Čakanie na plachetnice alebo 756.009 na SKC.

railtrains.sk

Dátum:  29.07.2010 20:58   |   Rubrika:  Z tratí ŽSR a SŽDC   |   Vytlačené:  03.06.2020 4:38

 V skoré ráno 29.júla 2010,takmer v polke prázdnin ma zobudil telefonát. Nebolo by na tom nič neobvyklé, ale prvou informáciou, ktorú som v ten deň zachytil a spracoval bola práve informácia o nadchádzajúcej skúšobnej jazde 756.009 ZSSK Cargo...
Skúšobné jazdy zrekonštruovaných rušňov a rušňov po MH opravách sa pravidelne vykonávajú na päťdesiatdva kilometrov úseku trate 160.,presnejšie Zvolen nákladná stanica – Lučenec a späť. Práve táto trať a jej náročné sklonové pomery v úseku Mýtna-Podkriváň dokonale preveria kvalitu opravy a zdatnosti jednotlivých rušňov.Ako to býva u rekonštruovaných rušňov, tak i 756.009 si na SKC so sebou zobrala „kolegyňu“, tentoraz v podobe 756.007, kvôli skúšaniu správnej činnosti viacčlenného riadenia, ktorým nielen rušne radu 756 disponujú. V minulosti sa na tento účel využívali i rušne radu 746.

Rušňový vlak v zložení 756.007+756.009 pod číslom 63703 odchádzal zo Zvolena krátko po ôsmej hodine, avšak kvôli početným križovaniam a predchádzaniam najmä nákladných vlakov sa do cieľa svojej cesty dostal až predobedom, presnejšie o pol dvanástej.

Rušňovlak na stanici postál niekoľko desiatok minút, ktoré stačili na jeho zdokumentovanie. Plánovaný odchod bol dohodnutý až na 13:15h. Tentoraz sa však pravidelné obiehanie rušňa v stanici Lučenec nekonalo. Pri predchádzajúcich skúšobných jazdách bolo skúšané HDV na čele vlaku už z východzej stanice, pričom sa v Lučenci súprava obehla, aby sa skúšaný rušeň preveril aj pri spiatočnej ceste.Z dôvodov viacerých križovaní a predchádzaní prišiel rušňovlak s nepatrným meškaním oproti nášmu pôvodnému plánu a tak sa nám podarilo zdokumentovať aj niekoľko pravidelných vlakov o ktoré sa s Vami touto cestou pre spestrenie dovolím podeliť.Snímky zachytávajú príchody jednotlivých vlakov do stanice Lučenec, kde sme s „kolegom“ pánom Jánom Lajtošom čakali na príchod rušňovlaku. Snímky dokumentujú niečo z bežnej prevádzky na južnom ťahu a sú skutočne len dokumentačné. Ďalší „kolega“ Peter Nagy zachytil rušňovlak v oblúku pred Podrečanmi.

Takže takýto bol môj prázdninový deň – štvrtok 29.7.2010...

Autor textu a foto : Jožo Michalko ,Peter Nagy
Sprc:


Tento článok nájdete na stránke railtrains.sk https://www.railtrains.sk

URL tohoto článku je: https://www.railtrains.sk/modules/AMS/article.php?storyid=329