podľa potreby otočiť na smer jazdy vlaku. Sedadlá v nasadení vo výhliadkovom vozni je možné zhliadnuť na obraze nad modelom. (foto: kaoz)

Snímek z expozice firmy STARMON Choceň, která se věnuje vývoji a výrobě zabezpečovacího zařízení. (foto: lajos)Sme radi, že sme Vám mohli priniesť pohľad na tento železničný veľtrh s názvom CZECH RAILDAYS 2016.

text: lajos, kaoz, Luko3105
foto: lajos, kaoz, Luko3105, volod


Tento článok nájdete na stránke railtrains.sk https://www.railtrains.sk

URL tohoto článku je: https://www.railtrains.sk/modules/AMS/article.php?storyid=1609