Testovacia jazda ETCS s IC súpravou pri rýchlosti 160km/h.

railtrains.sk

Dátum:  21.04.2010 0:00   |   Rubrika:  Z tratí ŽSR a SŽDC   |   Vytlačené:  29.05.2020 20:58

 V utorok 20.4.2010 sa uskutočnila jedná z mnohých testovacích jázd rušňa 350.006 zameraná na overenie správnej funkcie nového vlakového zabezpečovača ETCS , ktorý je na tomto rušni nainštalovaný. Doposiaľ však boli všetky skúšobné jazdy vykonávané výlučne so samostatným rušňom. Na utorok 20.4.2010 boli plánované prvé testovacie jazdy rušňa 350.006 aj so súpravou osobných vozňov pri rýchlosti až 160km/h.


Už od skorého rána bol na túto jazdu v priestoroch SPD Bratislava hl.st. pripravovaný rušeň 350.006. Príprava spočívala v montáži meracej a vyhodnocovacej techniky pracovníkmi spoločnosti THALES , ktorá dodávala všetky komponenty mobilnej časti ETCS na rušni.Okrem pracovníkov spoločnosti THALES Viedeň boli pri jazde prítomný aj zástupcovia spoločnosti HMH , ktorá je dodávateľom VZ Mirel a zástupcovia ZSSK. Keďže ZSSK nedisponuje nadbytkom vhodných osobných vozňov pre rýchlosť 160km/h , bola pre účely tejto jazdy vybraná súprava od vlaku IC502.

Presne o 11.15 hod sa rušeň 350.006 vybral spolu so súpravou deviatich vozňov od vlaku IC 502 na prvú testovaciu jazdu ako 1.násl. 501 v úseku Bratislava hl.st. – Nové Mesto nad Váhom a späť. Pre potreby merania a testovania bolo potrebné zabezpečiť plynulý prechod medzi traťou nezabezpečenou ETCS a úsekom zabezpečeným ETCS /Bratislava Rača – Pezinok/ , kde sa overovali správne funkcie mobilnej časti rušňa vzhľadom na plynulý a bezproblémový prechod. Druhým hlavným poslaním oboch skúšobných jázd bolo testovanie automatického zastavenia súpravy vlaku na návesť stoj v prípade nereagovania rušňovodiča na túto návesť. Testovanie automatického zastavenia sa realizovalo na automatických hradlách Vŕšok a Drahovce v oboch smeroch.

Nasledujúce zábery Vám približujú priebeh testovacích jázd:Prejazd testovacieho vlaku 1.násl.501 cez stanicu Šenkvice. Foto Juraj StreberNa tom istom mieste /Šenkvice/, takmer pred rokom /28.4.2009/, takmer tá istá súprava , len v čele vlaku o tridsať rokov mladší taurus 1116.006 OBB..... Foto Juraj StreberSkúšobný vlak sa blíži k automatickému hradlu Vŕšok , ktoré sa nachádza v úseku Šenkvice – Cífer. Foto : TaurusDetail rušňa konečne po dlhom čase aj v čele vlaku..... Foto : TaurusZ fotografie to môže pôsobiť tak , že test automatického zastavenia vlaku systémom ETCS pred návesťou STOJ bez reakcie rušňovodiča dopadol výborne ,keď rušeň delí od návestidla automatického hradla iba niekoľko centimetrov. V skutočnosti je vlak ešte stále v pohybe a miesto zastavenia dokumentuje až nasledujúca snímka. Foto : TaurusToto , je situácia s ktorou by sa žiadny rušňovodič nechcel stretnúť . Prejsť s vlakom návesť STOJ! V tomto prípade sa s touto možnosťou počítalo v personál bol na to pripravený! Foto : TaurusPo prejdení návesti STOJ „cúvol“ testovací vlak späť za návestidlo a vyčkal na návesť dovoľujúcu jazdu. Foto : TaurusPripravený na odchod z automatického hradla Vŕšok. Foto : TaurusRozjazd smerom na Cífer. Foto : TaurusNávrat mimoriadneho vlaku 1.násl. 502 popri Mladej Garde do Bratislavy. Foto Juraj StreberKeďže bolo ešte po ukončení jázd potrebné dopraviť súpravu od vlaku IC502 do žst. Bratislava Nové Mesto na čistenie podarilo sa gorilu 350.006 zachytiť v úseku Bratislava hl.st. – Bratislava Nové Mesto pri prejazde ponad Račiansku ulicu ako vlak 1.násl. 9619. Foto Juraj StreberRušňovlak smeruje z Bratislavy Nového Mesta do SPD Bratislava hl.st. k ukončeniu testovacích jázd a demontáži meracej a diagnostickej techniky. Foto Juraj Streber
Napriek tomu , že ešte bude potrebné vykonať niekoľko testovacích jázd pred spustením ostrej prevádzky ETCS na vlakoch kategórie IC je jasné , že tento moment sa nezadržateľne blíži. Dúfajme , že sa tak stane čo najskôr!

Autor textu : Taurus
Autor foto : Taurus, Juraj Streber
Sprc:
Tento článok nájdete na stránke railtrains.sk https://www.railtrains.sk

URL tohoto článku je: https://www.railtrains.sk/modules/AMS/article.php?storyid=232