Moja fotoinventúra 2018

railtrains.sk

Dátum:  22.11.2018 0:00   |   Rubrika:  Z tratí ŽSR a SŽDC   |   Vytlačené:  22.09.2023 23:57

 Zdravím Vás milí priatelia a čitatelia. Po veľmi dlhej dobe by som sa rád opätovne zahlásil ku svojej ''činnosti''. Času bolo za posledné obdobie pomenej, viac povinností (aj tých pracovných), ale i napriek tomu som sa odhodlal pripraviť si pre Vás reportáž, zahŕňajúcu fotografie, ktoré mi pribudli v tomto roku. Tak si to poďme teda zhrnúť.

6.3.2018 - Toto bola jedna z mojich prvých "fotovačiek" v roku 2018, kedy som sa konečne dostal ku koľajám. Toto miesto je asi každému železničnému fotografovi veľmi známe. Fotografia zachytáva HKV 350.008-9 z SPD Bratislava hlavné, ako prechádza s rýchlikom č. 607 popod strečianskym hradom do cieľovej stanice Košice.


24.3.2018 - S kamarátom som sa vybral opäť čosi pofotiť "na sever", ale tentokrát to boli Krpeľany-Šútovo. Táto snímka zachytáva v súčasnosti najmodernejší rušeň ZSSK, teda "vectron" radu 383, konkrétne s inventárnym číslom 103-9 a so súpravou rýchlika č. 608 z Košíc do Bratislavy hlavnej stanice.


... O pár metrov ďalej je to už istejšie a bezpečnejšie, naviac sa tu dá zakomponovať do záberu aj tunel. A už sme len dúfali, že pôjde čosi zaujímavé. Náhodou tieto zelené "dvojičky" ja osobne považujem za zaujímavé, aj napriek tomu, že ich je na Slovensku ako "bohov v Indii", ale predsa - nefotím to každý deň a je to pre mňa akási zmena oproti tým rušňom, ktoré fotím u nás na "dolniakoch" a 90% z nich je dávno v korporátnom nátere.


23.6.2018 - Počas mojej dovolenky na Ukrajine, konkrétne v Kyjeve, kedy na železnicu nebolo príliš času, som si v deň odchodu privstal trochu skôr a vybral sa na stanicu pofotiť niečo zaujímavé. Myslím, že sa podarilo vytvoriť zaujímavý záber - zľava ČS4-198, ČME3t 7320 na staničnom posune a VL80t 2027 s rýchlikom, na ktorom bude merať dlhú trasu až do Odesy.


Dvojica "Škodoviek" ČS4, na návestidle je postavená návesť, ktorá dovoľuje posun a tým pádom "konvoj" môže ísť do depa.


14.4.2018 - Keďže sa rád vraciam na niektoré moje foto-miesta, tak som "oprášil" jedno z nich. Konkrétne pri betonárni za Trnavou, pri AH prílohy. Zo záberov, ktoré som si tam v ten deň odfotil dávam do pozornosti "vectron" 383.104-7 s ranným rýchlikom č. 603 smerujúcim do Košíc.


8.5.2018 - V tento deň sa mi pošťastilo konečne aj na "Bizóna", ktorého som dovtedy v archíve nemal. Konkrétne sa jedná o HKV 753.608-9 patriace spoločnosti PSŽ, v spomínaný deň som ho takto zachytil v Bratislave na hlavnej stanici, kúsok pri odstavnom.


19.5.2018 - Ako som už spomínal... na niektoré miesta sa vraciam veľmi rád a s obľubou, a medzi tie moje obľúbené a overené miesta patrí aj fotoflek v Cíferi pred vchodovými návestidlami od Trnavy. Je tu naozaj viacej možností fotenia, takto sa mi tu podarilo odfotiť rušeň 361.103-5 na podvečernom "prievidzskom" rýchliku č. 1726 "Zobor".


25.5.2018 - Aj ku tomu Strečnu ma čosi viaže, možno po maturite tam "zablúdim" na polroka vrámci rušňovodičského kurzu ak sa nič dovtedy nezmení. Tento pohľad na rušeň 183.034-8 vznikol počas dažďa, v niektorých prípadoch si počasie naozaj nevyberám a nie vždy u mňa zohráva až tak dôležitú rolu.


Dňa 27.5.2018 som sa vybral "objaviť" pre mňa, ako železničného fotografa, niečo "nové", alebo rozumnejšie povedané, kde som ešte doposiaľ vôbec nefotil. Večer pred výletom padol "verdikt" na Ivanku pri Dunaji. Takýmto spôsobom sa mi tu podarilo "cvaknúť" "laminátku" v ešte pôvodnom nátere, konkrétne kus 240.037-2 na rýchliku č. 812 "Gemeran".


Dňa 31.5.2018 bolo pekné počasie, po škole som sadol do auta a vybral sa na "domáci" koridor niečo pofotiť, konkrétne na zastávku Báhoň. Avšak som zvolil iný spôsob fotenia. V ten deň to tam ozaj žilo a tak sa mi pošťastilo aj na tieto dve súkromnícke "bangle", podľa nápisu patriace ŽOS Zvolen, prvá bola 741.521-9.


Druhého júna, pri príležitosti MDD, usporiadal Albatros klub jazdu historického vlaku vedeného parným rušňom 498.104 "Albatros" do Valtíc. Takto sa nám ho podarilo s kamarátom odfotiť za lamačským Tescom, teda neďaleko od železničnej zastávky Bratislava Železná studienka. Mali sme ozaj veľké šťastie, že prišiel "fotomrak", inak by táto fotka bola v protisvetle ako väčšina týchto historických jázd.


9.6.2018 - Keďže trať Kúty - Trnava "oslavovala" 120te výročie, tak pri tejto príležitosti bola usporiadaná jazda historického vlaku spolkom Považská dráha Žilina. Zloženie súpravy bolo z motorového vozňa radu M152.0150, vozňa "Blm" a za ním motorového vozňa radu M131.1443. Takto sa mi to podarilo zdokumentovať už v Trnave.


Ráno, tretieho júla som sa spontánne vybral vyhotoviť zopár fotiek na Vinohrady do Bratislavy. Bolo ich viac, no do pozornosti dávam EPJ 671.011-5 na pravidelnom osobnom vlaku, na ramene Bratislava - Leopoldov.


Ešte počas toho, ako som fotil na Vinohradoch, som zavolal kamarátovi Braňovi, že sa nachádzam na Vinohradoch, že ak chce tak sa môžeme stretnúť. Prišiel po mňa a navrhol mi, že ma môže so sebou zobrať na Devínske jazero nakoľko mal v pláne fotiť zeleného "Antona" čerstvo po generálke. Ale o tom si povieme pri ďalšej snímke, táto zachytáva "laminátku" 230.009 spoločnosti ČDC, ktorá bola jedna z "vychytávok" na tomto mieste.


A teraz dávam do pozornosti zeleného "Antona" čerstvo po laku a po generálnej oprave s mimoriadnym vlakom. Konkrétne sa jedná o mimoriadny vlak, tzv. "prezidentský vlak", a to doslova... Na jeho posádke bol český prezident Miloš Zeman a náš slovenský prezident Andrej Kiska. Vlak bol vypravený z Hodonína, kde si súčasní prezidenti oboch krajín uctili pamiatku T. G. Masaryka, konečná stanica vlaku bola v Topoľčiankach, kde je prezidentské sídlo. Týmto by som sa chcel poďakovať Braňovi nielen za odvoz, ale aj za informáciu. Taktiež pozdravujem aj Kvixa, ktorý s nami v ten deň fotil.


5.7.2018 - Po rannej zmene som premýšľal nad "novými" a adekvátnymi možnosťami fotenia, keďže som nemal dostatok času v ten deň, tak som sa opäť vybral na Vinohrady, kde toho odfotím najviac. Využil som jedno, pre niekoho možno otrepané miesto, no pre mňa úplne "nové", keďže tam z tohto konkrétneho miesta pri garážach som vtedy fotil prvý krát. Na fotografií je dvojica rušňov, a to zloženie 362.005-1 a "laminátky", ktorej inventárne číslo mi nieje známe so súpravou rýchlika č. 812 "Gemeran".


15.7.2018 - Aj takéto možnosti "ponúka" ranné fotenie v Brestovanoch. "vectron" 383.104-7 s rýchlikom č. 603 prechádza okolo mňa pomalou jazdou(osadená v blízkosti zastávky Brestovany) a pokračuje do nasledujúcej stanice Leopoldov.


19.7.2018 - Počas nasledujúcich troch dní som bol s partiou na stanovačke pri váhu v Siladiciach. Avšak som vedel, že práve vtedy bude prechádzať cez Leopoldov a Sereď (a teda logicky aj cez Siladice) mimoriadny rýchlik s maďarskou súpravou, vzal som si zo sebou aj fotoaparát - tým pádom som spojil príjemné s užitočným... Miesto, kde sme stanovali je veľmi obľúbené a vyhľadávané, taktiež aj medzi inými "stanovačmi" nebolo až tak od trati ďaleko, dokopy asi kilometer, čiže som ani auto nemusel štartovať a prešiel som sa peši cez dedinu. Ešte môžem dodať, že toto bola moja prvá fotografia akéhokoľvek vlaku z trati Leopoldov - Sereď, nakoľko mi kamarát svojou informáciou k tomu veľmi dopomohol a zato som mu vďačný. Po odfotení vlaku som sa celý natešený vybral opäť ku stanom a ohníku, kde ma už čakal kotlíkový guláš, ďalší "tekutý chlieb" a ďaaalšie "šmakocinky" :D


24.7.2018 - Občas rád fotím fotky typu "vlak & auto". No ale nie všade sú na to vhodné miesta... Myslím také, pri ktorých nemusím ísť s autom na pole a navoskované ho hneď zašpiniť za cenu jednej fotky. Ja osobne na takéto fotky používam "fotoflek" v Brestovanoch pri zastávke. Spoločná fotografia zachytáva moju Škodu 125L a rušeň radu 350.015-4 s regionálnym rýchlikom č. 716 "Javorník" . Vravím si... aká by to bola len zaujímavá fotka keby je vlaková, dajme tomu 350.001 alebo 350.004 namiesto tej 015ky, všakže?


2.8.2018 - Začiatkom augusta som sa vybral na jedno z mojich kedysi pravidelne používaných miest pri areáli ŽOS Trnava, kde sa mi podarilo odfotiť aj túto 362.009-3 s ranným regionálnym rýchlikom č. 703 "Hričov"


Siedmeho augusta som sa ráno vybral do Báhoňa, odkiaľ do pozornosti dávam siedmeho "opičiaka" s regionálny rýchlikom č. 705 "Vršatec" ... hmmmm, aká zhoda dvoch sedmičiek :D (deň v mesiaci a číslo lokomotívy)


Trinásteho augusta to chcelo razantnú zmenu prostredia. Preto som sa vybral na aute do neďalekých Čiech, a to konkrétne do obce Hrušky, kde je z cesty veľmi parádny prístup ku trati aj s autom. Cestou sem som sa ešte zastavil v Brodskom pre kamaráta KORA2, a tak sme si spravili celodenný výlet po okolí Břeclavi. 362.027-5 s "push-pullom", alebo ak chcete tak aj "Syslom", na pravidelnom osobnom vlaku Břeclav - Přerov. Toto je len taký úlomok z toho, čo sme v daný deň pofotili.


Keď už sme mali "pod nosom" aj medzi železničnými fotografmi známe "Váté Písky", alebo rozumnejšie povedané, "fotoflek" pri Bzenec - Bzenec Přívoz, tak sme sa odviezli aj sem. Je tu naozaj zaujímavá príroda a okolie tu ponúka veľa interesantných a zaujímavých možností fotografovania.


16.8.2018 - V ten deň som na dvakrát "otočil" Senec. Ráno na moje ranné fotenie a popoludní na dohodnuté popoludňajšie kúpanie sa s partiou, na takzvanej "guláške", ktorej voda je veľmi čistá a miestami aj hlboká, no taký plavec ako ja si tam prišiel hneď na svoje. Snímka zachytáva "laminátku" rady 240 s inventárnym číslom 141-2 spoločnosti RTI, ktorá v tom čase len nedávno obdržala nový "kabát".


Obrátená "vaňa" 380.008-3 s medzištátnym rýchlikom kategórie EuroCity č. 273 "Metropolitan" bola ďalšia "trofej" do kolekcie z tohoto fleku.


22.8.2018 - Takto sa mi podarilo "zvečniť" 361.105-0 s regionálnym rýchlikom č. 705 "Vršatec" v Dolných Lovčiciach, pre menej znalých - jedná sa o susednú obec Brestovian.


30.8.2018 - Koncom augusta som sa opäť spontánne ocitol na Ukrajine, konkrétne v Ľvove. Počas dvoch dní som si vrámci časových možností odbehol na pol hodinu k trati, kde som odfotil asi ďalších 5 vlakov za krátky čas. Ja vám dávam do pozornosti VL82.089 s vlakom prevážajúcim akýsi sypký materiál. Fotografia vznikla v stanici, alebo skôr zastávke, Obrošin.


Pätnásteho septembra boli vypravené mimoriadne pútnické vlaky pre veriacich pri príležitosti kresťanského sviatku Sedembolestnej Panny Márie do Šaštína. Tieto púte sú každoročnou tradíciou. Takto sa mi podarilo zachytiť jeden z pútnických vlakov medzi zastávkou Cerová-Lieskové a Jablonicou, v čele s lokomotívou 240.076-0.


Ešte v daný deň som sa vybral do Plaveckého Podhradia, povedzme že "len-tak" si odfotiť motoráčik a možno stretnúť niekoho známeho práve v službe z tých, čo jazdia na Plavecké Podhradie. Takto som zachytil 812ku s cyklovozňom a moju Škodu, ktorá bola vtedy len krátko po novom laku (čo sa dá spoznať aj podľa odstránených gumených pásov z bokov dverí a úplnou elimináciou korózie).


Zhruba o týždeň, teda dvadsiateho druhého septembra som sa opäť ocitol v Plaveckom Podhradí za účelom naháňania parného vlaku. Ja by som Vám rád ukázal záber z jeho konečnej stanice, teda z Plaveckého Podhradia. Na nešťastie pre mňa, lokomotíva bola celú cestu do Plaveckého Podhradia otočená tendrom, späť do Bratislavy išla už normálne otočená ale pracovné povinnosti mi neumožňovali fotiť aj spiatočnú cestu vlaku, takže krátko po vyhotovení tejto fotografie a po prehodení pár slov s mojimi známymi, ktorých som stretol, som sa vybral do Trnavy a neskôr na poobednú šichtu.


Času som mal ešte nazvyš, a zhodou náhod by som si stíhal odfotiť aj osobný vlak do Kútov, tak som sa zastavil po ceste na tomto mieste a odfotil "laminátku" 240.097-6 s pravidelným osobným vlakom č. 2606, a pokračoval som na svojej ceste do Trnavy za pracovnými povinnosťami.


Koncom septembra (29.9.2018), presne týždeň od jazdy historického vlaku do Plaveckého Podhradia sa opäť konala ďalšia historická jazda tohoto parného rušňa, no tentokrát na Myjavu pri príležitosti osláv Michalského jarmoku. Takto sa mi podarilo zachytiť spomínaný nostalgický vlak počas jeho spiatočnej cesty do Bratislavy neďaleko Starej Turej.


Deviateho októbra som sa vybral do Brestovian aby som využil trochu netradičné miesto, odkiaľ sa mi takýmto spôsobom podarilo odfotiť "vectron" 383.107 na rýchliku č. 608.


Jedenásteho októbra som sa opäť vybral do Dolných Lovčíc, no tentokrát za účelom fotenia popoludňajších vlakov. Jedným z nich je aj tento rýchlik č. 608 v čele s 350.014-7.


12.10.2018 - Vybral som sa "naslepo" fotiť na nadjazd do Bučian (to je susedná obec s Brestovanmi smerom do Leopoldova). Pošťastilo sa mi tam na retro rušeň 350.001 nasadený v ten deň na R 602.


13.10.2018 - Nakoľko som obdržal "avízo" o mimoriadnom vlaku futbalových fanúšikov z Prahy, ktorí išli povzbudzovať svoj klub na zápas do Trnavy, tak som sa vybral na tzv. trnavské "prednádražie" (názov sídliska), kde sa vlastne ako na jedinom mieste z celej trati č. 116 tento vlak dal odfotiť nasvietený. Iróniou bolo, že okolo futbalového štadióna bola asi stovka ťažkoodencov, no pražských fanúšikov prišlo dokopy asi 20. Týmto pozdravujem eminema, s ktorým som tento vlak fotil.


Na záver tejto fotoreportáže prikladám fotografiu medzištátneho EuroCity vlaku č. 273 "Metropolitan", v čele ktorého bola 380.011-7, fotografia vznikla pri jednom železničnom priecestí, ktoré sa nachádza neďaleko obce s názvom Nový Sve dňa 1.11.2018.

Na záver by som sa rád poďakoval všetkým, ktorí mi obetovali svoj čas a dočítali túto fotoreportáž až do konca. Ja pevne verím, že sa Vám reportáž páčila. Samozrejme, ak je niečo, čo by som mal zlepšiť, tak konštruktívnu kritiku uvítam aby som vedel čo mám do budúcna zlepšiť. Aj takto sa môžem posúvať dopredu :)

Text, fotografie: Kruppo362 (Dominik Krupan)


Tento článok nájdete na stránke railtrains.sk https://www.railtrains.sk

URL tohoto článku je: https://www.railtrains.sk/modules/AMS/article.php?storyid=1965