Leto na Korýtku 2019

railtrains.sk

Dátum:  05.08.2019 0:00   |   Rubrika:  Z tratí ŽSR a SŽDC   |   Vytlačené:  27.06.2022 1:50

 Čo si ľudia predstavia pod slovom ''korýtko'' ? Nejakú mysku, z ktorej jedávali zvieratá, ľudia alebo nejakú inú nádobu ? Prípadne to môže byť aj mušla, ktorú sa dá nájsť vo vode ? No len málokto vie, že pod familiárnym názvom ''Korýtko''sa označovala aj úzkorozchodná železničná trať z Ružomberka do Korytnice kúpeľov. Jedná sa už o zrušenú trať z minulého storočia. Partia nadšencov z občianskeho združenia Korytnická železnica Ružomberok sa snaží oživiť jeden z posledných artefaktov bývalej železnice v podobe zachovanej normálne rozchodnej trate naprieč mestom. Tak vznikol tento úžasný nápad a projekt pod názvom: Korýtko vlakom bicyklom, ktorý už píše svoj druhý ročník, za podpory OOCR Liptov a mesta Ružomberok. Projekt má za ciel oživiť, zašlú slávu železničky a zatraktívniť mesto Ružomberok a priľahlé okolie pre širokú verejnosť, cyklistov, turistov a železničných nadšencov. Aktuálne je trať prevádzkovaná len v úseku cca. 3,5 km zo železničnej stanice Ružomberok do novo vzniknutej konečnej stanice tzv. Zápalkárne. A ako to tam vyzerá ? Poďme sa na to pozrieť...
Odviezť sa môžte tento rok počas letných mesiacov na motorovom vozni 811.016, ktorý patrí pod KŽM Vrútky, bicykle alebo kočíky si zatiaľ odložíte do služobného vozňa Daa-k z Ružomberka, ktorý im ZSSKC prenajalo. Jazdí sa každý víkend od 9:00 z 15 koľaje Ružomberskej hlavnej stanice, ktorá sa nachádza v priestore parkoviska pred stanicou. Cesta do konečnej stanice trvá približne 13 minút. Na spiatočnú cestu sa vlak vydáva o 9:30 zo Zápalkárne. Odchod je každú hodinu (okrem obeda 12:00 a 12:30) a posledná jazda je o 18:30 zo Zápalkárne. Cestovné je 1e pre dospelého a 50 centov pre dieťa od troch rokov, dôchodcov a držiteľov preukazu ZŤP. Využiť sa tu dá aj karta Liptov region card, s ktorou má dospelý zľavu 50 centov. Lístky sa predávajú za jazdy vo vlaku.

Viac nájdete na stránkach venovaných tomuto projektu:
fb.sk/Korytnická železnica Ružomberok
Železnica Korytnička
Historický vláčik Korýtko – každý prázdninový víkend v Ružomberku
liptov.sk/Korýtko vlakom bicyklom Ružomberok

ešte jako bonus z minulého roka:
Korýtkofest 2018/


Nie nadarmo sa hovorí, že je viac vidieť ako písať. Tak nech sa páči, tu sú fotky aj s nejakým sprievodným textom:Vláčik treba aj nachystať, lebo je odstavený na koľaji 7a v železničnej stanici Ružomberok. Následne sa posunuje pred stanicu, kde je spravené provizórne nástupište pre nástup cestujúcich a sú pripravené aj schodíky do vozňa na nakládku bicyklov a kočíkov. Preprava osôb vo vozni je zakázaná z dôvodu bezpečnosti. (V minulosti sa taktiež nachádzalo nástupisko korytnickej železnice pred stanicou zhruba v týchto miestach.)

Na fotke ho už vidíte pred stanicou na 15-tej koľaji

Sobotné dopoludnie dosť pršalo, ale aj napriek tomu vláčik bol vypravený s kopou cestujúcich

O pár metrov ďalej za priecestím, ktoré sa musí ovládať miestne

Kúsok za bývalou stanicou Ružomberok-Malé nádražie, v pozadí vidno ešte normálny rozchod v tejto dopravni

Atrakcia je to najmä pre deti, ktoré si to nesmierne užívajú

Poobede sa vyčasilo a ukázalo sa aj Slnko

Nedeľa bola z pohľadu cestujúcich lepšia, počasie slnečné od skorých ranných hodín, tak to využili a návštevnosť Korýtka bola veľká.Pred jedným priecestím je zabezpečenie aj z hľadiska železničného - z oboch strán sú výkoľajky a návestidlo, ktoré dovoľuje ďalšiu jazdu až po zavretí priecestia pre cestnú komunikáciu. Na fotke sú už výkoľajky odklopené a tak sa vláčik môže vydať na druhú polovicu jazdy.

Za priecestím sa čaká obsluha - tamojší výpravca a tak vzniká ďalší záber

Ružomberská železnica je naozaj krásna

Bočný pohľad na nástupište pred stanicou Ružomberok

Takto to vyzerá na tej spomínanej Zápalkárni

Pri ďalšom príchode na konečnú už Slnko nesvietilo. No ... Konečnú ... Tu je začiatok viacerých cyklotrás po Liptove, a takisto aj začiatok Cyklokorytničky, ktorá vedia z veľkej časti po bývalom telese starej železnice do Korytnice.

Tesne pred Malým nádražím vznikol aj tento záber

Trať vedie cez sídlisko a ľudia s deťmi prichádzajú mávať z panelákov až pri trať. Je to pekné vidieť, ako sú nadšený z obnovy tohto druhú dopravy cez mesto.

Opäť zastavenie pred jedným priecestím sprevádzané slnečnými paprskami

Pristavovanie vláčika pri schodíky

Výstup cestujúcich

Nedeľný večer je posledný výstup uskutočnený už pri normálnom nástupišti v stanici a následné odstavenie vláčika na koľaj 7a - áno, tam odkiaľ sme si ho v sobotu ráno brali.

Posun cez prvé nástupište aj s budovou železničnej stanice

Možno sa Vám zdá, že sme na niečo zabudli ... Ale nie, ešte to len príde - predstavenie samotnej konečnej, nejaké informačné tabule a vozeň Vám ukážem teraz.Označenie vláčika na boku motoráčika

Cestovný poriadok a mapu pri nástupe určite neprehliadnete

Vozeň s označením 60 56 93-04 107-7 Daa-k s reklamou na kariéru v ZSSK Cargo.

Fotka už po naložení schodíkov tesne pred odchodom zo stanice

Príchod do Zápalkárne

Vnútro vozňa a priestor pre bicykle a kočíky

Pohľad zo služobného priestoru na trať. Áno, dobrý postreh - vláčik je naspäť do stanice tlačený a návesti sa dávajú odtiaľto

Pri slove ''končená'' sa to myslí vážne. Ďalej to pokračuje už len v zarastených podmienkach niekoľko sto-metrov

Cestovné lístky v historickej podobe


Areál konečnej je urobený veľmi pekne, miesto stvorené na relax a oddych nielen cyklistov, ale aj domácich, ktorí sa prídu povoziť a oddýchnuť si z betónovej džungle.Je tu miesto na sedenie, na nejaké menšie občerstvenie a nájdete tu aj mapy či historické zábery z trate. Taktiež je možné si zapožičať bicykle od crossových cez horské až po elektro a vydať sa objavovať krásy zaniknutej trate zo sedla bicykla. Cyklochodník po bývala trase železnice vedie až do korytnických kúpeľov vzdialených 23km.

Mapa cyklotrás v okolíSobota bola v znamení Ľudí Revúckej doliny. Program na zyyšok tohto leta nájdete na na tejto webovej stránke - LIPTOV.sk/Korýtko.

Už len kvôli tomuto sa oplatí ísť pozrieť do Ružomberka. Kto ešte nebol - určite odporúčam.
text: Lukáš Tinák (Luko3105), Ing. Martin Baník
foto: Luko3105


Tento článok nájdete na stránke railtrains.sk https://www.railtrains.sk

URL tohoto článku je: https://www.railtrains.sk/modules/AMS/article.php?storyid=2056