Deň s „Gontkulákom“

railtrains.sk

Dátum:  30.11.2011 0:00   |   Rubrika:  Na voľné chvíle ...   |   Vytlačené:  23.01.2020 17:11

 Po pozvánke na stránke vlaky.net som sa rozhodol, že 17. november sa vyberiem na Oravskú lesnú železničku pozrieť si ich nový exponát – parnú lokomotívu „Gontkulák“. Keďže v pozvánke bolo uvedené, že sa chystajú aj vlaky s drevom, rozhodovanie či ísť alebo nie mi netrvalo dlho. Takže ako to vyzeralo na Orave?
Približne pred rokom som Vám na našich stránkach priniesol dvojdielnu reportáž s názvom – 760mm na Kysuciach a Orave. Teda po roku som sa, konkrétne na Oravskú stranu tejto železničky vrátil. Skôr ako sa pozrieme na hlavného aktéra tohto dňa, niečo si o ňom povieme:
Parná lokomotíva ČKD 1441/1928 bola vyrobená v Prahe pre potreby lesnej železnice v Žarnovici na strednom Slovensku. Po vojne ju previezli na trať Kysucko-oravskej lesnej železnice, kde slúžila až do začiatku 70. rokov 20. storočia a údajne ako posledná prešla po trati pred jej zrušením. Následne bola odložená ako statický muzeálny exponát pred budovou depa v Žiline. Až v 90. rokoch vznikla iniciatíva s cieľom uviesť ju znovu do života na obnovenej Historickej lesnej úvraťovej železnici na Orave. (ZDROJ: Internet)
Je mrazivé ráno a vy vysadáme z auta priamo na stanici Tanečník. Vonkajšiu teplotu sme mohli zdokumentovať aj pomocou tohto vozňa


O pár metrov ďalej nás už víta vôňa dymu, ktorý stúpa z budovy depa. O pár minút neskôr sa nám ukazuje aj „Gontkulák“Prvá jazda tohto dňa bola naplánovaná s vyhliadkovým osobným vozňom. Presunuli sme sa teda k staničke Sedlo Beskyd a okolo pol dvanástej prišiel za nami aj vláčik
S vagónikom sme si však mašinku až tak dobre nevyfotili, no oravský chlapci mali pre nás prekvapenie ...


Po tejto sólo jazde si „Gontkulák“ zobral svoj vagónik s cestujúcimi a vybral sa na spiatočnú jazdu do stanice Tanečník.

Po našom príchode do stanice Tanečník sa už pracovalo na skladaní súpravy s drevom ...

Nasledujúce zábery by som nechal bez komentára ...Bol to skutočne krásny deň, hlavne vďaka ochote a spolupráci s chalanmi od „Gontkuláka“, za čo im patrí naše veľké a úprimné Ďakujeme. A ich novému prírastku prajeme veľa šťastných a bezporuchových kilometrov, a celej železničke veľa spokojných návštevníkov.

Autor textu a foto : Peter


Tento článok nájdete na stránke railtrains.sk https://www.railtrains.sk

URL tohoto článku je: https://www.railtrains.sk/modules/AMS/article.php?storyid=717