„Delfín“ 840.001 na ceste do Bratislavy

railtrains.sk

Dátum:  25.01.2010 19:34   |   Rubrika:  Zaujímavosti   |   Vytlačené:  11.05.2021 16:21

 S trochou irónie musíme na úvod poznamenať , že aj v roku 2010 patrí rada 840 „Delfín“ zatiaľ k najmladším vozidlám, ktoré môžeme vidieť v parku ZSSK.Vyrobených bolo celkom šesť jednotiek, ktorých prvým domovom bolo depo Zvolen, v súčasnosti depo Poprad. Napriek tomu, že sa prvý kus objavil v prevádzke v apríli 2003 dodnes patrí medzi vyhľadávané objekty. Keďže sa objavuje len na vybraných traťových úsekoch, každá jeho jazda „mimo revír“ patrí medzi vyhľadávané zaujímavosti.

Tak tomu bolo aj v nedeľu 24.1.2010, kedy sa prvý vyrobený kus, teda 840.001 vybral na cestu z Popradu cez Žilinu do Bratislavy.V Bratislave sa podrobil sústruženiu dvojkolia na podúrovňovom sústruhu v depe Bratislava Východ.Dôvodom sústruženia boli tzv „ostré okolesníky“. Napriek tomu ,že konštrukčná rýchlosť vozidla je 115 km/hod( niekde je uvádzaná dokonca len 110 km/hod) jeho cesta z Popradu do Bratislavy trvala len čosi vyše 4 hodiny, presne 4 hod. a 7 min. Z Popradu až po žel. stanicu Bratislava Rača šiel Delfín pod číslom I.nsl.604. Dnes, v pondelok 25.1.2010 sa krátko po 13.-tej hodine vydal na cestu späť pod končiare Tatier do Popradu, tento krát ako I.nsl.609. V nasledujúcej krátkej fotoreportáži Vám prinášame niekoľko fotografií z tejto netradičnej prepravy.


Motorový vozeň 840.001 zachytený na prvej skúšobnej jazde po výrobe zo Zvolena do Lučenca, zachytený pod zastávkou Podkriváň.


.....za Žilinou.....(foto Marián Končelík)


.....kto by toto miesto nepoznal ?...,známa to dominanta.....


....pohľad z opačnej strany....


......Zlatovce....(foto Dj Expres)


..........žst Leopoldov....... (foto Tomáš Kamenár)


......výh.Sv.Jur - Bratislava Rača......


depo Bratislava Východ, podúrovňový sústruhu (foto 2x Juraj Streber)


Na posledných dvoch fotografiách je dnešná jazda späť z Bratislavy do Popradu
.
.....medzistaničný úsek Trenčín - Opatová nad Váhom......

Autor textu : admin
Neoznačené fotrografie : Palo
Sprc:Tento článok nájdete na stránke railtrains.sk https://www.railtrains.sk

URL tohoto článku je: https://www.railtrains.sk/modules/AMS/article.php?storyid=164